Nevinné vtípky, nebo šikana? Jak se bránit?

V práci trávíme třetinu svého života. Pokud zde s někým nevycházíme, ať už se šéfem, spolupracovníkem, nebo podřízeným, můžeme mít ze života peklo. Šikanu na pracovišti bychom měli tedy vždy řešit a nenechat ji vyústit v nechtěný odchod z firmy. Jak poznat, že jde o šikanu, a jak se jí bránit?
 
Trvalé a opakující se jednání
Každý nemá to štěstí, že se do své práce vyloženě těší a po uplynutí pracovní doby rozhodně neprchá okamžitě pryč. Pro někoho je však přítomnost na pracovním místě utrpením a snaží se zde svůj pobyt omezovat na minimum. Se šikanou se běžně setkáváme na škole, dříve šlo o typický jev na vojně. Bohužel není nic výjimečného potkat šikanující osobu na pracovišti. Jak poznáte, že se jedná skutečně o šikanu? Jednat by se mělo o jednání, které je trvalé a opakuje se, nikoliv tedy jednorázové incidenty. V zásadě rozeznáváme dva druhy šikany.
Odbornými termíny se nazývají mobbing a bossing. Zatímco mobbing je šikanou mezi stejně postavenými kolegy, u bossingu jde o šikanu ze strany nadřízeného, pro kterou se dříve vžil český termín „buzerace“. Kolegové mohou svého spolupracovníka šikanovat opravdu vynalézavě. Schovávat mu nářadí, schválně zaheslovat počítač, zalepit zámek od skřínky…
 
Vtípky, nebo šikana?
„Kolegové mi v práci dali obálku s mým jménem, kde byla uvedena částka 1500 korun. Sdělili mi, že jde o prémie, které mi zde nechal nadřízený. Šel jsem se ho tedy zeptat, kde jsou moje peníze, a ten nerozuměl a díval se na mě jako na blázna. Vše si kolegové pochopitelně
vymysleli,“ popisuje osobní zkušenost pracovník jisté výrobní firmy.
 
Právě to je často účelem šikany, zesměšnit dotyčného před největším počtem lidí a pokud možno i před nadřízeným a tím ho dostat do izolace. Ano, jisté vtípky se v některých kolektivech provozují běžně. Důležité ale je, zda tyto vtipy nevadí i napálenému a zda se i on směje. Pokud se v takové situaci necítí komfortně, jde o šikanu. Patří k ní i pomlouvání, záměrné vyčleňování z kolektivu, či dokonce sexuální obtěžování.
 
Zcela speciální je šikana kmenových zaměstnanců, kteří nejrůznějšími způsoby týrají zaměstnance agenturní. Ta je bohužel stále častější a vzhledem k tomu, že agenturní zaměstnanci bývají často cizinci, kteří se nedovedou bránit, i nepotrestaná.
 
Snížení peněz či zesměšňování
Nadřízení mají k možnému šikanování hned několik nástrojů. Své podřízené z pozice své funkce mohou úkolovat a hodnotit, obojí lze jednoduše zneužít. Šéf může své zaměstnance zavalovat prací a nařizovat jim nesmyslné, až potupné úkoly. Dále je může hodnotit před ostatními spolupracovníky, před kterými je může zesměšňovat, pronásledovat je, vše, co udělají hodnotit negativně, snižovat jim odměny,
či dokonce mzdu, odmítat veškeré jejich požadavky, neschvalovat návrhy na dovolenou, nebo třeba na zaměstnance křičet, či je jinak snižovat. Veškeré toto chování má obrovský vliv na psychické, ale i fyzické zdraví šikanovaného. Ocitá se ve stresu a stavu duševní nepohody, což se obrazí nejen na jeho pracovním výkonu, ale i na celkovém duševním stavu.
 
Útěk, nebo obrana?
Mnozí si v takovém případě řeknou, že moudřejší ustoupí, že není proč se s někým hádat, a z firmy odejdou. To by byla ale škoda, násilí je dobré se vždy postavit, navíc v některých případech není ani kam odejít. A konečně, podporu vyjadřuje v takovém případě i náš právní řád. Na stranu druhou je fakt, že šikana se bohužel nedokazuje právě snadno.
 
Prvním krokem je vždy pohovor s nadřízeným, v případě mobbingu i s jeho šéfem. Před tím si připravte soupis toho, jak šikana vypadá a co přesně vám vadí. Proto si během času veškeré toto jednání zapisujte.
 
Nebuďte v tom sami
Zjistěte, zda nebyl někdo jiný v podobné pozici, a zkuste se s ním spojit, ve dvou se vše řeší vždy lépe. Objednejte se na konzultaci k psychologovi, což některé větší firmy nabízejí i bezplatně. V případě, že se jedná o zvlášť závažný případ šikany, lze se obrátit i na oblastní
inspektorát práce, či dokonce na Policii ČR. Pokud veškerá možná řešení selžou a situace se nelepší, zvažte, zda vám toto pracovní místo za všechny ty potíže stojí. Porozhlédněte se kolem, soustřeďte se na hledání jiné práce, což vás může také patřičně rozptýlit a přivést na jiné
myšlenky. Pokud najdete místo, které by vám vyhovovalo, požádejte o výpověď dohodou. Rozhodně byste se však neměli smířit s tím, že za sebou prostě jen zavřete dveře.
 
  • Zdroj: OS KOVO, Kovák