Tornádo poničilo lužický závod Groz-Beckert Czech

Tornádo, které se ve čtvrtek 24. června přehnalo okolím Hodonína, poničilo výrobní areál společnosti Groz-Beckert Czech v Lužicích. Zraněni zde byli čtyři lidé. Závod je momentálně mimo provoz a sčítá škody.

„Živel způsobil značné škody na budovách a v zatím neznámém rozsahu zasáhl i naše výrobní zařízení. Dodávky elektřiny byly přerušeny a zatím se neví, kdy budou plně obnoveny. Podle posledních zpráv byli zraněni čtyři naši kolegové, většinou od padajícího skla z rozbitých oken,“ uvedla den po katastrofě Markéta Cábová, specialistka marketingu a komunikace společnosti Groz-Beckert Czech.

Větrný vír rozbíjel nejen okna, ale odtrhl také střechu jedné z výrobních hal. Létající trosky ničily vše kolem. Déšť pak poškodil stroje a další výrobní zařízení v nejvíce zasaženém objektu.

Výrobu musela firma, která je v současnosti předním světovým výrobcem průmyslových strojních jehel, přesných součástek, nástrojů, systémů a služeb pro výrobu a spojování textilních materiálů, na určitou dobu zastavit také ve Valašských Kloboukách na Zlínsku. „Kloboucký závod nebyl zasažen přímo, ale došlo k přerušení dodávky elektrického proudu. Ta byla v dopoledních hodinách obnovena,“ dodala Cábová.

Živelní pohroma vyvolala vlnu solidarity jak v závodě v Českých Budějovicích, tak ve Valašských Kloboukách. Podle Markéty Cábové se zaměstnanci sami ptají, jak by mohli svým lužickým kolegům pomoci. V první vlně budou v českobudějovickém a klobouckém závodě instalovány schránky na finanční dary, o dalších formách pomoci firma dále jedná.

„Při organizování finanční pomoci úzce spolupracujeme s vedením firmy.  Dle možností, a hlavně potřeb postižených kolegů na Moravě, z nichž celá řada přišla o střechu nad hlavou, budeme hledat další formy pomoci,“ řekl předseda Základní organizace Odborového svazu KOVO při Groz-Beckert Czech Marek Profant.

Strojírenská společnost Groz-Beckert Czech, jejíž průměrné roční tržby se pohybují okolo dvou miliard korun, má v České republice tři výrobní závody. V Českých Budějovicích, Valašských Kloboukách a Lužicích u Hodonína zaměstnává celkem více než 1100 lidí. Zhruba 450 z nich v Lužicích.

  • Zdroj: OS KOVO