Bohuslav Sobotka: Více než pětiprocentní růst mezd je dobrou vizitkou naší vlády, přál bych si, aby příjmy zaměstnanců byly ještě vyšší

Statistická data o vývoji české ekonomiky v letošním 1. čtvrtletí, která dnes vydal Český statistický úřad, potvrzují, že se našemu hospodářství nebývale daří a i v evropském kontextu dosahujeme vynikajících výsledků. Co je pro mě ale nejlepší zpráva – že se tyto ekonomické úspěchy díky tlaku naší vlády na růst mezd projevují i na výplatních páskách zaměstnanců.

Mzdy v 1. čtvrtletí nominálně vzrostly o více než pět procent, což je nejvyšší nárůst od roku 2008. Zároveň máme rekordně nízkou nezaměstnanost. Práci měl rekordní počet lidí, konkrétně 5,33 milionu, což je meziroční nárůst o 1,5 procenta. I vysoká poptávka po pracovní síle pomáhá vyhánět mzdy výše. Samozřejmě, přál bych si, aby příjmy zaměstnanců byly ještě vyšší, protože při minimálně stejné produktivitě práce stále zaostávají za vyspělou Evropou. Jsem přesvědčen, že vláda k jejich navýšení ještě přispěje dalšími chystanými kroky, jako je plánované další navýšení minimální mzdy.

Česká ekonomika za naší vlády účinně využívá hospodářské konjunktury v Evropě. Mimořádně se daří českému exportu – 898 miliard korun, kterých dosáhl v prvním čtvrtletí, je dokonce rekordní čtvrtletní hodnota za celou dobu existence České republiky. Z hlediska růstu HDP patří Česko s 2,9 procenta k nejrychleji rostoucím ekonomikám EU, která meziročně vzrostla jen o 2,1 procenta.

Je naprosto klíčové, že se podařilo ekonomiku vrátit zpět k růstu po letech propadů a stagnací a udržet slušné tempo růstu. Naše vláda na tom svou činností, zejména úspěchy v čerpání evropských fondů a snižováním bariér na trhu práce, má velký podíl. I v posledním roce našeho vládnutí učiníme maximum pro udržení dobrého tempa ekonomického růstu a zlepšení životní úrovně obyvatel.