Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji. Už nyní je ale vyšší než u nás

Odborům na Slovensku se nepodařilo prosadit návrh na výraznější zvýšení minimální mzdy, která tak v příštím roce podle ministerstva sociálních věcí vzroste o 3,7 procenta na 646 eur (16 470 Kč). Už v současnosti je ale nejnižší možný měsíční výdělek zaměstnanců na Slovensku vyšší než v České republice.
 
Minimální mzdu pobírá na Slovensku jen malá část zaměstnanců, její hodnota se v posledních letech zvyšovala výraznějším tempem než průměrný plat. Vzhledem k tomu, že odbory a zaměstnavatelé se opět nedohodli na její změně, minimální mzda dosáhne od ledna 2022 v souladu s příslušným zákonem úrovně 57 procent průměrné mzdy z roku 2020, tedy zmíněných 646 eur.
 
Pomalý růst minimální mzdy byl jedním z témat, kvůli kterému slovenské odbory v červnu protestovaly před ministerstvem práce v Bratislavě. Předseda Odborového zväzu KOVO Emil Machyna na demonstraci uvedl, že odboráři nechtějí být lacinou pracovní silou nebo ekonomickou kolonií. „Úkolem odborů všude ve světě je říci, s čím nesouhlasí, a bojovat za to. Na prvním místě musí být člověk, ne kapitál, a vláda má dělat politiku takovou, aby se zlepšila kvalita života co největšího počtu lidí,“ zdůraznil Machyna. V současnosti minimální mzda na Slovensku dosahuje 623 eur (15 880 Kč). Je tak vyšší než v Česku, kde činí 15 200 korun.
 
Práce českých zaměstnanců je podhodnocená
Minimální mzda se v Česku od ledna 2021 zvýšila o 600 korun na 15 200 korun měsíčně. Odbory tehdy požadovaly navýšení minimální mzdy o 1400 korun na 16 000 korun. Čeští zaměstnanci jsou podle odborářů v evropském srovnání podhodnocení.
 
„Podporujeme co nejvyšší nárůst minimální mzdy každý rok vzhledem k tomu, že v přepočtu na paritu kupní síly nás předstihly i Litva a Rumunsko. Práce českých zaměstnanců
je tak nezaslouženě dehonestována,“ okomentoval jednání o minimální mzdě v minulém roce předseda OS KOVO Jaroslav Souček.
 
Podle zástupců vlády a odborů je zvýšení minimální mzdy alespoň na 18 000 korun od příštího roku příležitostí, jak nastartovat mzdový růst a pomoci až 250 tisícům zaměstnanců s nejnižšími příjmy i ekonomice jako celku. Shodli se na tom účastníci jednání, která se v červnu konala na půdě Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, tedy
ministryně Jana Maláčová, vicepremiér Jan Hamáček a zástupci odborových organizací v čele s předsedou ČMKOS Josefem Středulou.
 
 
  • Zdroj: OS KOVO