Jednotný odvodový paušál může živnostníkům pomoci

Svaz průmyslu vítá plán ministerstva financí na zavedení paušálního odvodu pro živnostníky s ročním příjmem do milionu korun.

„Pro téměř půl milionu drobných podnikatelů to bude znatelná úleva od administrativních povinností spojených s placením daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojištění. Ministerstvo financí ovšem zatím nevysvětlilo, jak nový paušální odvod ovlivní příjmy důchodového systému. Takové propočty nás velmi zajímají a jsou potřeba stejně jako osvěta pro samotné živnostníky, kteří nový paušál využijí,“ říká tisková mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR Eva Veličková.

Platbou minimálního pojistného na důchodové zabezpečení si totiž sníží budoucí výši svého důchodu. Například živnostník s ročním příjmem 1 milion korun, který si uplatňuje výdajový paušál 60 %, nyní platí sociální pojištění z ročního základu ve výši 200 tisíc korun. V navrhovaném paušálu se bude počítat z poloviční částky. A právě výše vyměřovacích základů je klíčová pro výpočet budoucího důchodu.

V poslední době Ministerstvo financí ohlásilo několik plánovaných změn, které dopadají na daňovou oblast. Spekuluje se o zvýšení některých spotřebních daní, či naopak o výraznějším snížení zdanění příjmů v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy. Ani k těmto plánům neexistují podrobnější podklady a propočty.

Jan Stuchlík
kategorie Tiskové zprávy