Martin Engel obhájil post předsedy Lékařského odborového klubu

Martin Engel obhájil post předsedy Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů (LOK-SČL). Chce dál jednat o odměnách pro zdravotníky za covid-19 a růstu platů v příštím roce. O výsledcích volebního sněmu lékařských odborů včera informoval na tiskové konferenci. Martin Engel vede klub vzniklý v roce 1995 od dubna 2006, byl také tváří protestní kampaně lékařů Děkujeme, odcházíme. 

„Odměny za péči v době koronaviru dostali pouze záchranné služby a zdravotníci v sociálních službách. S ministerstvem se lišíme v tom, kdo by měl mít na odměnu nárok,“ uvedl Engel. Podle LOK-SČL i zdravotnických odborů si odměnu zaslouží každý zdravotník, který ve třech krizových měsících působil v nemocnici, protože si nikdo nebyl jistý, že se nenakazí. Tento požadavek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) již dříve odmítl. Odbory proto chtějí jednat přímo s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Peníze na odměny zdravotníků má zajistit úhradová vyhláška, která vejde v platnost od 1. července. Díky ní by nemocnicím měly zůstat peníze, které už jim pojišťovny vyplatily na zálohách i přesto, že péče odvedou méně. „Nemocnicím se ale náklady nesnížily, na osobní ochranné pomůcky musely vydat naopak víc,“ uvedl místopředseda klubu Miloš Voleman. Podle místopředsedkyně klubu Jany Vedralové jiné profese, jako hasiči nebo vojáci, byly podpořeny přímo z rozpočtu, jen zdravotníci stále čekají. Některé nemocnice jim odměny vyplatily, podle odborů ale ne všude.

LOK-SČL požaduje také navýšení základních platů lékařů od příštího roku o 15 procent. Přestože minulý pátek oficiálně skončilo dohodovací řízení, které má rozdělit peníze z veřejného zdravotního pojištění pro příští rok, možnosti podle Engela ještě jsou. Nemocnice, které spotřebují více než polovinu nákladů systému, se s pojišťovnami nedohodly, úhrady jim proto ministerstvo stanoví vyhláškou, kterou má vydat do konce října. V září bude o platech státních zaměstnanců, tedy i zdravotníků ve státních nemocnicích, jednat tripartita.

Příjmy veřejného zdravotního pojištění by měly příští rok být 315 miliard korun, na péči půjde zhruba o 13 miliard víc než v letošním roce.

 
  • Zdroj: zdravotnickydenik.cz, ctk