Návrat do škol má být co nejbezpečnější

Ve druhé půlce dubna by děti mohly být zpátky ve škole. Poslancům zdravotního výboru Poslanecké sněmovny to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný. Podmínkou bude pravidelné testování. Jak by tedy testy dětí ve školách měly vypadat? Měly by to být antigenní testy nebo PCR testy? Anebo se má počkat až na proočkování učitelů a proč až 10 tisíc dětí nedostává vzdělání, protože se nepřipojují k dálkové výuce. V Interview ČT24 nejenom o tomto hovořil předseda školských odborů František Dobšík.

František Dobšík předseda, Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství: Dobrý večer, děkuji za pozvání.

Daniel TAKÁČ, moderátor: Tak začněme u té aktuální informace. Ministr zdravotnictví před poslanci zdravotního výboru půlka dubna, to by mohlo, je tam pořád ta podmínka nebo ten podmíněný způsob, by mohlo být období, kdy se děti vrátí do školy za podmínky pravidelného testování. To je postoj, stanovisko nebo plán, řekněme, který odbory podpořily.

František Dobšík předseda, Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství: Určitě je to, si myslím, že pro všechny dobrá zpráva, protože jak učitelé potřebují své žáky, žáci potřebují svoje učitele. A dohromady vůbec ten vzdělávací systém by se měl znovu restartovat a já bych k tomu předal jedno slovo, které je pro nás jako pro zástupce zaměstnanců udržitelné, aby se neopakovaly ty situace, které známe už z minula, otevřelo se, zavřelo se, aby to otevření těch škol bylo opravdu udržitelný stav, aby už jsme ten školní rok dotáhli a zodpovědně se mohli připravit na ten další školní rok, který nás čeká.

Daniel TAKÁČ, moderátor: Takže když už tak už a napořád? Minimálně do konce školního roku tedy?

František Dobšík předseda, Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství: Určitě protože.

Daniel TAKÁČ, moderátor: Lépe napořád?

František Dobšík předseda, Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství: Samozřejmě, protože samozřejmě jednak z toho důvodu vůbec jak ty školy fungují, je to komplikace organizačně technická, ale to si myslím, že není až tak úplně to nejdůležitější. Ale ty vztahové věci, jak už jsem říkal učitel, žák, žák, učitel, rodiče do toho a určitě bysme se všichni potřebovali nadechnout a vidět to pomyslné světlo na konci tunelu, aby se opravdu ty věci daly asi ne úplně do normálních kolejí, ale do nějakých už standardizovanějších než tedy to uzavření, které trvá už opravdu velmi, velmi dlouho. A všichni jsme z toho už nějakým způsobem unaveni a ta motivace a ty věci všechny s tím související, se jakoby vytrácí.

Daniel TAKÁČ, moderátor: Pokud jde o to testování, jak si představujete jakožto odbory? Ve školách nebo doma a děti budou moci jenom výsledky, antigenní testy, PCR testy. Odborníci to budou dělat nebo samy děti se budou testovat? Máte tady nějaký

PŘEHLED ZPRÁV 18.03.2021

jasný přístup, co požadujete od ministerstva školství, potažmo od vlády, jak by to mělo vypadat?

František Dobšík předseda, Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství: My jsme o tom testování hovořili de facto už před Vánoci loňského roku, že vytvořit to bezpečné prostředí, vyprávět o testování nějakým způsobem mohlo umožnit. Tehdy jsme byli odkázáni, že na trhu toho není dostatek a že při tom počtu těch milionů žáků je to v podstatě jakoby nerealizovatelné. Pak přišla ta situace s tím jakoby druhým nouzovým stavem, kdy jeden z požadavků hejtmanů, což my jsme podporovali, aby se tady otevíraly školy postupně. Mělo se začít od maturantů a postupně tedy další ročníky a typy škol. A že se tedy začne testovat a ty testy, které byly vybrány, samozřejmě to asi musí posoudit zdravotnictví, jaký by to měl být tedy test. Jak bude teda ta průkaznost, ale my jsme říkali od začátku, že by bylo ideální, kdyby se ti žáci a děti mohly otestovat v rodinách a přijít s tím testem, že jsem negativní a mohu tedy absolvovat tu výuku.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

 A to by pro vás bylo dostatečné toto, protože ony se o objevují otazníky kolem těch testů. Přichází to z Rakouska teď například, že to vypadá, že, no minimálně jsou tam s tím komplikace. Vypadá to na nárůst případů a vypadá to na nárůst případů právě ve školách. Tak proto jsem se ptal, jestli odbory mají nějaký jasný požadavek, co od vlády v tomto smyslu vlastně čekají. Takže spíš budete věřit tomu, co vláda řekne, vláda řekne, antigenní dobrý, tak my souhlasíme?

František Dobšík předseda, Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství: Tak ty testy jsou v podstatě jako jedna z těch jakoby našich podmínek alias požadavků. Druhé bylo, druhé bylo očkování, a to víceméně za to děkujeme, že jsme byli zařazeni do té prioritní skupiny, že se to začalo, si myslím, že velmi dobře realizovat, že už spousta kolegů byla oočkována, má termíny a že ještě ti, kteří váhají, že se do toho systému přihlásí, že.

Daniel TAKÁČ, moderátor“ Tolik, aby to bylo bezpečné? Aby se učitelé cítili bezpečně ve školách? Tolik už je naočkováno a bude do půlky dubna proočkováno?

František Dobšík předseda, Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství: Tak pokud chceme věřit, jak říká pan ministr Blatný, že vakcínu do České republiky doputuje v nejbližší době velmi, velmi mnoho. Tak já si myslím, že to nebude tak jak někde jsem zaznamenal soupeření učitelé starší, ti kteří mají nějaké zdravotní potíže, postižený. Ale že opravdu pokud chceme, aby škola byla bezpečné místo a já samozřejmě zastupují zaměstnance, takže jde mi o ty zaměstnance v první řadě, ale v druhé řadě jsou samozřejmě žáci a potažmo jejich rodiče, aby ten komunitní přenos prostě nějakým způsobem odblokoval. A dnes na školském výboru byla prezentace pana Duška, ohledně tedy jak to bylo v minulosti, že opravdu ty školy, když se otevřely a nic se neřešilo, tak se pomalinku nastartovávaly právě v tom komunitním přenosu, a to očkování učitelů pokud by proběhlo v co nejvyšší možné míře, otestování těch našich žáků. A samozřejmě dostatek i ochranných pomůcek jako respirátorů.

Daniel TAKÁČ, moderátor: Takže bezpečné prostředí.

František Dobšík předseda, Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství: Tak si myslím, že se to dá.

Daniel TAKÁČ, moderátor: No, dobře a to očkování, to proočkování učitelů, to je podmínka, to je nutná podmínka pro to, aby odbory souhlasily s tím, že se děti vrátí do školy?

František Dobšík předseda, Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství: Je to pro nás velmi důležité, protože.

Daniel TAKÁČ, moderátor: Všichni učitelé?

František Dobšík předseda, Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství: Ti co o tom budou mít zájem…

Celý rozhovor s Františkem Dobšíkem můžete sledovat na videu, umístěném na webu ČT24 na adrese: Interview ČT24 — Česká televize (ceskatelevize.cz)

  • Zdroj: ČT, Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství