Světový den důstojné práce 2018

Co si představíte, když se řekne důstojná práce? Pro české odbory to znamená spoustu věcí, ale za nejzásadnější principy považujeme to, že práce je dobře ohodnocená, neohrožuje vaše zdraví a nechá vám dostatek volného času na sebe a na rodinu. Ještě jsme daleko od tohoto ideálu, ale my za něj nepřestáváme bojovat.

Proto se při příležitosti Světového dne důstojné práce s hrdostí zapojujeme do kampaně Mezinárodní odborové konfederace #ChangeTheRules (Změňte pravidla), která má za cíl poukázat na možné změny současného pracovního prostředí.

https://www.ituc-csi.org/7-october-world-day-for-decent?lang=en

Záznam mítinku #KonecLevnéPráce 2018

ČMKOS roste – bude už sdružovat 30 odborových svazů!

Od 1. října 2018 bude v rámci ČMKOS působit 30 odborových organizací. Rada ČMKOS dnes rozhodla o přijetí nového odborového svazu – Aliance drážního provozu (ADP). Svaz sdružuje a hájí zájmy zaměstnanců řízení železničního provozu jako podstatné složky Správy železniční dopravní cesty. Jde především o zaměstnance, kteří zabezpečují plynulost a bezpečnost na železnici.

Předseda ADP Jan Zazvonil uvedl: “Vážíme si rozhodnutí předsedů odborových svazů přijmout nás mezi sebe. Jsme velmi rádi, že budeme členy prestižní odborové centrály, která svým působením na veřejnost, mediálním a komunikačním vlivem pozitivně ovlivňuje podmínky zaměstnanců v ČR.“

Přílohy:

Josef Středula hostem OVM

Podívejte se na záznam z Otázek Václava Moravce, kde byl hostem náš předseda Josef Středula společně s ministryní práce Janou Maláčovou a viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy Janem Rafajem. Tématem byla situace kolem platů státních zaměstnanců, karenční doby nebo zákoníku práce.

Pořad najdete zde: http://bit.ly/2NKH8WR

Na příští rok požadujeme růst mezd 7 – 9 %!

Mítink #KonecLevnéPráce je za námi. Na 1300 odborářů se sešlo, aby podpořili požadavky při kolektivním vyjednávání na rok 2019. A není to jen o mzdách. Chceme zdravější pracovní prostředí, kratší pracovní dobu na 37,5 hodiny týdně a také například zrušení karenční doby.

Podívejte se na fotky a přečtěte si fakta, která byla na mítinku představena.

Přílohy:

Sledujte mítink #KonecLevnéPráce online!

11. září od 11:00 můžete zde na webu a na našem Facebooku sledovat online mítink #KonecLevnéPráce. Nenechte si ujít prezentaci našich cílů pro rok 2019 a vystoupení zajímavých osobností jako například Ilony Švihlíkové, známé české ekonomky.

Nezapomeňte, začínáme 11. září v 11 hodin!

 

Zlaté české ručičky 2018

Jste kreativní a chcete pomoci dobré věci? 1. září jsme zahájili soutěž Zlaté české ručičky. Jde již o několikátý ročník soutěže pro žáky středních škol. Vytvořte hračku pro děti z dětských domovů a vyhrajte poukazy v hodnotě několika tisíc korun a vstup do zábavního Science centra!

Soutěžní výrobky (hračky) je nutné zaslat nejpozději do 29. března 2019 (v případě zaslání poštou rozhoduje razítko podání) na adresu Českomoravská konfederace odborových svazů, „Soutěž 2018/2019“, nám. W. Churchilla 1800/2, 130 00 Praha 3. Soutěžní výrobky (hračky) je také možné po dohodě odevzdat na výše uvedené adrese osobně v pracovních dnech od 7.00 do 15.00 hodin.

Jména výherců budou uveřejněna na www.cmkos.cz a na facebookovém profilu ČMKOS nejpozději dne 16. května 2019. Výhry budou autorům předány osobně v průběhu konce května a června 2019 nebo jim budou zaslány poštou.

Po ukončení soutěže budou všechny hračky předány dětem v dětských domovech.

Kategorie soutěže

Jednotlivci:

  • Kategorie 1: hlavolam nebo stavebnice
  • Kategorie 2: pevná hračka (např. panenka, autíčko, zvířátko, …)

Soutěžní výrobky jednotlivců budou dále rozděleny v rámci jednotlivých témat do následujících věkových kategorií:

  • Kategorie A: do 16 let
  • Kategorie B: od 17 let

Rozhodující je věk autora soutěžního výrobku (hračky) v den odeslání do soutěže.

Kolektivní práce:

  • Všechny kolektivní práce budou tvořit jednu kategorii.

Více informací vč. přihlášky do soutěže a informací o výherních cenách najdete v příloze.

Kontaktní osobou je Ing. Jiří Klepáč, e-mail: klepac.jiri@cmkos.cz, tel.: 602 395 387.

Přílohy:

Odbory potřetí jednaly s představiteli Vlády ČR o platech na rok 2019

V pátek 31. srpna 2018 se uskutečnilo třetí jednání zástupců odborových svazů s představiteli Vlády ČR. Předmětem jednání bylo odměňování ve veřejném sektoru v roce 2019.

Toto jednání navázalo na jednání z 19. června 2018 a z 9. července 2018. Tomuto jednání zároveň předcházela dohoda stran vládní koalice, že se navýší objem prostředků na platy o dalších cca 3. mld. Kč, příslušníkům bezpečnostních sborů se navýší platové tarify o 2 % a 6 % objemu bude realizováno navýšením zvláštních příplatků a ostatním zaměstnancům veřejných služeb a správy (mimo školství a zdravotnictví) se zvýší platové tarify o 4 %, objem na mimotarifní složky platu bude průměrně okolo 8 % a skupiny pracovníků s nízkými výdělky dostanou na přidání víc. Odbory deklarovaly, že vítají navýšení objemu prostředků na platy, ale zároveň nesouhlasí s vládním návrhem na zvýšení platových tarifů. Vznesly požadavek, aby se platové tarify u příslušníků bezpečnostních sborů navýšily na 4 % a u ostatních zaměstnanců veřejných služeb a správy (mimo školství a zdravotnictví) na 6 %.

Průběh jednání nebyl vůbec snadný, byl však velmi konstruktivní a obě strany si vzájemně vyměnily své argumenty. Závěry jednání:

1. Příslušníkům bezpečnostních sborů budou navýšeny platové tarify o 2 % a 6 % bude rozděleno ve zvláštních příplatcích.

2. Zaměstnancům veřejných služeb a správy se navýší platové tarify o 5 % (mimo pedagogických pracovníků a nepedagogických pracovníků regionálního školství a zaměstnanců ve zdravotnictví).

3. Některé skupiny zaměstnanců s nízkými platy dostanou na přidání více a toto přidání bude garantováno prostřednictvím Usnesení Vlády ČR (jedná se o civilní zaměstnance státních zastupitelství a soudů, zaměstnance v kultuře pod ministerstvem kultury a zaměstnance úřadů práce a správy sociálního zabezpečení).

4. Již dříve došlo k dohodě u zaměstnanců v regionálním školství – učitelům se navýší platy o 15 % a nepedagogickým pracovníkům o 10 %.

5. O platech zaměstnanců ve zdravotnictví se ještě bude separátně jednat. 6. Dohoda o navýšení platů – od 1 ledna 2019.

Přílohy: