Odboráři vyjednali odměny i zvýšení mezd, Omnipol zachová výrobu L 410

Zaměstnanci letecké společnosti z Kunovic si polepší, firma jim vyplatí prémie sedm tisíc korun a od ledna zvýší mzdy. I když výrazně ustoupili z původních požadavků, odboráři jsou spokojení.
 
Vedení letecké společnosti Aircraft Industries (AI) totiž všem zaměstnancům ještě do konce roku vyplatí dvojí mimořádné odměny a od 1. ledna navýší mzdy. Omnipol, který továrnu koupil od ruských majitelů, navíc deklaroval zachování zaměstnanosti a výroby L 410.
 
„Firma všem zaměstnancům vyplatí v zářijové a listopadové výplatě mimořádnou odměnu 3 500 korun a od ledna zvýší mzdový výměr. Zároveň jsme se dohodli na navýšení příplatků za práci v noci nebo ve výškách a rozšířili benefit v podobě rehabilitací i na další profese,“ prozradil v kostce odborový předák Josef Mikula po bezmála tříhodinovém jednání s vedením společnosti. S výsledkem je spokojený. „Co se nám nepodařilo dohodnout, předložíme znovu v prosinci v návrhu změn pro jednání o kolektivní smlouvě na období od dubna 2023 do března 2024. Stávající dohodou jsme jen smázli dluh bývalého vedení,“ uvedl Mikula.
 
Jelikož se zaměstnancům AI naposledy zvyšovaly mzdy loni 1. dubna (o 3,2 procenta) a o dva měsíce později si ještě přišli na mimořádnou odměnu v průměru 10 až 12 tisíc korun, odbory měly na zaměstnavatele poměrně vysoké požadavky. Jejich návrh počítal s plošným navýšením mezd o pět tisíc korun od září a navrch ještě vyplacení mimořádné odměny 30 tisíc korun. Jenže realita je diametrálně odlišná… „S návrhem jsme přišli loni 9. prosince, kdy už narůstala inflace a hlavně existoval plán na rok 2022, který počítal s výrobou a prodejem 18 letadel. Jenže válečný konflikt na Ukrajině všechno zastavil,“ vysvětlil zařazení zpátečky Mikula. Lidé si tak ještě do konce roku přijdou na mimořádných prémiích na sedm tisíc korun a od 1. ledna si polepší minimálně o 2 500 korun měsíčně.
 
Mikula odmítl informace, že odbory chystaly stávku. „To je nesmysl, naší prioritou je se vždy domluvit. Chápeme, že situace není jednoduchá, vždyť do Ruska mířilo 95 procent letadel. Najít nové trhy a dohodnout kontrakty nejde ze dne na den, letadlo není rohlík. Zástupci ze společnosti Omnipol působící v AI dělají maximum,“ zdůraznil odborový předák, který připomněl velký úspěch premiéry letadla L 410 NG na dnech NATO v Ostravě. „Je třeba zmínit i velký úspěch premiéry čtyřistadesítky nové generace (L 410 NG) na dnech NATO 2022 v Ostravě a poděkovat všem zaměstnancům společnosti Aircraft Industries, a.s., za skvělou práci a členům naší odborové organizace ZO OS KOVO LET za maximální podporu při prosazování oprávněných zájmů zaměstnanců.
 
 
  • Zdroj: OS KOVO, Kovák č.18