Rada OS KOVO: Žádáme růst mezd o šest procent

Odborové organizace svazu KOVO budou při jednáních o kolektivních smlouvách na rok 2022 žádat růst mezd na úrovni šesti procent. Na 13. zasedání Rady OS KOVO to zdůraznil předseda svazu Jaroslav Souček. Odboráři zasedali ve středu a čtvrtek 20. a 21. října v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové.
 
Projednávali mimo jiné zprávu Předsednictva o činnosti OS KOVO za období od června do října, vyhodnocení strategie OS KOVO na období 2017–2021, návrh na svolání VIII. sjezdu OS KOVO, hospodaření za I. pololetí roku 2021 nebo hodnocení podnikových kolektivních smluv uzavřených na rok 2021. Zazněly rovněž aktuální informace o odborových aktivitách včetně hodnocení výsledku parlamentních voleb.
 
Podle předsedy Jaroslava Součka hrozí, že vítězné koalice v poslanecké sněmovně nebudou ochotné pokračovat v dialogu, který se odborům podařilo s vládou navázat. „Budu rád, když z účelově složených koalic politických stran, které společně vyhrály parlamentní volby, nezůstanou voličům jen jejich volební programy. Zodpovědnost za dodržení předvolebních slibů totiž může skončit stejně rychle, jak rychle některé koalice vznikly,“ uvedl. Výsledky voleb nastiňují pro zaměstnance nepříznivý vývoj v podobě preferování podnikatelů, zvyšování DPH a spotřebních daní nebo tlak na pokles mezd, oslabení odborů a snahy o destrukci zákoníku práce.
 
V otázce kolektivního vyjednávání předseda Souček upozornil, že zaměstnavatelé budou mít snahu přidávat co nejméně, a to bez ohledu na inflaci. „Doporučujeme zahájit kolektivní vyjednávání v úrovni plus šesti procent meziročně,” řekl. Tím by podle něj měli mít zaměstnanci při pětiprocentní inflaci zajištěn reálný růst mezd o procento. „Odbory chápou, že se firmy potýkají se zdražením energií a subdodávek a že je pro ně nynější období složité. Pokud ale nedopadnou dobře mzdová vyjednávání, lidé přestanou utrácet, dojde ke snížení spotřeby a ekonomika se propadne do ještě větších problémů, než je v současné chvíli,” varoval předseda svazu.
 
Děkujeme všem, kteří přispěli pro jižní Moravu
Všem ZO a členům svazu, kteří přispěli na speciální účet OS KOVO na pomoc lidem postiženým červnovým tornádem, poděkoval místopředseda OS KOVO Tomáš Valášek. „Díky štědrým dárcům se podařilo na účtu shromáždit přes dva milióny korun. Osobně jsem v červenci a září navštívil zasažená místa na jižní Moravě. Na základě vyhodnocení škod, které tam běsnící živel napáchal na majetku našich kolegů, rozhodlo Výkonné vedení OS KOVO o další finanční výpomoci těmto členům nad rámec pravidel Konta živelních pohrom. Finanční prostředky budou rozděleny mezi osm postižených členů OS KOVO, se kterými bude uzavřena darovací smlouva,“ upřesnil místopředseda Valášek.
 
O aktualitách v kolektivním vyjednávání informoval Radu OS KOVO místopředseda svazu Libor Dvořák. Mimo jiné upozornil na prodloužení účinnosti smlouvy mezi Elektrotechnickou asociací ČR (ElA) a OS KOVO. „V úterý 12. října podepsali představitelé ElA a OS KOVO Dodatek č. 1 kolektivní smlouvy vyššího stupně, kterým se její účinnost prodlužuje do 31. prosince 2022,“ uvedl.
 
Místopředseda OS KOVO Ing. Pavel Komárek vystoupil na zasedání s přehledem stavu majetku OS KOVO. Největší akcí v tomto roce byla podle něj rekonstrukce jímací nádrže vody pro Hotel Clarion ve Špindlerově Mlýně. Zmínil rovněž opravu střechy nad centrální částí objektu Metropol v Českých Budějovicích. „Oprava proběhla z důvodu zatékání do vnitřních prostor,“ upřesnil. 
 
 
  • Zdroj: OS KOVO, Kovák