Důchodci zřejmě dostanou příští rok o 300 Kč víc, než bude zákonná valorizace

Důchody porostou v příštím roce o víc než jen zákonem stanovenou valorizaci. Nad rámec pravidelného navyšování dostanou senioři 300 Kč.
 
„Každoročně jsem navyšovala důchody v průměru o 900 Kč. Loni jsem místo valorizace zvolila cestu jednorázového příspěvku. Důchody jsou nízké a senioři si zaslouží dostat přidáno. Proto chci, aby penze rostly i letos,“ říká ministryně práce a sociálních Jana Maláčová (ČSSD). Návrh ministryně dnes schválila vláda. Novela nyní zamíří do Parlamentu ČR.
 
„Letos jsem navyšování předložila dříve, než známe finální podobu zákonné valorizace. Už teď je totiž jasné, že ekonomiku výrazně ovlivnila koronakrize, a valorizace bude nízká.
Vše se zdražuje a já nechci, aby senioři nedostali, co si zaslouží, jen proto, že se jim nestihlo přidat,“ vysvětluje ministryně. MPSV totiž podle zákona musí předložit návrh na vyšší valorizaci penzí nejpozději do 30. září 2021. Materiál pak musí schválit Poslanecká sněmovna a Senát. „Vzhledem k tomu, že na podzim končí volební období, Parlament by návrh nestihl projednat a senioři by nedostali vůbec nic navíc,“ dodává Maláčová.
 
Podle odhadů Ministerstva práce a sociálních věcí by měly důchody v příštím roce růst o 458 Kč (o 2,9 %). Průměrný důchod by tak měl být podle předběžných čísel zhruba
15 859 Kč a měl by dosahovat 41,8 % průměrné mzdy (oproti loňskému roku zvýšení o 0,7 p. b.). Spolu s navýšením nad rámec valorizace by pak průměrný důchod měl být
okolo 16 159 Kč.
 
Návrh musí ještě schválit Parlament ČR a podepsat prezident republiky.