Premiér Andrej Babiš ocenil mimo jiné dlouholeté dobré vztahy obou zemí i vzájemnou podporu, kterou si český a maďarský předseda vlády poskytují během náročných jednání na Evropské radě při prosazování zájmů obou zemí i celé Visegrádské čtyřky.
„Chtěl bych poděkovat panu premiéru Orbánovi za pomoc. V rámci covid-19 nám Maďarsko významně pomohlo. V první vlně nám poskytlo 150 moderních ventilátorů a významně nám pomáhalo i s vakcínami,“ připomněl předseda vlády Andrej Babiš například nedávnou významnou spolupráci obou zemí při zvládání pandemie nemoci covid-19.
Česká republika naopak pomůže Maďarsku se zvládáním ilegální migrace, když v polovině října na žádost maďarské vlády pošle na pomoc s ochranou maďarsko-srbské hranice na tři měsíce padesát příslušníků Policie ČR s příslušnou technikou. „V roce 2015 bylo Maďarsko jediné, které skutečně bránilo schengenskou hranici a postavilo na ní plot. A tam letos přišlo 77 000 ilegálních migrantů, a kdyby tam ten plot nebyl, tak nejkratší trasa za sociálními dávkami do Německa vede přes Česko. Takže i díky tomuto plotu my tady tento problém nemáme,“ podotkl Andrej Babiš.
Souběžně s jednání premiérů obou zemí zasedly v Kramářově vile k jednání i delegace obou vlád. Českou republiku zastupoval místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček, z maďarské strany se zúčastnili ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó a ministr pro inovace a technologie László Palkovics. Ministři spolu probrali mimo jiné otázky energetické soběstačnosti, modernizace dopravní infrastruktury a podporu ekonomiky po pandemii covid-19.
Jedním z témat jednání byla i aktuální vysoká cena emisních povolenek, která má negativní vliv na ceny energií. Podle premiéra Babiše je nutné začít situaci řešit na nejbližším summitu Evropské rady. Předseda vlády již kvůli tomu kontaktoval předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou a předsedu Evropské rady Charlese Michela. „V analýze, kterou udělala Evropská komise na vývoj emisních povolenek, se vůbec netrefila. Emisní povolenky, které jsou předmětem spekulací, mají obrovský negativní dopad na náš průmysl. Předpoklady se vůbec nenaplnily. Dopadají negativně na naše firmy a to se přenáší na naše obyvatele,“ konstatoval Andrej Babiš.
Po skončení jednání se premiéři přesunuli do Ústeckého kraje, kde navštívili čerpací stanici maďarské společnosti MOL a v Ústí nad Labem si prohlédli zákaznické centrum společnosti Innogy, která je rovněž příkladem maďarských investic v České republice. Poté vyjeli lanovkou na výletní zámeček Větruše, kde je přivítal primátor města Petr Nedvědický. V tamní restauraci uspořádal premiér Babiš pro maďarské hosty slavnostní oběd.
Maďarský premiér Viktor Orbán ocenil pozvání do Ústí nad Labem a prohlásil, že jeho generaci v Maďarsku zaujala kniha Vladimíra Párala Milenci a vrazi, která se právě v tomto městě odehrává. Vzájemné návštěvy obou politiků v poslední době mají podle předsedy maďarské vlády potvrdit význam spolupráce obou zemí v rámci Visegrádské čtyřky.