Premiér Fiala se v Indonésii setkal s prezidentem Jokem Widodem

Premiér Petr Fiala a indonéský prezident Joko Widodo v prezidentském paláci, 18. dubna 2023.
Premiér Petr Fiala a indonéský prezident Joko Widodo v prezidentském paláci, 18. dubna 2023.
Předseda vlády ČR Petr Fiala během druhého dne cesty po Asii uctil v hlavním městě Filipín Manile památku tamního národního hrdiny, spisovatele a jednoho z prvních očních chirurgů v celé jihovýchodní Asii José Rizala. Ve stejný den se pak v Jakartě setkal s prezidentem Indonéské republiky Jokem Widodem.

V hlavním městě Indonésie Jakartě jednal premiér Fiala s prezidentem Jokem Widodem. Společně v prezidentském paláci Bogor zasadili strom jako symbol další budoucí spolupráce. Premiér Fiala zpětně pogratuloval Indonésii za úspěšné předsednictví zemí G20, jemuž právě Indonésie předsedala v loňském roce. 
 
„Indonésie je pro nás důležitá. Je to zajímavá příležitost pro české firmy, je to obrovský trh s řadou obchodních příležitostí. Při jednání jsme se bavili o konkrétních možnostech. Už tady působí některé české firmy a je tady zájem na sdílení českého know-how v oblasti digitalizace, hydroenergetiky, odpadového hospodářství, nebo inovací v zemědělství. Naprosto zásadní je zájem indonéských leteckých společností o 17 českých civilních letadel L410 z Kunovic. První kontrakty by se měly podepsat už letos a české firmy se také výrazně podílejí na modernizaci indonéských letišť,“ řekl po setkání premiér Fiala.
 
Výrazným potenciálem je také oblast obranného průmyslu a pro české podnikatele představuje sérii obchodních příležitostí projekt nového hlavního města Ibu Kota Nusantara, kde je pro ně příležitost hlavně v oblasti smart cities, ale i v oblasti inženýrských sítí, dodávek telematiky, městského mobiliáře apod. 
 
Indonéská strana zmínila také zájem o další spolupráci v oblasti zdravotnictví, tady především se společností Linet a v dopravě se společností Škoda Transportation. Velký potenciál má v této zemi obranný průmysl, právě obranně-průmyslové odvětví představuje pilíř dlouhodobější spolupráce. České firmy se tady ucházejí o miliardové kontrakty na modernizaci místní armády. Úspěšná je tady v Indonésii například společnost Czechoslovak Group,“ uzavřel premiér.  
 
Během této návštěvy bude podepsáno 8 smluv a memorand o spolupráci v různých odvětvích. Především v oblastech dopravy, obrany, kyberbezpečnosti, ale například i memoranda mezi univerzitami.  

Před odletem do Indonésie premiér uctil společně s primátorkou Manily Mariou Sheilou Lacuna – Panganovou a ministrem národní obrany Filipín Carlitem G. Galvezem jr. památku José Rizala. Ten se zasloužil o nezávislost Filipín. Byl popraven v roce 1896 a památník stojí přímo na místě popravy. José Rizal a jeho odkaz je spojen i s Českem. Zejména díky jeho přátelství s litoměřickým středoškolským profesorem Ferdinandem Blumentrittem. Busta José Rizala byla v roce 2018 odhalena ve dvoraně České národní banky v Praze. Premiér Fiala při této příležitosti zároveň obdržel čestný klíč od města Manily.

V dalších dnech navštíví premiér Fiala Singapur, Vietnam, Kazachstán a Uzbekistán. Ve středu ho ještě v Jakartě čeká prezentace výstavby nového hlavního města Ibu Kota Nusantara a setkání s krajany. Následně se premiér Fiala přesune do Singapuru.