Premiér Andrej Babiš jednal s evropskými partnery o významu kohezní politiky

ČR na summitu v Bratislavě zastupovali premiér A. Babiš a ministryně pro místní rozvoj K. Dostálová

ČR na summitu v Bratislavě zastupovali premiér A. Babiš a ministryně pro místní rozvoj K. Dostálová
Předseda vlády Andrej Babiš se dnes v Bratislavě zúčastnil summitu členských zemí skupiny Přátel koheze. Zástupci 16 členských zemí EU projednávali podobu budoucího rozpočtu EU s ohledem na financování kohezní politiky. Ta představuje klíčový investiční nástroj pro sbližování členských států EU.

Summit Přátel koheze se uskutečnil z iniciativy slovenského premiéra Petera Pellegriniho a účastnilo se ho celkem 16 členských států, především kohezní země a státy jižního křídla EU. Evropští státníci přijali společné prohlášení, ve kterém zdůrazňují potřebu zajistit dostatečné financování kohezní a společné zemědělské politiky v příštím víceletém finančním rámci EU.

„Jsem velmi rád, že slovenská strana tento summit zorganizovala. Pro nás je nepřijatelné, že by měla koheze klesnout. Zároveň jsme se dnes shodli, že kohezní politika by měla být pro členské státy flexibilnější. Musíme to být my, kdo rozhoduje, kam peníze půjdou. Pro Česko jsou peníze z EU klíčové pro investice a zlepšování dopravní infrastruktury, proto o ně budeme v jednáních bojovat,“ řekl český premiér Andrej Babiš.

Společné prohlášení se věnuje i financování dalších prioritních oblasti jako bezpečnost a obrana, migrace, kosmické aktivity, výzkum a vývoj nebo digitalizace.