F. Dobšík: Proč parlament obstrukcemi odepisuje pozitivní vývoj ve školství?

Školské odbory považují odsouvání novely zákona o pedagogických pracovnících za vážnou chybu

Přijetí novely zákona o pedagogických pracovnících se připravuje několik let, nyní už bylo konečně na spadnutí, prošla si úspěšně Poslaneckou sněmovnou, s úpravou ji podpořil Senát a její schválení, jako „vratky ze Senátu“ nemělo nic stát v cestě. Překvapivě se však projednávání v Parlamentu zadrhává, dostalo se už podruhé na poslední místa programu schůze a část poslanců v tom vidí možnost obstrukce, jak „nestihnout“ zákon schválit. 

Poslanci se zřejmě lekli vážně míněného varování ministryně financí Aleny Schillerové, ta pohrozila brutálními škrty v platech ve veřejné sféře o 15 %, pokud by zákon prošel. Jeho novela má totiž garantovat, že platy učitelů se budou zvyšovat minimálně na 130 procent průměrné mzdy do roku 2023.

Školské odbory odmítají vydírání a vyvolávání závisti a rozeštvávání zaměstnanců státní správy,“ uvedl předseda ČMOS pracovníků školství František Dobšík, který se nyní obrátil dopisem na všechny poslankyně a poslance. Apeluje v něm: „Máte v rukách možnost rozhodnout o pozitivní změně a stabilizovat personální situaci pedagogů z dlouhodobějšího hlediska. Vaše rozhodnutí může výrazně prohloubit a zvýšit zájem o učitelství zejména mladé generace v ČR. Nechci používat laciné floskule. Fixace platu pedagoga k průměrné mzdě v národním hospodářství má své důvodné opodstatnění. Novela zákona vyvolává i další pozitivní očekávání např. řešení pozice uvádějícího učitele. Priorita vzdělávání by měla být strategickou prioritou, ne pouze na jedno volební období.“

Podle Dobšíka vláda splní svůj programový slib, že navýší platy učitelů na 150 procent jejich výše z roku 2017, tedy asi na 47 000 korun. Ale bez schválení uvedeného zákona nebude jasné, co s nimi bude dál. To, co se nyní jednorázově jedno volební období povedlo, by mělo pokračovat jako klíčová investice do budoucnosti ČR. A k tomu mají odpovědní poslanci – politici možnost se přihlásit. Měli by si být vědomi, včetně ministryně financí, že kvalitní školství je zárukou úspěšně se rozvíjející země. Výrazný nárůst platů školství prospěl, stalo se to, v co jsme doufali, do škol se začínají vracet lidé z pedagogických fakult, o práci ve školství začíná být zájem, nepřekažme to, zdůrazňuje F. Dobšík.

V Praze 2. 6. 2020

  • Zdroj: Českomoravský odborový svaz pracovníků školství