Vládní koalice prosadila ve Sněmovně důležitou novelu pandemického zákona

Po dvoudenním projednávání v Poslanecké sněmovně schválili poslanci ve středu 2. února 2022 hlasy vládní koalice klíčovou novelu tzv. pandemického zákona. Vládě Petra Fialy se podařilo ve zrychleném řízení prosadit důležitou právní normu, která, pokud ji schválí i Senát a podepíše prezident republiky, umožní Ministerstvu zdravotnictví v případě nutnosti i po 28. únoru vydávat účinná protiepidemická opatření.

Projednávání vládního návrhu novely zákona o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění covid-19 zabralo zákonodárcům kvůli obstrukcím především ze strany opoziční SPD dva jednací dny včetně nočního maratonu z úterý na středu. Vláda Petra Fialy nakonec svůj návrh dokázala obhájit i s několika změnami, na kterých se shodla s koaličními poslanci.

„Jsem rád, že Poslanecká sněmovna dnes schválila důležitou normu, novelu pandemického zákona, který bude, jak už to bylo mnohokrát řečeno, sloužit jako pojistka v případě, že bychom čelili nějakému nečekanému nástupu nové vlny nemoci covid-19,“ konstatoval po závěrečném hlasování premiér Petr Fiala.

Dosud platný pandemický zákon je účinný do 28. února. V praxi se navíc ukázal jako nedokonalý a mimořádná opatření, která Ministerstvo zdravotnictví na jeho základě vydávalo, několikrát zrušil Nejvyšší správní soud.

„Všichni jste zaznamenali dnešní rozsudek Nejvyššího správního soudu, který zrušil povinnost prokazování očkování nebo prodělané nemoci při vstupu do restaurace. Radili jsme se o tom s ministry, řešili jsme další postup s odborníky a náš postup bude následující: Vláda s přihlédnutím k aktuálnímu vývoji pandemie covidu-19 zruší k 9. únoru povinnost prokázat se certifikátem o platném očkování nebo o prodělané nemoci při vstupu do restaurací, služeb, na kulturní, sportovní a další akce a na sněmovní schůzi, která začíná 14. února, navrhneme zrušení pandemické pohotovosti. Konkrétní datum jejího konce bude určen na základě vývoje pandemie v následujících dnech,“ uvedl premiér Fiala. Vláda k tomuto kroku přistoupí i bez ohledu na rozsudek Nejvyššího správního soudu především na základě doporučení odborníků, na základě dat a podle aktuálního vývoje nemoci covid-19 v České republice.

Od nového znění zákona, který by měl mít účinnost až do 30. listopadu, si vláda slibuje, že problémy se soudními přezkumy mimořádných opatření odstraní, protože mimo jiné přesněji stanoví kompetence Ministerstva zdravotnictví i situace, kde a za jakých okolností je možné určitá konkrétní omezení použít.