Španělské odbory zabránily uzavření továren

Tři továrny Nissanu v Barceloně, které se management chystal uzavřít v prosinci letošního roku, zůstanou v provozu. Pokud by k zavření podniků došlo, o práci by bezprostředně přišlo 3 000 přímých zaměstnanců, později pak dalších 20 000 v navazujících odvětvích. Odboráři takovému vývoji dokázali zabránit. Prosadili mimo jiné zákaz nuceného propouštění, který platí až do konce roku 2021.
 
Vedení Nissanu počátkem května, v době vrcholící pandemické krize, zveřejnilo rozhodnutí uzavřít tři ze svých nejrentabilnějších podniků v Barceloně, aniž by svůj plán konzultovalo se zástupci zaměstnanců. Odbory na situaci zareagovaly okamžitě. Podařilo se jim získat podporu španělských poslanců v národním parlamentu i parlamentu EU, stejně jako podporu dalších odborových svazů v zemi. Ve prospěch zaměstnanců intervenovala také odborová centrála industriAll Europe. Rozhodnutí Nissanu vyvolalo masivní odezvu v celém Španělsku i v dalších evropských zemích.
 
„Po třech měsících boje a po náročných jednáních, která probíhala v Barceloně, byla nakonec na začátku srpna dosažena dohoda, která zajišťuje kontinuitu činnosti Nissanu v Barceloně a zákaz nuceného propouštění do konce prosince 2021. Do té doby mohou pracovníci Nissanu využívat programů předčasného odchodu do důchodu pro pracovníky ve věku + 51 let a plány na dobrovolné odchody,“ shrnuje ve své zprávě industriAll Europe. Sjednané podmínky zabrání okamžitému sociálnímu propadu tisíců zaměstnanců. Úřady i místní odbory zase získají dostatek času, aby mohly vytvořit plán reindustrializace dotčených lokalit.
 
„Tento boj dokonale demonstruje, kolik toho mohou akce odborářů a zahraniční solidarita přinést evropským průmyslovým dělníkům,“ komentuje úspěch odborů v Nissanu šéf industriAll Europe Luc Triangle. Jak upozornil, boj svých kolegů v Barceloně podpořili zástupci odborových svazů Nissanu v celém Španělsku, v Evropské podnikové radě Nissanu, ale také v centrále Renaultu, industriAll Europe i IndustriALL Global Union.
 
  • Zdroj: OS KOVO

Společné stanovisko EOK/PERC k situaci v Bělorusku

EOK a PERC odsuzují:

  • Podvodné provedení voleb: hlavní opoziční kandidáti byli pronásledováni a nemohli ve volbách soutěžit, zatímco diktátor Lukašenko – který je u moci od roku 1994 – byl vyhlášen vítězem navzdory jasným důkazům, že většina obyvatel hlasovala proti němu.
  • Použití síly k potlačování a zastrašování lidí i proti mírumilovným protestujícím v celé zemi včetně zadržování a věznění občanů.
  • Potlačování internetu a médií, blokády cest, zadržování a zastrašování novinářů s cílem zastavit tok informací o situaci v zemi a zabránit veřejné diskusi a jakékoliv veřejné reakci na zfalšované volby.
  • Perzekuci pracovníků, kteří přerušením práce na protest proti situaci využívají svá lidská práva.

EOK a PERC vyzývají běloruské orgány, aby:

  • Okamžitě zastavily veškeré násilí, propustily všechny zatčené a uvězněné protestující a aby hnaly k odpovědnosti všechny, kteří jsou zodpovědní za nadměrné nepřiměřené použití síly proti pokojným demonstrantům
  • Vstoupily v dialog s opozicí s cílem spustit proces nových voleb pod dohledem volebního výboru, který bude důvěryhodný pro všechny strany včetně mezinárodních pozorovatelů
  • Zajistily rychlé obnovení internetového spojení, odblokování cest a aby novináři mohli svobodně dělat svoji práci – tedy informovat obyvatele o situaci v zemi i v zahraničí

Evropské odborové hnutí naléhavě žádá Evropskou unii, aby svolala urgentní summit EU k hodnocení akcí běloruských orgánů a revizi vztahů EU – Bělorusko. To zahrnuje opětovné zavedení přiměřených sankcí za podvody při volbách a za násilí, a rovněž opětovné zvážení spolupráce s touto zemí, a to včetně spolupráce prostřednictvím Východního partnerství. Rovněž je nutné řešit posílení podpory běloruské občanské společnosti  – včetně nezávislých odborů – a zastavení veškeré finanční pomoci vládě a státem kontrolovaným projektům – včetně pomoci prostřednictvím mezinárodních rozvojových bank.

EOK a PERC podporují

  • Běloruský lid, který jasně vyjádřil svoji volbu a přání politických změn
  • Nezávislé odbory v Bělorusku, největší demokratické a nezávislé hnutí občanské společnosti
  • Aktivisty v oblasti pracovní, občanskoprávní a lidskoprávní, kteří se připojili k protestům proti podvodům, potlačování svobod ze strany režimu.

Evropské odborové hnutí nemá iluze o charakteru běloruského režimu. Zatímco propuštění politických vězňů bylo pro některé zástupce EU dostatečným krokem k tomu, aby ve vztazích s Běloruskem obrátili list, je jasné, že režim nebyl a není otevřen jakékoliv skutečné změně. Pokračuje v potlačování demokratických institucí, nezávislé občanské společnosti a odborového hnutí a porušuje základní práva a svobody svých občanů. Poslední volební kampaň a následná nová vlna represí to jasně dokazují. Podporujeme požadavky běloruského lidu, běloruských nezávislých odborů a občanské společnosti. Ceníme si posledních deklarací vysokého představitele EU. Vyzýváme však Evropskou unii k silné a jednoznačné reakci a k přehodnocení vztahů s Běloruskem v souladu s hodnotami a principy EU. Jsme v kontaktu s našimi bratry a sestrami z Běloruského kongresu demokratických odborů a vyjadřujeme plnou solidaritu jejich dlouho trvajícímu boji za respektování práv pracujících a práv odborů v této zemi“ řekl Luca Visentini, generální tajemník EOK a PERC.

Český statistický úřad zahajuje plošný zemědělský cenzus

Od 1. září až do konce listopadu se v Česku uskuteční Integrované šetření v zemědělství. Plošný zemědělský cenzus letos probíhá ve všech státech Evropské unie. Jeho výsledky poslouží také pro formování domácí i celoevropské zemědělské politiky.
 
Aktuální zjišťování navazuje na sérii pravidelných strukturálních šetření konaných v České republice od roku 1995, naposledy v roce 2016. Obsahem šetření jsou údaje o počtu a struktuře pracovníků v zemědělství, výměře a využití obhospodařované zemědělské půdy a jejím vlastnictví či pachtu, zavlažování, hnojení a hospodaření se statkovými hnojivy, stavech hospodářských zvířat a typech jejich ustájení, ekologickém hospodaření a jiných výdělečných činnostech zemědělských subjektů.
 
„Naším cílem je zjistit údaje o skutečném rozsahu a stavu českého zemědělství a srovnáním s daty z předchozích šetření vysledovat a popsat změny, k nimž v tomto důležitém a sledovaném odvětví dochází. Výsledky také pomáhají formovat zemědělskou politiku na národní i evropské úrovni,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu. Strukturální šetření je také podkladem pro aktualizaci zemědělského registru, který slouží jako základ pro každoroční zemědělské statistiky.
 
Šetření se týká zemědělských subjektů, které splňují některou ze stanovených prahových hodnot. V rostlinné výrobě například obhospodařují alespoň pět hektarů zemědělské půdy či dva hektary půdy orné nebo 0,1 hektaru vinic nebo součtová plocha sadů a ostatních trvalých kultur dosahuje alespoň 0,3 hektaru nebo součtová plocha zeleniny a jahod alespoň 0,5 hektaru. V živočišné výrobě půjde o subjekty, které chovají hospodářská zvířata v přepočtu na dobytčí jednotky od  hodnoty 1,7. Podrobnější informace o prahových hodnotách i celém šetření jsou uvedeny na webových stránkách ČSÚ.
 
„Právnické osoby a fyzické osoby disponující datovou schránkou obdrží výkaz do datové schránky. Ostatní fyzické osoby jej obdrží poštou anebo budou kontaktovány tazateli, kteří jsou povinni se prokázat průkazem tazatele. Všichni respondenti pak mají možnost vyplnit výkaz v elektronické formě,“ upozorňuje Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
 
Během strukturálního šetření jsou velmi přísně dodržována pravidla ochrany důvěrnosti údajů a všichni pracovníci ČSÚ jsou vázáni mlčenlivostí o veškerých šetřených skutečnostech. Výsledky Integrovaného šetření v zemědělství budou zveřejněny v srpnu příštího roku.
 
 
  • Zdroj: Český statistický úřad
 

OS SOO odmítá zmrazení platů

Ministryně financí Alena Schillerová: „V případě výrazného snížení daní by se pro příští rok mohly zmrazit platy státních zaměstnanců.“
Takovou úvahu Odborový svaz státních orgánů a organizací odmítá!!!
 
„Pro odbory ve veřejných službách a správě je nepřijatelné, aby platy zaměstnanců ve veřejném sektoru byly zmrazeny. Není možné, aby argumentem ministryně financí bylo zrušení superhrubé mzdy a snížení daně z příjmů na 15 %. A co predikovaná inflace, podpora spotřeby, stabilizace zaměstnanců veřejné sféry paní ministryně?!“, zareagoval předseda našeho odborového svazu Pavel Bednář.
 
Zdroj ČT 24: „Při výrazném snížení daní je ve hře i zmrazení platů státních zaměstnanců, říká Schillerová“ naleznete ZDE.
 
  • Zdroj: Odborový svaz státních orgánů a organizací

Doprava: Auta, vlaky, letadla, lodě, kola i rakety. Kam popojede dopravní sektor?

Před evropským dopravním sektorem, který významně zasáhla koronavirová krize, stojí letos další klíčové výzvy. Lhůta pro snížení emisí se blíží a na scénu přichází nové technologie. Co ještě přinese rok 2020?

Konec roku je pro výrobce automobilů významným datem v kalendáři, který nemalému počtu z nich způsobuje vrásky. Vozidel, která se na evropský trh dostanou po roce 2020, se totiž týkají nové, redukované emisní limity. Nové automobily budou moci vypouštět maximálně 95 gramů CO2 na kilometr, přičemž za překročení stanovených limitů hrozí výrobcům finanční pokuty.

Některé firmy za účelem snížení emisí začaly více prodávat elektromobily, zatímco ostatní, například Fiat-Chrysler, začali spolupracovat s experty, je Tesla. Množství vyprodukovaných emisí CO2 v loňském roce vzrostlo, což vyvolalo obavy, že někteří z výrobců nestihnou emise snížit.

Na začátku roku navíc přišla koronavirová pandemie. Výrobci proto požádali Evropskou komisi, aby termín vztahující se k novým emisním limitům odložila právě kvůli dopadům krize, která způsobila výrazný pokles prodeje vozidel. Unijní exekutiva však výrobcům nevyhověla.

Na dvou kolech

V době pandemie si Evropané více než jindy oblíbili cyklistiku, evropská města jako například Paříž cyklistům tedy přizpůsobila infrastrukturu. Zatím ještě není jasné, zda Evropané ze sedel kol rychle sesednou nebo se cyklistika stane dlouhodobějším trendem.

Země Beneluxu vyzvaly Evropskou unii, aby cyklistiku zahrnula do plánu koronavirové obnovy. Druhá polovina roku ukáže, jestli vybudovaná infrastruktura pro cyklisty zůstane součástí evropských měst natrvalo. S příchodem chladnějšího počasí totiž lidí šlapajících do pedálů pravděpodobně ubude.

Dopravní pilíř Zelené dohody pro Evropu, komplexní strategie pro udržitelnou mobilitu, ve které by mohla mít cyklistika své místo, má Komise představit právě na konci roku.

Těžké časy aerolinek

Dopady koronavirové krize také těžce poznamenaly evropské aerolinky, které inkasovaly státní pomoc ve výši více než 30 miliard eur. Navzdory pomoci, které se jim od vlád členských zemí dostalo, je možné, že některé z nich nakonec zkrachují, protože stále čelí problémům způsobených pandemií. Přestože se část Evropanů koronaviru navzdory vydala na prázdniny do zahraničí, letecká doprava zaznamenává v porovnání s předchozími roky výrazný pokles cestujících.

Do centra pozornosti se dostala také práva pasažérů. V hledáčku Komise se octly členské státy, které nedokázaly zajistit, aby letecké společnosti cestujícím včas kompenzovaly zrušené lety. Komise proto reagovala zahájením řízení o nesplnění povinnosti vyplývajícího z práva EU na ochranu práv pasažérů.

Rok železnic

Rok 2021 bude podle unijních institucí „rokem železniční dopravy“, přípravy se rozeběhnou v druhé polovině letošního roku. Železniční doprava se v posledních měsících těší rostoucí oblibě cestujících, zájem vzrostl o cestování nočními či vysokorychlostními vlaky.

Ve druhé polovině roku bude pokračovat vyjednávání o novele unijního práva na ochranu pasažérů a po letní pauze jej bude mít na starosti německé předsednictví. Problematickou zůstává především otázka kompenzací či bezbariérového přístupu.

Celkem 25 členských států již dříve v tomto roce podepsalo deklaraci, ve které vyzývají k větší spolupráci v mezinárodní vlakové dopravě. Jasno v tom, zda výzva zůstane jen dokumentem s dobrým záměrem, by mělo být na konci roku.

Nadnárodní železniční dopravce Eurostar by měl brzy začít obsluhovat o hodinu kratší přímé zpáteční spojení na trase Londýn-Amsterdam. Jeho fungování ale může ještě ovlivnit pobrexitové vyjednávání, v jehož rámci se musí vyřešit otázka jurisdikce tunelu pod kanálem La Manche.

Zelená lodní doprava

Unijní představitelé musí rozhodnout, jak „napasovat“ námořní sektor do Evropského systému pro obchodování s emisemi (ETS), vzhledem k tomu, že si zákonodárci pohrávají s myšlenkou zdanění znečištění produkovaného evropskými loděmi.

Europoslanci budou po letní pauze hlasovat o zprávě europoslankyně Jutty Paulusové (Zelení), která pak bude jednat s Komisí a Radou o tom, jak docílit rozšíření ETS.

Jak dlouho ale proces potrvá, není jasné. Jeho délka bude záviset od toho, zda budou členské státy trvat na tom, aby Komise zahájila časově náročné vyhodnocení dopadů iniciativy a také na tom, do jaké míry bude komplexní.

Jednání bude pokračovat také v rámci Mezinárodní námořní organizace při OSN. Ta se budou věnovat především možnostem globálního snížení uhlíkové stopy námořního sektoru. Schůzky však zůstanou kvůli koronavirové pandemii pravděpodobně ve virtuálním formátu.

Očekává se, že dopravci ve světle ekologického směřování představí zelené inovace lodní dopravy jako například vodíkem či amoniakem poháněná plavidla.

Na konci roku by se také mělo rozhodnout o osudu dvou největších evropských loďařských společností – francouzské Chantiers de l’Atlantique a italské Fincantieri, které se rozhodly pro fúzi. Avizované spojení je ale předmětem vyšetřování Komise, která se obává o narušení hospodářské soutěže a která má na konci roku dospět k závěru.

Příští zastávka vesmír?

Ačkoli to nejprve vypadalo, že si Evropská vesmírná agentura přijde na větší rozpočet, než se původně očekávalo, naděje na tučnou obálku pro následující sedmileté období pohřbili unijní lídři na červencovém rozpočtovém summitu.

Jejich dohodu musí ještě schválit Evropský parlament, ve kterém má vesmírný sektor v poslaneckých lavicích některé vlivné zástupce. Není tedy vyloučeno, že finální dohoda o unijním rozpočtu přinese agentuře nějaké to euro navíc.

Ať už tomu tak bude nebo ne, Evropské vesmírné ambice podle slov komisaře Thierryho Bretona míří vysoko.

Společnost Arianespace, hlavní evropský výrobce raket, který ve spolupráci s ESA posílá na oběžnou dráhu satelity, měla letos v plánu vesmírný debut – let nosné rakety Ariane 6. Kvůli koronaviru jej ale společnost odložila na začátek příštího roku.

Poté, co se firmě Elona Muska SpaceX podařilo do vesmíru dostat americké astronauty, pozornost se obrátila směrem k Evropě. Jaká bude její reakce a zda má v plánu ESA pracovat na svých vlastních vysílacích kapacitách by mělo být jasné na konci roku.

Budoucností je elektromobilita a vodík

Emise skleníkových plynů, za které je zodpovědná doprava, rostou. V souladu s evropskými klimatickými závazky se tak naplno rozbíhá boj o zvrácení rostoucího trendu a hlavní zbraně představují technologie.

V silniční dopravě hraje prim elektromobilita. Elektrická vozidla postupně zaplavují trh a analytici předpokládají, že jejich prodej do konce roku dále poroste. Evropská komise vkládá co do zelených alternativ velké ambice také do vodíku. Vodíková strategie má jasný cíl – zvýšit podíl využití vodíku jako paliva především v nákladní dopravě.

Díky vývoji elektromobility jsou v centru pozornosti baterie. Komise má stvrdit investice členských států v hodnotě několika miliard eur zaměřené na výstavbu továren na výrobu baterií, ale i na výzkum a vývoj v této oblasti.

Kromě toho má unijní exekutiva odstartovat přezkum bateriové směrnice, která je v očích výrobců klíčová pro vylepšení recyklačních iniciativ.

Na dohled je také přezkum pravidel pro obnovitelnou energii. Komise nyní až do 21. září přijímá k iniciativě připomínky. Aktualizace pravidel přichází dříve, než se očekávalo a má se soustředit na dopravu, ale i jiné oblasti jako je vytápění a chlazení.

  • Zdroj: Euractiv.cz

Odbory s Vámi v Chodově, Sokolově, Břeclavi, Znojmě a Třebíči

Vyrážíme za vámi do regionů. Tentokrát do Chodova, Sokolova, Břeclavi, Znojma a Třebíče. Nabízíme lidem (nejen) bezplatné právní poradenství. Dorazte a pobavte se s námi o své práci! Budeme se těšit.
 
Přílohy:

Vyšel Praktický průvodce státní službou

Pod vedením právničky Odborového svazu státních orgánů a organizací Šárky Homfray vznikla publikace, která provede běžného čtenáře i profesionála jednotlivými fázemi a instituty služebního poměru od jeho vzniku, přes jeho průběh, až k jeho konci, včetně případné soudní dohry.
 
Důležité je, že nejde o právnický komentář, ale srozumitelnou uživatelskou příručku, zahrnující ilustrační příklady, poznatky z dosavadní aplikační praxe, upozornění na možné nejednoznačnosti a komplikace i doporučení k řešení problémů…
 
Publikaci zpracoval autorský tým: Šárka Homfray, Dominika Klevetová, Michal Staněk. Dostupná je v kamenných i v internetových knihkupectvích. 
 
 

Vyhodnocení spolupráce Odborového svazu Stavba České republiky se Státním úřadem inspekce práce za rok 2019

Vyhodnocení plnění dohody o spolupráci mezi Odborovým svazem Stavba České republiky a Státním úřadem inspekce práce proběhlo v zasedací místnosti v sídle svazu. Vyhodnocení podepsali za OS jeho předseda Ing. Pavel Zítko a za SÚIP generální inspektor Mgr. Ing. Rudolf Hahn. Jednání se dále zúčastnili místopředseda OS Stanislav Augustin a svazový inspektor bezpečnosti práce Zdeněk Švehla.
 
Součástí vyhodnocení plnění dohody za rok 2019 byly i přílohy, které byly předány Mgr. Ing. Hahnovi. Jedná se o Kolektivní smlouvu vyššího stupně na roky 2019-2024, rozšíření této KSVS na další subjekty, Zprávu o stavu BOZP u OS Stavba ČR za rok 2019 a seznam všech zaměstnavatelských subjektů, ve kterých působí OS Stavba ČR. Naproti tomu byly zástupcům OS podány informace o výsledcích kontrolní činnosti SÚIP a o pracovní úrazovosti v rámci ČR za rok 2019.
 
Termín podpisu plnění dohody byl původně načasován symbolicky na den, kdy se na ČMKOS každoročně uskutečňuje akce v rámci Mezinárodního vzpomínkového dne za oběti pracovních úrazů a nemocí z povolání. Na letošní rok byla tato akce a s tím i související podpis plnění dohody naplánovány na den 28. dubna 2020. Bohužel v souvislosti s nemocí COVID-19 se tato akce a ani slavnostní podpis plnění dohody nemohly uskutečnit.
 
V roce 2019 byl v rámci České republiky zaznamenán vznik 96 smrtelných pracovních úrazů, což je celkem výrazný pokles oproti roku předchozímu, ale i tak je toto číslo příliš vysoké. 
 
Na závěr setkání si obě strany vyměnily zkušenosti ze své činnosti, projednaly opatření, která byla přijata v rámci boje proti nemoci COVID-19 v jarních měsících v souvislosti s povinnostmi zaměstnanců a zaměstnavatelů, a další oblasti.
 
Obě strany vyjádřily přesvědčení, že vzájemná spolupráce v oblasti BOZP v subjektech, ve kterých působí OS Stavba ČR, významně napomohla k lepší úrovni BOZP u těchto zaměstnavatelů a k výrazně nižší pracovní úrazovosti oproti zaměstnavatelům, u kterých odborové organizace nepůsobí. Zároveň s tím obě strany vyjádřily vůli ve spolupráci pokračovat beze změny i v dalším období.
 
  • Zdroj: OS STAVBA ČR

Zaměstnavatel požaduje negativní test při nástupu do práce po nemoci covid-19. Má na to právo?

Zaměstnavatel po mně požaduje negativní test při nástupu do práce po nemoci covid-19. Algoritmus k ukončení karantény ze dne 10. 7. 2020 neuznává. Chce mít jistotu, že nejsem infekční. Může tento test vyžadovat, přestože jsem podle doktorů zdravý? Zaměstnanec je v tomto případě na nemocenské, nebo se jedná o překážku ze strany zaměstnavatele?
 
Algoritmus z 10. 7. 2020 byl aktualizován v souvislosti s doporučením WHO a také proto, že dostupná data a vlastní poznatky z ČR týkající se délky přežívání viru v nosohltanu pacientů ukázaly, že virus je životaschopný po dobu 8-10 dnů na sliznicích u většiny pacientů. Proto zejména pacienti s opakovaně prokazovanou PCR pozitivitou jsou sice laboratorně pozitivní, ale jedná se o záchyt mrtvého viru a pacient není infekční pro své okolí a nemusí být izolován po celou dobu, kdy je pozitivní. V souladu s WHO tak Klinická skupina přistoupila k možnosti tzv. časové strategie, kdy je v rozhodování o infekčnosti pacienta klíčový časový faktor.
 
Nově je u pacientů s déletrvající pozitivitou PCR testu provedena kultivace viru a v případě negativního výsledku a absence klinických příznaků onemocnění bude pacient pro další postup považován za neinfekčního. Pacient PCR pozitivní a bez klinických známek onemocnění (bezpříznakový pacient) má nařízenou 14denní izolaci od prvního pozitivního PCR testu a nově lze tuto izolaci ukončit bez provedení PCR testu. Pacient PCR pozitivní a bez klinicky závažného průběhu, nicméně s příznaky onemocnění covid-19, má nařízenou 14denní izolaci od prvního pozitivního PCR testu. Nově lze tuto izolaci ukončit po uplynutí min. 14 dnů, z toho musí být minimálně 4 dny bez klinických příznaků onemocnění covid-19. Za těchto podmínek se karanténa ukončuje bez PCR testu. Algoritmus testování metodou PCR u nemocných s covid-19 (PCR pozitivních) můžete nalézt také zde
 
Zároveň je možné, aby si zaměstnavatel nastavil řízení rizik na svém pracovišti po svém, a tedy, že bude nárokovat daný požadavek (např. v tomto případě nařízení k podrobení se RT-PCR testu na přítomnost SARS CoV-2) k ochraně zdraví zaměstnanců při práci v rámci vlastního vyhodnocení a řízení rizik. Současně při tomto postupu musí dané otestování zaměstnance uhradit sám zaměstnavatel, jelikož daný požadavek stanovil v rámci vlastního řízení rizik na pracovišti.
 
K další části Vašeho dotazu, a to, zda jste na „nemocenské“ (tedy máte dočasnou pracovní neschopnost), či jde o překážku ze strany zaměstnavatele, Vám sděluji, že je-li zaměstnanec připraven konat pro zaměstnavatele práci v místě výkonu práce, ale zaměstnavatel mu ji nebude přidělovat, aniž by zaměstnanec sám měl překážku v práci (například zaměstnanci není nařízena karanténa, ani není v dočasné pracovní neschopnosti, ale zaměstnavatel má jen určité obavy), jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele a zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku (§ 208 zákoníku práce). Pro více informací k Vašemu dotazu Vám přikládám odkaz na tiskovou zprávu Ministerstva práce a sociálních věcí, kde je popsáno, v jakém případě se jedná o překážku na straně zaměstnavatele.
 
  • Zdroj: BOZPinfo