Premiéři zemí V4 jednali v Budapešti o migrační situaci na polsko-běloruských hranicích

Společné foto premiérů zemí V4 na jednání v Budapešti, 23. listopadu 2021.
Společné foto premiérů zemí V4 na jednání v Budapešti, 23. listopadu 2021.
Předseda vlády Andrej Babiš se v úterý 23. listopadu 2021 v Budapešti zúčastnil mimořádného setkání premiérů V4. Tématem jednání byla aktuální situace na polsko-běloruské hranici.

Předsedové vlád zemí V4 na mimořádném setkání, o které požádal polský premiér Mateusz Morawiecki, hovořili o migrační krizi na polsko-běloruské hranici a jejím vývoji v posledních týdnech. Polsko stejně jako Litva a Lotyšsko čelí na vnější hranici EU bezprecedentnímu hybridnímu útoku ze strany běloruského režimu, který v létě vytvořil novou migrační trasu do EU.

Polský premiér své kolegy informoval o aktuální situaci, kdy se podle odhadů polských orgánů na území Běloruska nyní nachází 7000 až 15000 ilegálních migrantů, pocházející převážně z Iráku, Afghánistánu, Sýrie, Somálska, Ruska a dalších zemí. Jejich dovoz přitom organizuje běloruský režim. Na hranicích jsou nyní vedle pohraničních sil nasazeni i vojáci v počtu 15 000 a dalších 2000 policistů. Za poslední období zabránili přes 40 000 pokusům o ilegální přejití hranice.

Předsedové vlád V4 se shodli, že situace zůstává i přes razantní společný postoj velice vážná a napjatá. „Je to agresivní akce běloruského režimu, proti které se Polsko brání. My jsme dnes vyjádřili Polsku plnou solidaritu. Prezident Zeman poslal dopis polskému prezidentovi Dudovi – nabízíme pomoc našich vojáků, našich policistů. Již přímo na maďarsko-srbské hranici působí 50 našich policistů, kteří od 17. října zadrželi 4233 migrantů. Teď bude záležet na polské straně, jestli akceptuje naši pomoc či ne,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

Česká republika prosazovala zpřísnění a rozšíření sankcí vůči Bělorusku, které bylo schváleno minulý týden Radou pro zahraniční věci. Podle předsedy vlády Babiše je potřeba pokračovat v tlaku na zastavení letů do Běloruska a v podpoře návratů migrantů z Běloruska zpět do zemí původu.