Zrušení karenční doby bude firmy stát 5 miliard korun

„Podle statistik MPSV se zvýší počet pracovních neschopností o 2–3 % ročně. Celkové náklady se kvůli tomu firmám zvýší odhadem o 8 miliard korun. Jedná se o dodatečné náklady za přesčasy nebo brigádníky, které nahradí chybějící zaměstnance. Podniky přitom zároveň vyplácí zaměstnancům v pracovní neschopnosti náhradu ve výši 60 % mzdy. Kvůli předpokládanému zvýšení počtu pracovních neschopností budou i tyto náklady celkově vyšší. Díky schválenému snížení pojistného o 0,2 % ušetří přibližně 3 miliardy korun, a to je na pokrytí veškerých nákladů málo. Zrušením karenční doby tedy firmám vzrostou náklady přibližně o 5 miliard korun ročně. Je to pro dnešní situaci firem, kdy bojují s nedostatkem pracovníků velmi nešťastné řešení,” komentuje mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR Eva Veličková.

ZRUŠENÍ KARENČNÍ DOBY DOPADNE I NA LIDI

„Některé firmy mohou změnit své nastavené benefity. Může se tak stát, že zruší sickdays nebo 5. týden dovolené a další benefity. Omezí se i prostor pro zvyšování mezd pro ty co pracují, na což doplatí všichni zaměstnanci,“ doplňuje mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR Eva Veličková.

FIRMY CHTĚJÍ PLOŠNÉ NASTAVENÍ PLNĚ ELEKTRONICKÉ NESCHOPENKY

„Zamezit zneužívání krátkodobé pracovní neschopnosti by pomohlo plošné zavedení funkční elektronické neschopenky. Prozatímní řešení tzv. 1. fáze e-neschopenky, kterou chce MPSV spustit od 1. července, je naprosto nedostatečné. Nepomůže zaměstnavatelům, nemocným ani lékařům. Těm se navíc zvednou náklady kvůli pořízení nového softwaru,“ uvádí Eva Veličková.

„Plošné zavedení e-neschopenky Senát v prosinci odložil o rok, což pro zaměstnavatele také není nic pozitivního,“ říká Eva Veličková, tisková mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Lenka Dudková
kategorie Tiskové zprávy