Odbory suplují vládu – pomáhají v boji proti zdražování

Strmě rostoucí křivka inflace a rostoucích životních nákladů už nezpůsobuje problémy jen nízkopříjmovým skupinám obyvatel či matkám s dětmi, stále častěji ji pociťují i lidé, kteří mají regulérní zaměstnání a příjem. Odbory se snaží využít všech možností, jak zaměstnancům pomoci současnou krizi překonat.
 
Odboráři ZO OS KOVO KYOCERA AVX vyvolali jednání s managementem a navrhli, aby zaměstnanci ve všech třech českých pobočkách této zahraniční společnosti dostali mimořádný příspěvek.
 
„Důvodem, proč jsme vyvolali jednání o příspěvku pro zaměstnance nad rámec kolektivní smlouvy, je vysoká inflace a růst cen zboží a životních nákladů vůbec. Vedení jsme poslali žádost o jednorázový příspěvek 15 tisíc korun pro každého zaměstnance,“ zdůvodňuje krok odborářů předseda kováků ve společnosti KYOCERA AVX Patrik Hlaváček. Ten zastupuje členy Odborového svazu KOVO ve dvou závodech společnosti – v Uherském Hradišti a v Bzenci.
 
Americké vedení firmy sice původnímu návrhu odborářů nevyhovělo a pozměnilo jej, zaměstnancům to přesto přinese stejný, ne-li vyšší profit, citelné – minimálně desetiprocentní – navýšení mzdy.
 
„České vedení společnosti náš požadavek konzultovalo s americkými vlastníky, ti neschválili náš konkrétní požadavek, ale přišli s návrhem, který je pro nás přijatelný a de facto bude pro zaměstnance znamenat totéž, jako by prošel náš návrh. Dohodli jsme se, že s platností od 1. října se každý měsíc navýší mzdy všem zaměstnancům minimálně o 10 %, nejméně však o 2500 korun. Tento dodatek ke kolektivní smlouvě je platný do 31. března příštího roku,“ shrnul výsledek odborářských aktivit na pomoc zaměstnancům předseda Patrik Hlaváček. „Skutečnost, že se předsedové základních organizací a jejich kolegové ve firmách snaží hledat cesty, jak efektivně zaměstnancům pomoci, a daří se jim to, dokazuje, že odbory jsou v problematických dobách pro zaměstnance nepostradatelné. Kolegů v této, ale i v řadě jiných firem, kde se rozhodli sami podnikat kroky na pomoc zaměstnancům v době krize, si nesmírně vážím. Věřím, že budou inspirovat jiné,“ ocenil práci základní organizace v podniku KYOCERA AVX předseda svazu Roman Ďurčo.
 
„Šlo nám o to, abychom pomohli hlavně těm zaměstnancům, kteří mají nižší příjmy, protože ti jsou v nejtěžší situaci. Za odbory můžu říci, že jsme s tím, jak zaměstnavatel na náš požadavek zareagoval, spokojeni. Spokojeni jsou i zaměstnanci, protože z odborů profitují i oni, přesto, že sami členy OS KOVO nejsou. Věřím, že to alespoň některé z nich přiměje, aby o členství začali uvažovat, protože větší členská základna nám dává větší možnosti při vyjednávání,“ dodává předseda Hlaváček.
 
_____________
Závody společnosti KYOCERA AVX u nás působí v Uherském Hradišti, Bzenci a Lanškrouně. Zaměstnávají kolem 2100 kmenových zaměstnanců, členy odborového svazu je 350 z nich. Elektronické součásti a kondenzátory dodává společnost řadě renomovaných firem – Continental, Bosch, Zollner, Alstom, Delphi, General Motors a dalším.
 
 
 
  • Zdroj: OS KOVO, Kovák