Chcete-li ušetřit, vsaďte na prevenci

Dešním dnem je spuštěna kampaň Chcete-li ušetřit, vsaďte na prevenci, nakteré se podílí i ČMKOS. Cílem kampaně je postupně představit pět příběhů popisujících smrtelné nebo závažné pracovní úrazy s hlavní myšlenkou, že investice do BOZP je důležitá jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele.

Zaměstnavatel je povinen vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky vhodnou organizací BOZP a přijímáním opatření k předcházení rizikům. Cílem těchto opatření je minimalizovat pravděpodobnost vzniku pracovního úrazu, poškození zdraví zaměstnance, nebo jiné mimořádné události na pracovišti.Úspěšní manažeři firem již pochopili, že investice do BOZP se jim rozhodně vyplatí, a to jak ekonomicky, tak ve formě dobré pověsti (image) jako zaměstnavatele, který si váží zdraví svých zaměstnanců. Tito zaměstnavatelé tak vsadili na prevenci a uvědomili si její ekonomický a obchodní přínos.

Někteří zaměstnavatelé však stále kladou ekonomickou stránku firmy na první místo a BOZP berou spíše jako ekonomické břemeno, přičemž argumentují, že pravděpodobnost vzniku pracovního úrazu nebo poškození zdraví zaměstnance je malá, takže investovat čas a peníze do této oblasti se jim nevyplatí.

Podívejte se na první reálný příklad, který skončil tím nejhorším možným způsobem – smrtí. Je to tragická událost jak pro rodinu zaměstnance, tak i pro firmu.

Koronavirová krize: Prodej aut v EU v dubnu klesl o tři čtvrtiny, v České republice se výroba propadla o 88,5 procenta!

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v dubnu kvůli koronavirové krizi meziročně propadl o rekordních 76,3 procenta na 270 682 vozů, Podle zpravodajství České televize to oznámilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Většina prodejen aut v EU byla v důsledku opatření proti šíření koronaviru po celý duben uzavřena. V České republice výroba osobních aut do konce dubna meziročně klesla o 31,1 procenta, v dubnu způsobily odstávky propad produkce o 88,5 rocenta. Oznámilo to v úterý Sdružení automobilového průmyslu (SAP). Sdružení v této souvislosti uvedlo, že v důsledku přijatých restriktivních opatření došlo k nejvýraznějšímu měsíčnímu poklesu poptávky.

Rovněž v EU se v období od ledna do dubna prodej aut snížil, přičemž meziročně klesl o 38,5 procenta na 2,75 milionu vozů. ACEA zároveň upozornila, že v dubnu vykázaly všechny členské země EU dvouciferný propad automobilového trhu.

Český Svaz dovozců automobilů již dříve uvedl, že v České republice se prodej nových osobních aut v dubnu meziročně snížil o 53 procent na 10.679 vozů. Nejprudší pokles v EU postihl v dubnu Itálii, kde prodej klesl o 97,6 procenta na 4279 vozů.

„Lidé mají negativní očekávání ohledně budoucnosti. Proto odkládají dražší nákupy a omezují spotřebu. Jednou z největších obětí tohoto chování je automobilový průmysl, který za duben hlásí nejvýraznější propad poptávky v historii měření,“ říká k tomuto vývoji hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Odbyt mladoboleslavské automobilky Škoda Auto, která je součástí skupiny Volkswagen, se v dubnu v zemích EU meziročně snížil o 64,6 procenta na 20.007 vozů. Přitom, jak vyplývá z údajů ACEA, před rokem podíl této značky na trhu EU vzrostl z původních 4,9 % na na 7,4 %.

Výroba osobních aut v České republice do konce dubna meziročně klesla o 31,1 procenta na 337.497 vozů. V dubnu způsobily odstávky vyvolané pandemií koronaviru propad produkce o 88,5 procenta na 14 589 vozů. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu (SAP).

Škoda Auto vyrobila 218.374 automobilů, tedy meziročně o 29,6 procenta méně, nošovický Hyundai snížil produkci o 35,3 procenta na 65.890 aut a společný kolínský závod Toyoty, Peugeotu a Citroënu TPCA vyrobil 53.233 vozů, tedy méně o 31,5 procenta.

„Očekávaný dramatický pokles dubnové produkce o téměř 90 procent není špatnou zprávou jen pro finální výrobce, ale samozřejmě také pro celý dodavatelský řetězec. Samotným postupným znovuobnovováním výroby finalistů se současné problémy nevyřeší. Dubnové prodeje nových vozů v EU poklesly o 76 procent a vzhledem k úzké provázanosti dodavatelských řetězců napříč celou Evropou a silné závislosti autoprůmyslu na funkčním vnitřním trhu byl výrobní režim na všech úrovních silně narušený,“ uvedl k celému vývoji prezident Sdružení automobilového průmyslu Bohdan Wojnar.

Také produkce autobusů Iveco byla po celý duben zastavena a v meziročním srovnání tak od ledna do dubna klesla o 19 procent na 1179 vozidel. Přitom zajímavou skutečností je, že koronavirus neměl dopad na výrobu autobusů v SOR Libchavy, který díky zvýšenému počtu zakázek produkci dokonce meziročně zvýšil o 44 procent na 144 autobusů. Zatímco, náš jediný výrobce motocyklů Jawa snížil výrobu o 82 procent na 135 strojů.

Snížená výkonnost autoprůmyslu má, podle Bohdana Wojnara, negativní dopad na řadu dalších odvětví, a proto by měla pokračovat opatření na zmírnění důsledků pandemie.

„Za klíčové nyní považujeme prodloužení programu Antivirus v režimu B, stejně jako zvážení vylepšení jeho parametrů. Firmám by rovněž pomohla implementace navrhovaného režimu C, založeného na snížení odvodů sociálního pojištění zaměstnavatelům. Oba programy by měly běžet paralelně tak, aby si firmy s ohledem na jejich aktuální ekonomickou situaci mohly mezi příspěvkem na mzdu a odpuštěním části odvodů za zaměstnance zvolit,“ dodal Bohdan Wojnar. 

Podle experta na automobilový průmysl EY Petra Knapa nemá zastavení výroby v předchozích měsících v mírových časech obdoby a dopady jsou dramatické pro finální výrobce i dodavatele. „Naprosto zásadní pro český autoprůmysl je teď zajistit a udržet postupné oživování poptávky napříč Evropou a zejména na velkých trzích. Květen a červen mohou výrazně napovědět, zda se podaří udržet výrobu v rozumném rozsahu. Nové objednávky před létem budou zásadní, neboť léto je tradičně slabé. Klíčem k úspěchu bude zvýšení optimismu a pozitivních očekávání firem i domácností,“ řekl Petr Knap.

Z údajů o trhu, které v rámci celé Evropy sleduje český automotive startup Carvago, vyplývá, že letos v dubnu poklesl i prodej ojetých vozů, a to meziročně o 86 procent a koronavirová pandemie způsobila rovněž snížení cen ojetin zhruba o pět procent.

„Zatímco ještě v únoru zaznamenával trh ojetých aut meziroční růst o necelá dvě procenta, v březnu se propadl o téměř 40 procent a v dubnu pak o 86 procent oproti stejným měsícům v minulém roce. Dramatický propad prodejů postihl vozy všech značek,“ konstatuje spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti Carvago Jan Kranát.

Očekává také zásadní změnu chování zákazníků, kteří budou mnohem citlivější na cenu a náročnější na služby. Zatímco až do letošního jara podle něho meziročně rostla průměrná cena ojetých vozů, teď došlo k propadu o zhruba pět procent a průměrná cena nabízeného ojetého vozu je 255 tisíc korun.

„Zákazníci nakupují především již zlevněné vozy, ze kterých mají prodejci jen minimální marži. Současný trend preferování levnějších vozů bude pokračovat i v několika následujících měsících,“ říká Jan Kranát. A odhaduje, že během několika měsíců dosáhne trh ojetých vozů mezi 70 a 80 % výkonu předchozího roku.

  • Zdroj: Česká televize

Odborná školení nebude třeba plnit do konce roku, schválila vláda

Odborníci nebo řemeslníci, u kterých to vyžadují normy nebo právní předpisy, nebudou porušovat zákon, když do konce roku nebudou absolvovat povinná školení nebo pravidelné zkoušky. Počítá s tím zákon, který v pondělí 18. května schválila vláda kvůli dopadům pandemie koronaviru.
 
Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Týká se to například instalatérů, plynařů, řidičů nebo dalších povolání vyžadujících pravidelné odborné zkoušky a školení. Podle Havlíčka vláda bude chtít zákon ve Sněmovně projednat ve zrychleném čtení.
 
„Navrhovaný zákon zlepšuje postavení zaměstnavatelů i zaměstnanců, kteří by se v opačném případě mohli dostat do patové situaci a volit mezi vědomým porušením právních předpisů nebo přerušit činnost, což by mělo důsledky jak ekonomické, tak sociální, ať již pro postižené zaměstnance, kteří by se mohli stát nezaměstnaní, tak pro případné odběratele služeb poskytovaných dotčenými podnikatelskými subjekty,“ uvádí materiál.
 
Kvůli šíření koronaviru vláda vyhlásila 12. března nouzový stav, ten skončil v neděli. V rámci opatření proti šíření koronaviru kabinet přistoupil k řadě omezujících opatření, včetně pohybu osob, přerušení výuky na školách nebo omezení provozu řady služeb.
 
Výběr oblastí, kde jsou požadovány zkoušky a pravidelná školení:
– požární bezpečnost
– bezpečnost práce
– profesionální řidiči
– energetika
– ekologie
– plynárenství
– elektrotechnika
– bezpečnost provozu při hornické činnosti
– bezpečnost práce v nízkotlakých kotelnách
– jaderná bezpečnost a radiační ochrana
– ochrana utajovaných informací

Koronavirus zasadil ekonomice tvrdou ránu

Více než šestiletý růst české ekonomiky se v 1. čtvrtletí zastavil. Hrubý domácí produkt meziročně reálně klesl o 2,2 %, ve srovnání s předchozím čtvrtletím se propadl o 3,6 %. K propadu došlo v průmyslu i ve službách.
 
Podle prvního odhadu byl pokles HDP způsoben značným zhoršením bilance zahraničního obchodu i poklesem investiční aktivity. Utlumena byla spotřeba domácností, ekonomiku naopak stimulovala vládní spotřeba.
 
Rekordní březnový propad průmyslové produkce o 8,7 % ovlivnil i výsledný pokles za celé 1. čtvrtletí roku, který činil 4,6 %. „Průmyslová produkce směřovala k cyklickému útlumu již v minulém roce a v lednu a únoru se dynamika příliš neměnila. Během března však v reakci na opatření proti šíření koronaviru omezila řada podniků výrobu a někdy ji prakticky zastavila. Produkce v automobilovém průmyslu proto klesla o více než čtvrtinu a nejbližší subdodavatelská odvětví se propadla o desetinu,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.
 
Více než 15% pokles v březnu zasáhl i strojírenství, výrobu počítačů, elektronických a optických přístrojů nebo výrobu nápojů. Situace v průmyslu se následně otiskla i do negativního vývoje vývozu. V souvislosti se zvýšenou poptávkou v březnu naopak mírně rostla produkce v potravinářství a rovněž ve farmaceutickém a papírenském průmyslu. Stavebnictví nebylo dosud významně zasaženo.
 
Výrazně negativní byl vývoj služeb. „Za celé čtvrtletí tržby ve službách meziročně reálně klesly o 4,3 %, z toho v březnu propad činil více než 10 %. Obzvláště zasaženo bylo ubytování, pohostinství a stravování, kde tržby klesly v březnu meziročně na polovinu,“ upozorňuje Marek Rojíček. Obecně byly významně zasaženy oblasti související s cestovním ruchem. Růst si naopak zachovaly informační a komunikační činnosti a kurýrní a poštovní služby.
 
Maloobchodní tržby v březnu meziročně klesly o 9,3 %, což vedlo po více než šesti letech k poklesu v celém čtvrtletí o 0,7 %. Zasažena byla většina specializovaných prodejen, zejména ty bez možnosti doplňkového prodeje přes internet. Zvýšená poptávka naopak stimulovala tržby v kategorii farmaceutického, zdravotnického, kosmetického a drogistického zboží. Dařilo se provozovnám s převahou potravin, zahrnující velké obchodní řetězce. U nich  rostly svižně i  tržby v segmentu nepotravinářského zboží.
 
  • Zdroj: Český statistický úřad

Světový den nepedagogických pracovníků 16. května 2020

Dne 16. května 2020 jsme oslavili již v pořadí třetí Světový den nepedagogických pracovníků. Letošní den má motto: Společně s nepedagogickými pracovníky, ochraňujme vzdělávací komunitu na celém světě.
 
Přestože tento den není na rozdíl ode dne učitelů v povědomí většiny z nás a troufám, si říct, že někteří nepedagogové nevědí, že právě oni mají 16. května, svůj světový den,  chtěla bych připomenout roli nepedagogů v našem školství.
 
Když se řekne škola, přestavíme si budovu….spousta oken, dlouhé chodby, lavice a židličky, katedry, ale také herny v mateřských školách.   Ale škola to jsou taky lidé, kteří tam pracují.  A hlavně děti, bez kterých škola není školou.
 
Většina z nás si představí pedagogy – učitele, asistenty.  Ale školu netvoří jen oni, trošku skryti jsou nepedagogičtí pracovníci – ekonomky, sekretářky,  IT technici, školníci, uklízečky,  kuchařky ve školních jídelnách. Ti všichni se starají o to, aby škola fungovala.  Udržují chod školy, opravují, uklízejí, vaří.
 
V této době, kdy prožíváme uzavření škol,  nezůstávají doma.  V mnoha školách se rozběhly práce na opravách a vylepšení podmínek pro výuku. Školníci i uklízečky pilně pracují na tom, aby bylo vše zajištěno pro příchod žáků – dezinfikují všechny prostory,  stěhují třídy. IT úsek se stará o to, aby fungovala technika výuka na dálku, ekonomický úsek pracuje ve škole, je třeba zařídit přijímací řízení, maturity, závěrečné zkoušky, podklady pro zřizovatele. Školní jídelny vaří pro zaměstnance, pro cizí strávníky, svoji činnost nepřerušily ani v této době, kdy se musí splnit všechna opatření proti nákaze.
 
Chtěla bych poděkovat všem nepedagogickým zaměstnancům, kteří zajišťují chod škol, v jakékoliv době a mnozí si to ani neuvědomují, že bez nich by školy nefungovaly. A přesto, že mnoho z nich patří do rizikové skupiny,  jsou v práci a nezůstávají doma.  A plní svoje úkoly nad rámec svých povinností, byť jejich ohodnocení často neodpovídá jejich práci.
 
Ing. Markéta Cermanová
Předseda KOJ ČMOS PŠ Královéhradeckého kraje
Předseda sekce nepedagogických pracovníků ČMOS PŠ
 
  • Zdroj: Českomoravský OS pracovníků školství

Hygienici ve spolupráci s OKD začali testovat na koronavirus stovky zaměstnanců

Ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí v Ostravě dnes OKD spustilo testování zaměstnanců Dolu Darkov a úpravny Darkov. Jedná se o další z řady protiepidemických opatření, které už společnost přijala v březnu.
 
Během rána se podařilo otestovat téměř 500 zaměstnanců, další stovky testů hygienici provedou u vybraných zaměstnanců během dne.
„V současné chvíli máme 21 pozitivně testovaných zaměstnanců, jeden z nich už je zdravý, 61 lidí je v karanténě. Jsme velmi rádi, že žádný ze zaměstnanců nemá závažný průběh nemoci, který by vyžadoval hospitalizaci. Provoz Dolu Darkov funguje beze změn a stále platí, že dodržujeme nastavená opatření tak, abychom zamezili šíření nákazy,“ řekl výkonný ředitel OKD Radim Tabášek.
Pro Důl Darkov platí nejpřísnější opatření. Hned při vstupu si musí každý pracovník vydezinfikovat ruce a projít před termokamerou. Společnost zajistila pro všechny zaměstnance dezinfekční prostředky a roušky. Pro důlní pracovníky pak platí povinnost nosit respirátory, rukavice a ochranné brýle. Také mají možnost si vyzvednout vlhčené dezinfekční ubrousky. Třikrát denně probíhá dezinfekce společných prostor, šaten, výdejen a dalších míst. Na všech dolech probíhá také každodenní dezinfekce dopravních nádob a také vozů po dopravu zaměstnanců. Vedení společnosti pravidelně konzultuje vývoj situace se zástupci Sdružení hornických odborů, jejichž zástupce se každodenně účastní krizového štábu.
„Generálem je v této situaci Krajská hygienická stanice v Ostravě a odbory jsou v této situaci jen pěšáci, kteří pouze dávají podněty od zaměstnanců a samozřejmě bdíme nad bezpečnosti našich lidí,“ dodal předseda Sdružení hornických odborů Rostislav Palička.
 
  • Zdroj: OS pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu, OKD (TZ)
 

Jak zachránit evropský turismus? Kompromisem můžou být vouchery

  • Zveřejněno: 18.05.2020
Velkou součástí dnes představeného balíčku Evropské komise jsou doporučení k bezpečnému znovunastartování cestovního ruchu uvnitř EU. Ten se kvůli pandemii potýká s obrovskými ztrátami. „Na frak“ podle europoslankyně Dity Charanzové zároveň dostávají práva zákazníků.

Sektor cestovního ruchu v Evropě kvůli současné koronavirové krizi trpí a na nohy se bude stavět velice těžko. Evropská komise se snaží jeho opětovné nastartování koordinovat, a kromě strategie k postupnému otevírání hranic a dopravě vydala také konkrétní doporučení pro hotely, turisty nebo cestovní kanceláře.

Podstatný důraz klade evropská exekutiva na bezpečnost ubytování, především s ohledem na hygienu a potenciální šíření nákazy. Pro ubytovací zařízení navrhla soubor pravidel, která mají ochránit jak hosty, tak zaměstnance, a přispět k postupnému obnovení provozu. Patří sem například zajištění odpovídající kapacity lokálních nemocnic pro místní i turisty, nebo dostatečná schopnost monitorovat, testovat a trasovat případy.

„Tato pravidla dovolí lidem bezpečně přebývat v hotelech, kempech a dalších prázdninových ubytovacích zařízeních, jíst a pít v restauracích, barech, kavárnách, a využívat pláže a jiné odpočinkové prostory,“ píše EK.

Komise se také dohodla se členskými státy na pravidlech pro mobilní trasovací aplikace, především s ohledem na ochranu osobních údajů. Se zeměmi se shodla také na zajištění jejich interoperability, tedy schopnosti „spolupracovat“. Podobných aplikací, které mají většinou za úkol zmapovat, s kým přišli nakažení do styku, existuje totiž v rámci EU celá řada.

Jak na kompenzace?

Najít „správnou rovnováhu“ mezi ztrátami turistů a cestovních kanceláří a aerolinek rozhodně není jednoduché. Zákazníci mají právo na vrácení peněz, firmy však kvůli krizi často nemají kde brát. Kompromisem by se podle Komise měly stát vouchery s platností nejméně jeden rok, které by letecké společnosti a cestovky svým zákazníkům poskytly jako kompenzaci.

„Evropští spotřebitelé si mohou být jisti: Komise nezapomene na jejich právo kompenzace za zrušené cesty. Nicméně doporučujeme, aby bylo pro zákazníky atraktivnější vybrat si [místo peněz] vouchery,“ nechal se slyšet eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders. Větší atraktivitu poukazů na cestování či ubytování mají podle Komise firmy zajistit dalšími výhodami, jako je například větší flexibilita nebo možnost jejich využití jiným zákazníkem.

Ti, kteří by se pro voucher nerozhodli nebo by ho vybrat nestihli, by měli podle EK dostat své peníze zpět nejpozději do jednoho roku od začátku platnosti poukazu. V některých zemích  je nyní dovoleno, aby aerolinky dávaly svým zákazníkům vouchery místo peněz automaticky, bez možnosti výběru. To podle EK odporuje unijnímu právu, podle EURACTIV.com však instituce zatím vysílá smíšené signály, jestli skupinu 12 států, kam patří i Česko, bude nějakým způsobem trestat, nebo ne.

Česká místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO, RE) návrhy Komise uvítala. „V tuto chvíli slyšíme ze strany Evropské komise jasný apel všem členským státům, aby se dodržovala evropská legislativa, a aby se zároveň zatraktivnila možnost voucherů. Já to považuji za velmi důležitý krok,“ řekla dnes na online tiskovém briefingu. Spotřebitelská agenda podle ní v současné době „dostává na frak“, protože se mimo jiné nedodržují řádné termíny proplácení zrušených letů a zájezdů.

Jak upozornila online verze magazínu Forbes, evropské aerolinky z mezinárodní organizace sdružující letecké dopravce IATA naopak ostře odmítly rozhodnutí Komise „nepotlačit“ spotřebitelská práva na kompenzaci, a poukázaly na to, že na jejich straně stojí vlády 16 členských států EU.

Podpora pro zasažený sektor

Zmíněné vouchery mají představovat součást komplexní pomoci tvrdě zasaženým evropským firmám podnikajícím v cestovním ruchu. Dnešní balíček však kromě návrhu společné komunikační strategie se členskými státy zaměřené mimo jiné na podporu lokálních podnikatelů neobsahuje nové cesty ekonomické pomoci sektoru, kterému údajně hrozí ztráta desetitisíců pracovních míst.

Komise však připomíná své dřívější návrhy plošné pomoci pro všechna odvětví zasažená pandemií. Jedná se o rozvolnění pravidel státní pomoci pro firmy nebo uvolnění jedné miliardy eur z Evropského fondu pro strategické investice. Zachránit pracovní místa by pak měl pomoct program SURE zaměřený na krátkodobou státní podporu mezd, který má disponovat financemi ve výši 100 miliard eur.

  • Zdroj: Euractiv.cz

Výraznější pokles české ekonomiky teprve přijde!

  • Zveřejněno: 18.05.2020
  •  

  • Autor: Miroslav Svoboda

V sobotním pořadu České televize Události, komentáře vystoupili bývalí ministři financí Ivan Pilný (ANO) a Ivan Pilip. Třetím účastníkem televizní debaty předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Všichni tři se shodli na tom, že nejvýraznější pokles hospodářství od krize v roce 2009 se očekával s tím, že ekonomická situace se nejspíš ještě zhorší. Podle Josefa Středuly nemá dosavadní sanace ekonomiky požadovaný efekt, Ivan Pilip míní, že vládní pomoc je pomalá. Ivan Pilný vidí problém mimo jiné v nedostatečné mobilitě pracovních sil.

V pořadu České televize zároveň zaznělo, že česká ekonomika podle předběžného odhadu statistiků v prvním čtvrtletí meziročně klesla o 2,2 procenta. Ve srovnání s posledním loňským kvartálem je to ještě výraznější pokles, a to  3,6 procenta. Také v Německu ekonomika meziročně klesla, a to o 2,3 procenta. Ekonomicky se propadá i celá EU.

„Tak špatné to zase není, ta data jsou post mortem a v té době se ještě aspoň sem tam ekonomice dařilo. Budeme mít asi čísla daleko horší, dá se to předpokládat. Není to žádná katastrofická vize, ale to horší skutečně teprve přijde,“ komentoval počínající krizi Ivan Pilný.

„Čísla jsou špatná, ale nejsou nijak dramaticky horší, než se očekávalo. Rozhodující bude, jak dlouho omezení ekonomiky potrvá. To rozhodne o tom, o kolik se propadne celý rok a jak rychle se nastartuje oživení. A to jde v tuto chvíli ještě velmi těžko odhadnout,“ dodal Ivan Pilip.

„Už v březnu se některá odvětví propadla o 15 i více procent, a pokud zohledníme celý měsíc, to znamená, až budeme měřit duben, tak se obáváme, že ta čísla budou možná až dvojnásobná v některých situacích,“ domnívá se Josef Středula. Zároveň v průběhu televizní debaty konstatoval, že nezaměstnanost u nás vzrostla z březnových tří procent na 3,4 procenta. „Očekáváme, že největší vlna přijde přibližně v červenci, v srpnu, až doběhnou výpovědní lhůty,“ komentoval současnou situaci Josef Středula. „Bude hodně záležet na vládě, jakým způsobem se postaví k sanaci ekonomiky. Zatím to bohužel nemá ten efekt, jaký bychom očekávali,“ dodal Josef Středula s tím, že ochránit pracovní příležitosti mají nyní i státní firmy.

I podle Ivana Pilipa je na hodnocení brzy. „Nezaměstnanost bude o to vyšší, čím pomalejší bude reakce vlády a podpora podnikům. Zatím je to velké selhání a nedostatek v tom, že podpora je strašně pomalá. Program COVID III, na který čeká velké množství podniků, se ještě nerozběhl. To znamená, že máme dva měsíce zastavenou výrobu a téměř žádný podnik nedostal žádnou relevantní podporu,“ míní bývalý ministr financí.

Také Ivan Pilný se domnívá, že údaje o nezaměstnanosti zatím nejsou příliš alarmující. „Naopak ta předchozí čísla byla velmi nezdravá, protože tady chyběla spousta lidí. Problém nevidím v tom, že by nebyla pracovní místa, ale v mobilitě. Z jednoho povolání do druhého lidi rychle nepřekvalifikujete. Také tady byla spousta práce, kterou vykonávali pracovníci z jiných zemí,“ v televizní debatě prohlásil bývalý ministr financí Ivan Pilný.

  • Zdroj: Česká televize

Sondy REVUE 5/2020 – elektronická verze zdarma

 
Květnové číslo přináší:
  • Krizovou zkoušku odbory zvládly a vyjdou z ní posíleny,
  • Nouzový stav změní předpisy v oblasti zaměstnanosti,
  • Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová: Naším plánem je dovolená v Česku,
  • Co řekli politici o výši podpory v nezaměstnanosti,
  • Kratší pracovní doba a zkrácená pracovní doba,
  • Dopady na ekonomiku řeší tři týmy expertů,
  • Jaká opatření podniklo Německo v boji s koronavirem
  • Aktuální právní servis a další…
Přílohy:
 

Tripartita: více než tisícovka škol má problémy s on-line výukou, je nutno pomoci

Obnovené jednání tzv. školské tripartity se konalo 12. května, hlavním tématem byla aktuální opatření ve školství ke koronaviru.
 
Z navrhovaných opatření vzbudilo v minulých dnech v tisku asi největší ohlas doporučení ministerstva ředitelům škol, aby zaměstnance z tzv. rizikových skupin pokud možno posílali na neplacené volno. Odbory proti tomu vyjádřily výhrady z hlediska zákoníku práce, ministerstvo jejich výhrady uznalo, a tzv. manuály pro otevírání škol budou v tomto bodu upraveny. To však zdaleka nebyl jediný důležitý bod jednání.
 
Dúkladně se rozebíralo distanční vzdělávání a přínos digitalizace. Dle šetření ČŠI má cca tisíc škol problémy s on-line výukou a ministerstvo jim proto chce poskytnout cílenou podporu. Řešily se detaily kolem průběhu maturit, otevírání mateřských škol, ale také pokračování tzv. „nového financování“, a tedy nepřímo i platy pedagogických a nepedagogických pracovníků.
 
  • Zdroj: Českomoravský OS pracovníků školství