Premiér k 75. výročí Pražského povstání: Zůstaňme společně všichni odvážní i v dnešní nelehké době

75. výročí Pražského povstání
75. výročí Pražského povstání
Projev předsedy vlády Andreje Babiše u příležitosti výročí Pražského povstání.

Vážení pamětníci květnových událostí, vážené dámy, vážení pánové, vážení spoluobčané,

dovolte mi, abych vám dnes, 5. května 2020 řekl pár slov, díky kterým si společně připomeneme jeden z nejdůležitějších dnů v novodobých dějinách naší republiky. Den, který má zásadní význam pro historii našeho státu.

Právě dnes si připomínáme výročí Pražského povstání v roce 1945. Přesně před 75 lety naši občané povstali proti Hitlerovým okupačním vojskům. Kdy desítky tisíc našich spoluobčanůstatečných mužů a žen porazili nacistickou a fašistickou ideologii v našem hlavním městě.

Připomínáme si památku statečných lidí, kteří se tady v Praze, ale také na mnoha dalších místech v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, postavili nacistickému zlu. Památku lidí, jejichž odvaha a nasazení přispěla k osvobození Čech, Moravy a Slezska o tři dny později, 8. května roku 1945.

Právě i díky těmto lidem, hrdým vlastencům a jejich rodinám, ochotným čelit teroru okupantů a mnohdy přinést i tu nejvyšší oběť, tu dnes můžeme být a díky nim existujeme jako svobodná a demokratická země, Česká republika. Díky všem těmto hrdinům máme tu možnost si připomenout tento důležitý den.  A o to víc si musíme vážit hodnot, které by měly být samozřejmé – osobní odpovědnosti, obětavosti, vlastenectví a odvahy.

Je naší povinností a odpovědností mít neustále na paměti odkaz těch, co bojovali a také těch, co padli.

Pokud bychom si dnes měli vzít z jejich odkazu alespoň jednu věc, pak by to měla být určitě odvaha, vždy odvaha. Odvaha nás provázela v těžkých dobách a posilovala naše národní sebevědomí, našeho ducha. Znovu říkám, odvaha, ohleduplnost a vzájemná pomoc. To je to, co vidím dnes, a za co jsem z celého srdce šťastný.

Zůstaňme společně všichni odvážní i v dnešní nelehké době, kdy jsme my občané i celá naše země podrobeni těžké zkoušce. Zkoušce, kterou přesto zvládáme skvěle. Právě proto, že jsme zodpovědní lidé a národ, kterému není lhostejný vlastní osud.

Národ, ke kterému patřili i všichni naši odvážní a obětaví předkové, kteří se nebáli bojovat za naši budoucnost. Za což jim patří hluboký dík, naše pokora a úcta. A vzpomínka, že Prahu jsme si osvobodili především sami.

Andrej Babiš, předseda vlády