Dosaženým úspěchem je zatím růst platů nepedagogů

„Jednání lídrů vládních stran a odborů o růstu platů ve veřejné sféře 19. července 2022 nebylo úspěšné, dohodu jsme nenašli a netajíme se zklamáním. Po tomto v podstatě již třetím kole vyjednávání je zcela jasné, že nás vláda vodila za nos, jednání protahovala, aby se termín případného přidání posunul,“ uvedl František Dobšík, předseda ČMOS PŠ.
 

Nebojte se chodit pro dávky?

Vláda nebere naše argumenty, že platy se reálně prudce znehodnocují vlivem pádivé inflace, která se má podle některých odhadů dokonce vyšplhat až ke dvaceti procentům. Naše odborné zdůvodnění, že přidání, které navrhujeme rozhodně nevyvolá další růst inflace, přechází mlčením, zdůraznil F. Dobšík. Místo toho jsme se dočkali pro mě šokujícího apelu: odbory by měly vládě naopak pomáhat, „aby se lidé naučili nebát se chodit si pro sociální dávky“! Takové jsou představy některých lídrů koalice! Zatímco minulé jednání v nás vyvolalo naději, že s nějakým přijatelným návrhem vláda přijde, nyní místo toho přišla jen studená sprcha ve formě jednostranného  sdělení, že pro letošní rok kvůli špatnému stavu státního rozpočtu není pro přidání žádný prostor.

Nepedagogové se dočkali

Jediným konkrétním výsledkem (a úspěchem i díky  tlaku a soustavné argumentaci školských odborů) je navýšení platů nepedagogů o deset procent od letošního září. Týká se to zaměstnanců odměňovaných podle nejnižší platové tabulky č. 1, ocenil František Dobšík. 

Další navyšování tarifů připadá podle vlády v úvahu až od ledna 2023 a to o 5 %. To by mělo být předmětem dalších jednání. Pokud jde o budoucí platy učitelů, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka uvedl, že  ve druhé polovině srpna, po zveřejnění makroekonomické predikce, chce koalice debatovat hlavně o odměňování učitelů, jak jejich výdělek udržet na 130 procentech průměrné mzdy v souvislosti s připravovanou novelou zákona o pedagogických pracovnících.

Není na co čekat

ČMOS pracovníků školství spolu s dalšími osmi odborovými svazy veřejné sféry zůstávají ve stávkové pohotovosti, kterou vyhlásily začátkem června. Slib navýšení o pět procent v lednu příštího roku považují za nedostatečný. Argumenty na toto téma by měly zaznít i na protestním mítinku ČMKOS, který odborová centrála svolala na 5. září do Prahy. Školské odbory  očekávají i vyhodnocení  celonárodní petice čtyř odborových svazů včetně ČMOS PŠ, kterou už podepsalo kolem 8 tisíc lidí a její podpora dále pokračuje, zdůraznil F. Dobšík.

 

  • Zdroj: Českomoravský odborový svaz pracovníků školství