Češi vybrali průmyslovou ikonu století

Češi jako největší průmyslovou ikonu, která šíří dobré jméno Česka a českého průmyslu, vybrali obuvnickou značku Baťa. Na druhé a třetí místo vyslali České pivo a značku Škoda Auto. Anketu vyhlásil Svaz průmyslu a dopravy ČR, který letos oslavil sto let své existence. Svaz vybral deset českých průmyslových značek a produktů, ze kterých přes tři tisíce hlasujících vybralo tři průmyslové ikony. Veřejnost hlasovala na webech E15 a Blesk.

„Tomáš Baťa a jeho potomci vybudovali už na začátku minulého století globální obuvnické impérium. Stejně jako v Americe Henry Ford inspiroval svými metodami řízení a organizace výroby řadu světových podnikatelů, stal se Tomáš Baťa vzorem pro mnohé české průmyslníky. Baťa byl prototypem vizionáře, které potřebujeme i v dnešní době,“ komentuje výsledky ankety Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Mezi desítku kandidátů Svaz průmyslu vybral tradiční české výrobky České pivo a Český křišťál, zavedené značky Škoda Auto, Baťa, Zetor či Petrof, ale také špičkové produkty jako antivirový software Avast, cvičný bojový letoun L-39 Albatros, plastickou trhavinu Semtex a vůz Tatra T77.

„Anketou jsme chtěli vyzvednout kvalitu a tradici českých průmyslových firem, um českých rukou a schopnost našich podnikatelů přijít na trh v pravý čas s tou správnou inovací. Těší nás, že stejného názoru byly i více než tři tisíce čtenářů, kteří se do hlasování zapojili,“ dodává ředitelka komunikace Svazu průmyslu Eva Veličková.

Druhé České pivo je nedílnou součástí české historie a kultury a významně posiluje dobrou pověst Česka po celém světě. Zájem o české pivo ve světě roste, o čemž svědčí i letošní údaje o jeho vývozu. Za první tři čtvrtletí tuzemské pivovary poslaly do světa čtyři miliony hektolitrů a za celý rok se pravděpodobně dostanou poprvé nad hranici pěti milionů hektolitrů exportovaného piva.

Škoda Auto, která skončila třetí, rozhodně patří mezi největší české průmyslové ikony. Kořeny automobilky sahají až do roku 1895, což z ní dělá jednu z nejstarších automobilek na světě. Mladoboleslavská automobilka měla zásadní vliv na rozvoj automobilismu v Československu. Z původní společnosti, která na začátku 90. let nabízela jen jednu modelovou řadu a vyráběla 170 tisíc vozidel za rok, je dnes globální firma s osmi modelovými řadami, výrobními závody na třech kontinentech a objemem výroby, který od roku 2014 přesahuje milion vozů.

„Velmi si cením i toho, že se mezi tradičními značkami a produkty neztratil ani zástupce novodobého odvětví. Antivirová společnost Avast rozjela svůj byznys až po roce 1989. Její zakladatelé Pavel Baudiš a Eduard Kučera z ní udělali silného globálního hráče, jehož produkty používá téměř půl miliardy uživatelů po celém světě. Věřím, že takových podnikatelů, kteří už při zrodu firmy myslí na globální úspěch, bude přibývat,“ uvádí Jaroslav Hanák.

Svaz slavil 100 let celoroční kampaní
Hlasování o největší průmyslovou ikonu symbolicky zakončilo letošní jubilejní rok. Ten provázela celoroční komunikační kampaň. Svaz využíval doplňkové logo a novou grafickou identitu. Kromě Twitteru, LinkedInu a Facebooku začal Svaz komunikovat i na Instagramu. Chce tak k průmyslu přitáhnout mladé lidi a představit ho jako perspektivní obor, kde se mohou uplatnit. Kampaní Svaz průmyslu a dopravy ČR veřejnosti připomněl ikony průmyslu, otevřel ale i otázku jeho budoucnosti. V červnu k tématu budoucnost průmyslu uspořádal odbornou konferenci. Se svými členy, premiérem, zástupci vlády, diplomacie a zahraničních průmyslových svazů oslavil jubileum na Pražském hradě. Vedení Svazu navštívilo firmy v regionech.

Poslání Svazu průmyslu je už 100 let stejné
Čeští průmyslníci svůj první svaz založili v červnu 1918 ještě před vznikem samostatné republiky. Poslání Svazu průmyslu, který dnes zastupuje přes jedenáct tisíc firem a je největším zaměstnavatelským svazem, je stále stejné, nezměnilo se ani za 100 let. Úkolem Svazu bylo, je a bude zajistit v Česku rovné podnikatelské prostředí a chránit zájmy zaměstnavatelů.

Lenka Dudková
kategorie Tiskové zprávy