F. Dobšík: Chceme obnovit sociální dialog a vyjasnit mnoho otázek k uvolňování situace ve školách

Vysokých škol se uvolnění opatření bude týkat jako prvních, v dalších týdnech by se částečně mohly pro žáky otevřít střední a základní školy.
 
Studenti posledních ročníků vysokoškolského studia budou moci přijít na individuální konzultace či zkoušky včetně státnic a rigorózních zkoušek. V omezeném počtu do pěti osob se budou moci věnovat i laboratorní, experimentální nebo umělecké práci, a to zejména za účelem vypracování závěrečných prací, kvůli klinické a praktické výuce. Individuálně bude možno na vysoké škole navštívit knihovnu či studovnu, ale pouze za účelem vyzvednutí či vrácení studijní literatury.
 
Jedná se o součást plánu postupného otevírání škol a zmírňování protiepidemiologických opatření, který představil ministr školství v polovině dubna. (Bližší Informace o zveřejněném plánu naleznete na těchto webových stránkách na adrese: https://skolskeodbory.cz/jak-se-bude-vracet-zivot-do-skol).
 
Školské odbory poukázaly hned v počátku na nedomyšlenost některých kroků, obsažených v plánu, a vyzvaly ministra k obnovení sociálního dialogu – aby byl záměr na postupné otevírání škol studentům dotažen do konce, vyloučily se nejasné a sporné otázky, ohrožení zdraví žáků i zaměstnanců školství se snížilo na minimum. „Jsem z plánu velmi rozpačitý,“ řekl v pořadu Studio ČT24 předseda Školských odborů František Dobšík. „Byla nám sdělena nějaká i data i postupy, ale skrývá se za nimi velké množství otázek. Nechci přehánět, ale přicházejí nám k tomu stovky dotazů.“ Sociální dialog dle předsedy nyní nefunguje, proto školské odbory osloví ministra školství s žádostí o zahájení komunikace a vyjasnění plánovaných kroků.
 
Celý videozáznam rozhovoru Františka Dobšíka v pořadu Studio ČT 24 s reportérem Danielem Takáčem naleznete na webových stránkách ČT24 na adrese: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/220411058060417/.
Záznam rozhovoru začíná na videu ve vyznačeném čase 11 hodin a 5 minut.
 
O chystaném uvolňování epidemiologických opatření v českém školství hovořil František Dobšík i na TV Barrandov.  Videozáznam diskuse v této televizi můžete zhlédnout na připojeném videu na adrese: https://www.barrandov.tv/video/183618-jaromir-soukup-live-16-4-2020?fbclid=IwAR1R2k5PQ9O75V3nibYtCTcYSLqjssno8FWiGRyOm1tvmnsMCSIYus2c6ow.
 
 
  • Zdroj: Českomoravský OS pracovníků školství