Podnikatelská mise SP ČR doprovodí předsedu Senátu do Polska

Podnikatelská mise Svazu průmyslu a dopravy, které se zúčastní dvě desítky tuzemských exportérů, vyráží 30. srpna do Polska. Zástupci českého byznysu doprovodí na oficiální návštěvě předsedu Senátu Miloše Vystrčila. Během dvoudenní mise čekají na podnikatele dvě velká byznysová fóra ve Varšavě a Štětíně. Ve Štětíně se zúčastní také otevření nového honorárního konzulátu. Ten českým firmám pomůže navazovat obchodní kontakty v severozápadní části Polska.

„Jedná se o naši první podnikatelskou misi doprovázející předsedu Senátu Miloše Vystrčila. Jsem velmi rád, že i předseda Senátu vyslyšel náš apel na restart podnikatelských misí a přizval na svou zahraniční cestu české exportéry a podnikatele. Polsko je pro české firmy významný rostoucí trh, který nabízí řadu atraktivních příležitostí,“ říká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, který podnikatelskou delegaci vede.

Polsko je třetím nejvýznamnějším obchodním partnerem České republiky, a to jak na straně vývozu, tak i dovozu. Vzájemná obchodní výměna mezi Českou republikou a Polskem roste nadprůměrným tempem, význam polského trhu se tak postupně zvyšuje.

„Velmi si vážím toho, že senátní delegaci na návštěvě Polska doprovází čeští podnikatelé zorganizovaní Svazem průmyslu a dopravy ČR. Právě přítomnost podnikatelské delegace bude tím správným impulsem pro další rozvoj ekonomických aktivit a vzájemné obchodní spolupráce mezi našimi zeměmi,“ dodává Miloš Vystrčil, předseda Senátu Parlamentu České republiky.

PODNIKATELE ČEKAJÍ BYZNYSOVÁ FÓRA VE VARŠAVĚ A ŠTĚTÍNĚ

Na podnikatelskou misi do Polska vyrážejí se Svazem průmyslu a dopravy celkem dvě desítky exportérů. V Polsku najdou uplatnění firmy podnikající například v energetice, dopravním průmyslu a infrastruktuře, zdravotnickém a farmaceutickém průmyslu, výrobci zemědělské techniky nebo strojírenské a potravinářské podniky. Perspektivní je Polsko v posledních letech ale například i pro firmy z oblasti e-commerce.

„Polsko je pro nás doslova ideálním trhem. E-commerce zde vyrostla v loňském roce o více než 20 %, takže polské firmy aktivně hledají nástroje a platformy pro expanzi i na další trhy v regionu. Zájmu o e-commerce ale využívají i české firmy, které naopak při své online expanzi považují Polsko za jeden z prvních zahraničních cílů. Možnosti zúčastnit se mise pořádané Svazem průmyslu a za účasti předsedy Senátu Miloše Vystrčila si proto velmi vážíme,“ říká Petr Heller, generální ředitel společnosti Retailys Group, která propojuje zahraniční e-shopy a srovnávače zboží.

Svaz průmyslu organizuje spolu s polskými partnery během mise dvě velká podnikatelská fóra, a to ve Varšavě a Štětíně. Zástupci firem při nich budou moci osobně jednat s polskými podnikateli. „Za pomoci Svazu průmyslu bychom se chtěli představit významným společnostem i polskému státnímu sektoru. Naše společnost se především specializuje na nestandardní čistírny odpadních vod, kde je nutné technologii vyvinout takříkajíc od píky,“ vysvětluje Jan Ottis, jednatel společnosti IPR Aqua.
Podnikatelskou misi doplní i další doprovodný program. Zástupci firem se ve Štětíně například zúčastní otevření kanceláře nového honorárního konzula, která jim pomůže navazovat obchodní kontakty v severozápadní části Polska.

V roce 2020 výkon polské ekonomiky kvůli pandemii klesl poprvé od roku 1991, a to meziročně o 2,8 %. V porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie byl však dopad koronakrize na ekonomiku jeden z nejmenších. V roce 2021 by měl hospodářský růst vystoupat na 4 %, celkový výkon ekonomiky se tak dostane nad úroveň předkrizového roku 2019.

SVAZ PRŮMYSLU ZAMÍŘÍ S EXPORTÉRY LETOS JEŠTĚ DO POBALTÍ A NA BLÍZKÝ VÝCHOD

Na podzim Svaz průmyslu a dopravy uspořádá ještě minimálně dvě další podnikatelské mise. V září zavítají zástupci firem s ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem do Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie. Na konci října čeká exportéry cesta do Estonska, Lotyšska a Litvy v doprovodu předsedy Senátu Miloše Vystrčila.

„Podnikatelské mise jsou důležité k navázání nové obchodní spolupráce v zahraničí a určitě oceňujeme tuto významnou pomoc českým firmám,“ dodává Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Svaz průmyslu a dopravy ČR pořádá podnikatelské mise od roku 1993. Pandemie koronaviru tyto cesty pro české exportéry na jeden a půl roku pozastavila. Nyní je Svaz průmyslu pomalu obnovuje. Polsko je letošní druhou podnikatelskou misí, ta první vedla do Indonésie. Od roku 1993 uspořádal Svaz průmyslu už 203 podnikatelských misí do 107 zemí světa. Za tu dobu pomohl navázat obchodní kontakty v zahraničí více než 4 700 firmám.

kategorie Tiskové zprávy