I přes krizi firmy neztrácejí optimismus, čekají ale na očkování

Většina našich firem skončí za loňský rok v zisku. Kompletní výsledek za celou ekonomiku, tedy i sektory mimo průmysl, ale nebude tak pozitivní. Zjistil to lednový průzkum Svazu průmyslu a dopravy, kterého se zúčastnilo 162 průmyslových podniků. Z šetření mimo jiné vyplynulo, že z průmyslových odvětví koronavirová krize nejvíce zasáhla automobilový průmysl. Nižší než plánovaný zisk za rok 2020 hlásí 63 % firem z oboru. Nejvíce ztrátových firem je pak ve sklářském průmyslu a strojírenství.

Navzdory přetrvávající koronavirové krizi a původním očekáváním zakončí větší část firem rok 2020 po ekonomické stránce v kladných číslech. Na vyšší nebo plánovaný zisk dosáhne 45 % firem, které se zúčastnily průzkumu Svazu průmyslu a dopravy. Nižší zisk, než plánovaly, má 37 % firem. Bez zisku či ve ztrátě skončí zhruba 12 % podniků.

„S propadem zisku se potýkaly především velké firmy. U malých a středních firem už bylo více podniků ve ztrátě. Pro rok 2021 očekává třetina firem meziroční růst zisku a víc než čtvrtina firem jeho meziroční pokles. Ztrátu očekává zhruba 10 % podniků. Nejvíce firem očekává růst zisku v automobilovém průmyslu. Pokles zisku předvídají firmy z chemického a sklářského průmyslu,“ říká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Právě firmy z chemického průmyslu mají i problémy se zakázkami. Zatímco až polovina strojírenských firem hlásí pro 1. čtvrtletí letošního roku růst zakázek, tak podnikům z chemického průmyslu zakázky ubývají. Jejich pokles hlásí dvě třetiny chemických firem. Sklářské firmy nejčastěji tvrdí, že se objem jejich zakázek nemění.

FIRMY UŽ NEJSOU PESMISTICKÉ

I přes krizi firmy nepřestávají investovat. Více peněz než v roce 2020 plánuje letos investovat 37 % podniků. Téměř čtvrtina firem dokonce plánuje vyšší investice než v předkrizovém roce 2019, týká se to hlavně firem z chemického průmyslu nebo strojírenství.

„Firmy už nejsou tak pesimistické ohledně investic jako v roce 2020. Vloni v červnu v našem průzkumu ještě skoro polovina firem tvrdila, že svoje investice na letošní rok omezí. Teď už jsou ale optimističtější. Řada podniků navíc pochopila, že díky investicím – především do Průmyslu 4.0 nebo digitální transformace – může být vůči dalším krizím odolnější,“ vysvětluje Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Image20210223134159

Optimističtěji hledí do roku 2021 také exportéři. Téměř polovina z nich očekává růst tržeb. Nejvíce by se letos mělo dařit exportérům ze strojírenství a automobilového průmyslu. Naopak 50 % chemických firem očekává pokles tržeb z vývozu.

Navzdory optimistickým výhledům se ale firmy setkávají i s případy, kde jejich obchodní partneři nejsou schopni plnit závazky nebo už vyhlásili insolvenci. Z šetření vyplynulo, že se s takovým případem setkalo 43 % firem. Nejčastěji hlásí ekonomické problémy obchodních partnerů firmy z automobilového průmyslu.

„Je vidět, že i přes velice přísná opatření a neustálá omezení jsou firmy páteří ekonomiky. Vláda by je proto neměla zatěžovat další administrativou a nechat případná další protiepidemická opatření především na samotných podnicích,“ upozorňuje prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Právě firmy už v samotném začátku epidemie přijaly řadu hygienických opatření ve svých provozech, mnohé z nich navíc své zaměstnance samy pravidelně testují.

FIRMY PROPOUŠTĚT NECHTĚJÍ

I přes přetrvávající hospodářská omezení a restrikce většina firem v roce 2021 neplánuje propouštět své zaměstnance. V průzkumu to uvedlo přes 60 % podniků. Naopak jen 8 % firem letos připravuje propouštění, obvykle do 5 % procent pracovníků. Nejčastěji o propouštění uvažují firmy ze sklářského průmyslu. Řada podniků ovšem namísto propouštění zaměstnance naopak poptává.

„Téměř třetina firem hlásí, že jim zaměstnanci chybějí a chystají se najímat nové pracovníky. Týká se to hlavně velkých a středních firem, zejména těch z automobilového průmyslu,“ upřesňuje Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Image20210223134213

PODNIKY VYHLÍŽEJÍ OČKOVÁNÍ

V souvislosti s chybějícími zaměstnanci firmy také čekají na možnost, kdy budou moci začít očkovat své pracovníky proti nemoci Covid-19. Přes 90 % firem má totiž v karanténě nebo izolaci kvůli nemoci Covid-19 do 10 % zaměstnanců. Firmám navíc chybí i pracovníci, kteří musejí být doma s dětmi na ošetřovném kvůli zavřeným školám. V průzkumu celkem 94 % firem uvedlo, že má na ošetřovném do 10 % zaměstnanců.

„Více než třetina podniků věří, že se díky očkování výrazné sníží nemocnost na pracovišti, další firmy pak očekávají, že díky tomu budou moct zrušit některá hygienická opatření ve svých provozech. Až 60 % firem si pak od očkování pracovníků slibuje rychlejší proočkovanost celé populace a tím i rychlejší návrat k normálnímu životu,“ dodává Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

PARAMETRY PRŮZKUMU

Průzkum provedl Svaz průmyslu a dopravy ČR ve dnech 21.–27. 1. 2021. Ze 162 průmyslových podniků, které se ho zúčastnily, bylo 18 procent malých podniků do 50 zaměstnanců, 40 procent středních podniků s 51 až 250 zaměstnanci a 42 procent velkých firem s více než 250 zaměstnanci.