Premiér Babiš jednal s premiérem Izraele Netanjahuem o spolupráci ve vědě a výzkumu

Premiér Andrej Babiš jednal v úterý 19. února 2019 v Jeruzalémě s izraelským protějškem Benjaminem Netanyahuem.
Premiér Andrej Babiš jednal v úterý 19. února 2019 v Jeruzalémě s izraelským protějškem Benjaminem Netanyahuem.
Předseda vlády České republiky Andrej Babiš jednal v úterý 19. února 2019 v Jeruzalémě s premiérem Izraele Benjaminem Netanjahuem. Oba premiéři ocenili především velmi dobré vztahy obou zemí a podpořili další rozvoj vzájemné spolupráce především v oblasti vědy a výzkumu.

Předsedové vlád České republiky a Izraele hovořili o budoucnosti vzájemné spolupráce a pokračujících mezivládních konzultacích. Společně vyjádřili přání prohlubovat vzájemnou odbornou pomoc v zájmových oblastech svých států. Během letošního roku by český premiér svůj izraelský protějšek rád přivítal v Praze, aby v jednáních mohli pokračovat.

Izrael je pro nás strategický partner v regionu. Co je nejdůležitější, že jsme se domluvili, že budeme pokračovat v mezivládní spolupráci tzv. G2G. To znamená, že pan premiér přislíbil, že přijede do Prahy,“ uvedl český premiér.

Mezi klíčovými tématy jednání byly oblast vodního hospodářství, využití léčebného konopí, otázky kyberbezpečnosti a výzkumu a vývoje. „Chceme spolupracovat. Pro nás je strategickou surovinou voda. Izrael má technologie na úsporné nakládání s vodou. U nás zase pro něj může být zajímavé odpadové hospodářství. A co je velice důležité, alespoň pro mne, je spolupráce v oblasti konopí pro lékařské účely. Izrael v tomto směru nedávno přijal novou legislativu. Jsou dnes lídrem ve světě a pan premiér Netanjahu mi slíbil, že pošle dva až tři doktory k nám na konferenci,“okomentoval klíčová témata jednání se svým izraelským protějškem český premiér.

Andrej Babiš měl během dnešního programu příležitost vyzkoušet si nové technologie, které využívá ve svých produktech společnost Mobileye. Zásadní význam pro tuto start-upovou firmu má vývoj systému pro autonomní řízení vozidel, do kterého se posadil český premiér. „Sice tam seděl řidič, ale auto neřídil. Je to supertechnologie. Pravděpodobně jedna z nejlepších na světě,“ konstatoval premiér Babiš. Izraelští experti předvedli českému hostu například i kameru, která osobám se zhoršenou zrakovou schopností pomáhá rozeznávat předměty před sebou.

Premiér Babiš se první den návštěvy Izraele setkal u společného neformálního oběda také s premiéry Slovenska Peterem Pellegrinim a Maďarska Viktorem Orbánem a navštívil Český dům v Jeruzalémě, který od konce listopadu poskytuje zázemí českým turistům i podnikatelům. Andrej Babiš zde navštívil také výstavu českého skla.

Dnešní program završí pracovní večeře se zástupci z oblasti bankovnictví, energetického průmyslu, kybernetické bezpečnosti, vojenského průmyslu a se zástupci Škoda Auto.