Výroční konference k 100. letům od založení Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, v. v. i.

Dnes se od 11 hodin se v Hlavním sále Valdštejnského paláce, sídla Senátu ČR, koná slavnostní konference k 100. výročí založení Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, jehož zřizovatelem je Ministerstvo práce a sociálních věcí.
 
Tradice československého a následně českého resortního sociálně politického výzkumu se datuje od podzimu 1919, kdy se pod vedením tehdejšího ministra sociální péče JUDr. Lva Wintera, rozhodlo o založení Sociálního ústavu Republiky československé.
 
Výzkumný ústav práce a sociálních věcí se hlásí k tradici založené Sociálním ústavem RČS, se kterým má stejné tři hlavní oblasti své působnosti. Jde o oblast vědeckou, poradní a publikačně vzdělávací.
 
Čtvrteční slavnostní konference, konaná pod záštitou místopředsedy Senátu Parlamentu ČR Milana Štěcha, spojí ohlédnutí do historie s debatou nad současností a budoucím směřováním Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí. Za zřizovatele Ministerstvo práce a sociálních věcí, jakožto zřizovatele VÚPSV na konferenci promluví náměstkyně ministryně Zuzana Jentschke Stöcklová.
 
Mezi čestné hosty, kteří na konferenci vystoupí, patří i zástupci subjektů spolupracujících s Výzkumným ústavem práce a sociálních věcí. Jsou jimi zejména Kateřina Sadílková, generální ředitelka ÚP ČR; Jitka Hejduková, ředitelka zaměstnavatelské sekce Svazu průmyslu a dopravy ČR; Vít Samek, místopředseda ČMKOS; Kateřina Budínová, ředitelka odboru realizace programů ESF – zaměstnanost a adaptabilita, MPSV; Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí MPSV; Petr Hanuš, ředitel odborných sekcí ASSP a Jiřina Kocourková z Přírodovědecké fakulty UK.
 
 Více informací naleznete na webové stránce www.vupsv.cz.
 

Zdravotnická tripartita o platbách, legislativě, regulacích, odměňování i personální situaci

Poslední jednání tripartitního pracovního týmu pro zdravotnictví (zdravotnická tripartita) v roce 2019 se konalo 28. listopadu. Na programu byla aktuální situace nedostatku personálu nemocnic, valorizace úhrad pojistného hrazeného státem za státní pojištěnce od 1. ledna 2021, dopady úhradové vyhlášky na kolektivní vyjednávání o odměňování zaměstnanců a připravované změny právních předpisů.

Jednání se zúčastnili společně s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem odpovědní zástupci Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva financí a Ministerstva práce a sociálních věcí, zástupci zaměstnavatelů a odborů.

Výpočet a valorizace platby za státní pojištěnce

Prvním bodem byla kontrola úkolů z minulých jednání. Jediným nesplněným bodem je dlouhodobě novela zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, konkrétně způsob výpočtu a valorizace platby státu za skupinu státních pojištěnců. Ministerstvo zdravotnictví nenašlo s Ministerstvem financí shodu na valorizačním mechanismu. Jsou různé návrhy na stanovení vyměřovacího základu pro pojistné hrazené státem. Pro roky 2019 a 2020 je vyměřovací základ stanoven výše uvedeným zákonem, a co bude dále? Co bude tím vyměřovacím základem? Předsedkyně OS Dagmar Žitníková opětovně přednesla návrh a požadavek, aby vyměřovacím základem byla stejná částka, ze které odvádí pojistné osoby bez zdanitelných příjmů. S návrhem není souhlas z důvodu velké částky, která by musela být ze státního rozpočtu uvolněna. Je jasné, že pokud má být zavedeno DRG, skokový nárůst financí bude nutný.

Ani návrh Ministerstva zdravotnictví, který doporučuje uplatnit jako vyměřovací základ určité procento z průměrné mzdy, nebyl Ministerstvem financí odsouhlasen. Návrh Ministerstva financí, aby byla valorizace vázána na vývoj reálného nebo nominálního HDP, nebyl přijat Ministerstvem zdravotnictví a stranou odborů. Všeobecný rozpor zastavil legislativní práce na úpravě zákona.

Vyměřovací základ se bude pro rok 2021 stanovovat nařízením vlády. Tento způsob je umožněn zákonem č. 592/1992 Sb. Jednání mezi Ministerstvem zdravotnictví a Ministerstvem financí budou pokračovat, přesná výše vyměřovacího základu bude stanovena s ohledem na očekávaný ekonomický vývoj. Odbory budou přípravu nařízení vlády sledovat a připomínkovat.

Legislativní plán prací Ministerstva zdravotnictví

Podrobně byli účastníci jednání informováni o legislativním plánu prací Ministerstva zdravotnictví.

V Poslanecké sněmovně se projednává tisk č. 516, návrh novely zákona č. 280/1992 Sb., o resortních, oborových, podnikových a dalších zdravotních pojišťovnách.

Návrh zákona o zdravotnických prostředcích prochází vypořádáním připomínek a měl by řešit problematiku diagnostických zdravotnických prostředků in vitro a regulaci reklamy.

Připomínkovým řízením probíhá návrh nařízení vlády č. 361/2007 Sb. ke stanovení podmínek ochrany zdraví při práci.

Do konce roku by měly být rozeslány do meziresortního připomínkového řízení dále uvedené návrhy novel zákonů:

Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, bude precizovat postup revizních lékařů, možnost přezkumu rozhodnutí a zajištění rychlejší dostupnosti inovativních léčivých přípravků.

Novela zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách, cílí na povinné předepisování léčiv obsahujících návykové látky.

Novela zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách, bude komplexní novelou ke zjednodušení poskytování zdravotních služeb, a to i ve školách a v pobytových sociálních službách.

Mimo plán legislativních prací se připravuje zcela nový zákon o elektronickém zdravotnictví, který bude rozeslán do vnitřního připomínkového řízení.

V roce 2020 bude Ministerstvo zdravotnictví předkládat:

– věcný záměr zákona o provádění veřejného zdravotního pojištění,

– návrh úhradové vyhlášky pro rok 2021,

– návrh vyhlášky o způsobu a oceňování nákladů na zdravotní služby vykázané v roce 2020,

– návrh vyhlášky k seznamu zdravotních výkonů s bodovými hodnotami,

– návrh vyhlášky o stanovení parametrů přerozdělování financí pro rok 2021,

– návrh novely vyhlášky o potravinách určených pro zvláštní výživu a o způsobu jejich použití.

Odborový svaz se bude k jednotlivým návrhům vyjadřovat, návrhy budou projednávány na úrovni zdravotnické tripartity.

Odbory požádaly Ministerstvo zdravotnictví o stanovisko k návrhu stavebního zákona, který je v legislativním procesu. Dotaz se týká budoucího postavení krajských hygienických stanic jako garanta preventivního dozoru, respektive dotčeného orgánu při vydávání závazných stanovisek k projektovým dokumentacím. Nehrozí, že chystaná novela stavebního zákona „odebere“ KHS preventivní dozor? Vyjádření KHS by neměla mít nadále formu závazného stanoviska, ale pouze doporučujícího posudku, s čímž sekce pracovníků hygienické služby odborového svazu zásadně nesouhlasí.

Hodnota bodu, úhrady a regulace v roce 2020

Při projednávání vyhlášky o stanovení hodnot bodu, výše úhrad hrazených služeb a regulačních omezení pro rok 2020 byl ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem shrnut proces přípravy a konečných dopadů úhradové vyhlášky na nemocnice.

Úhradová vyhláška pro rok 2020 zajistí nárůst úhrad za poskytovanou zdravotní péči. Proti roku 2019 se výdaje na úhradu zdravotní péče podle úhradové vyhlášky navýší o 35 miliard Kč. Ministr zdůraznil, že se při tvorbě úhradové vyhlášky vycházelo z dohod mezi zdravotními pojišťovnami a segmenty poskytovatelů zdravotní péče.

Nespokojenost a nesouhlas ze strany zástupců zaměstnavatelů byla vyjádřena k tomu, že po uzavřených dohodách se návrh úhradové vyhlášky před schválením vládou na poslední chvíli přepracoval.

Naopak zástupci odborů přepracování a úpravu úhradové vyhlášky vidí jako nutnou a z pohledů odborů nedostačující.

Konečná verze úhradové vyhlášky sice zajišťuje minimální navýšení platových tarifů a základních mezd o 1500 Kč měsíčně všem zaměstnancům nemocnic, ale stále je mimo úhradovou vyhlášku částka 6 mld. Kč k přerozdělení ze strany zdravotních pojišťoven. Ministerstvo zdravotnictví doplnilo, že částka 6 mld. Kč bude rozdělena podle individuálních úhradových programů zdravotních pojišťoven. Částky jsou zahrnuty ve zdravotně pojistných plánech, které schvaluje Ministerstvo zdravotnictví.

Odbory žádají informaci o pravidlech, kdo se může a za jakých podmínek k čerpání individuálních úhradových programů přihlásit.

Odbory vznesly dotaz, jaká částka je uvolněna pro poskytovatele sociálních služeb za poskytování zdravotní péče. Částka je 3,150 mld. Kč, což je o 0,5 mld. Kč nárůst proti předchozímu roku.

Odbory kritizovaly nesoulad termínů přípravy úhradové vyhlášky a jednání tripartity o platech zaměstnanců příspěvkových organizací. Úhradová vyhláška musí být vydána do konce října, pokud nereflektuje výsledek dohody tripartity o navýšení platů zaměstnanců nemocnic, nastává problém při kolektivním vyjednávání.

Pracovní tým odsouhlasil pokračování práce pracovní skupiny k hodnocení nárůstu platových tarifů a základních mezd. Pokud zaměstnavatelé při kolektivním vyjednávání nebudou souhlasit s navýšením minimálně o domluvenou částku, obrátíme se na Ministerstvo zdravotnictví a VZP ČR o posouzení dopadu úhradové vyhlášky na konkrétní nemocnici.

Při projednání tohoto bodu byl ministr Adam Vojtěch upozorněn na akci odborů, která se uskuteční dne 10. prosince. Na akci byl pan ministr pozván, ale omluvil se z důvodu plánované zahraniční cesty. Odbory požádaly ministra o vyslání náměstkyně ministra Ing. Heleny Rögnerové k představení dopadů úhradové vyhlášky na kolektivní vyjednávání.

Předseda LOK–SČL Martin Engel připomněl memorandum, které bylo uzavřeno po akci lékařů Děkujeme, odcházíme. Memorandum není dle lékařů naplněno. Podle Ministerstva zdravotnictví naplněno je. Kvůli vyjasnění, zda je či není memorandum naplněno, se sejde užší skupina zástupců odborů a ministerstva.

Odbory vyzvaly ministra při jeho nástupu do funkce k ustavení pracovní skupiny k problému personální situace ve zdravotnictví.

Pan ministr skupinu ustavil, vedením je pověřena náměstkyně MUDr. Alena Šteflová Ph.D., MPH.

Pracovní skupina k personální situaci

Při jednání pracovního týmu byla podána informace o jednání pracovní skupiny k personální situaci ze dne 29. 10. 2019. Skupina projednala návrh novely vyhlášky o FKSP, konkrétně i podnět skupiny, aby bylo možno přispívat z FKSP na dopravu do zaměstnání. Ministerstvo financí s tímto podnětem souhlasí.

Diskutovalo se o možnosti příspěvku na práci dětských skupin, což Ministerstvo financí zamítlo, protože by bylo v rozporu s pravidly pro použití FKSP.

Odbory a zaměstnavatelé nesouhlasí se zrušením stravenek a zavedením tzv. paušálu. Pokud má ministerstvo obavu, že se stravenky nepoužívají pouze na stravování, jak bude hodnotit použití nějakého obecného paušálu?

Odbory nesouhlasí s tím, aby se prostředky FKSP u státních podniků plnily z dosaženého zisku, realita by často byla taková, že nebude zisk, nebude FKSP vůbec nebo v minimální výši. Odbory požadují plnění FKSP stejně jako u příspěvkových organizací.

Otázka migrace personálu

Otázka migrace personálu je v zemích V4 obdobná, státy si předávají informace a spolupracují, a to i za účasti Světové zdravotnické organizace (WHO). Připravuje se specifické doporučení WHO cílené pro Českou republiku, které bude oficiálně představeno 4. prosince v Praze.

Ministerstvo zdravotnictví chce rozhodovat o odměňování

Ministerstvo zdravotnictví má záměr na úpravu nařízení vlády o odměňování a převedení kompetencí k předkládání návrhu na odměňování na Ministerstvo zdravotnictví.

Odbory se změnou kompetencí nesouhlasí. Ministerstvo zdravotnictví současně připravilo návrh na změnu katalogu prací. Odbory předložily k návrhu připomínky a v současné době se budou připomínky projednávat. Změna katalogu prací, který se týká zaměstnanců příspěvkových organizací, by se měla upravovat s účinností od 1. ledna 2021. Při úpravě katalogu prací se počítá se změnou pro nastupující lékaře a navýšení platové třídy.

Předčasný důchod, výsluhy, dotace pro nové zaměstnance

Téma předčasných odchodů do důchodu pro záchranáře bude dalším bodem jednání personální skupiny.

Současně se bude znovu otevírat návrh na přiznání výsluh zdravotnickým pracovníkům. Výsluha by v tomto případě měla být přiznána po odpracování určité doby ve zdravotnictví a za dobu dalšího setrvání.

Odbory se vrátily k požadavku zavedení tzv. dotačního titulu úřadu práce za zaměstnávání nových zaměstnanců, pro tento bod se pokusí odbory připravit podklad.

Pracovní skupina byla seznámena s vývojem počtu zaměstnanců a jejich odměňování. Zprávu zpracoval Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR), který je organizací Ministerstva zdravotnictví. Byl konstatován nepoměr počtu zaměstnanců k rostoucím požadavkům ve vztahu ke stárnutí populace.  

Unie zaměstnavatelských svazů ČR informovala pracovní skupinu o úspěšné kampani ke zvyšování zájmu o studium na zdravotních školách, která se jmenovala Studuj zdrávku. Probíhá soutěž o nejlepší video, které motivuje mladé studenty. Byl konstatován rostoucí zájem o studium na zdravotnických školách.

Odbory pozitivně hodnotily informace o vytvoření metodiky pro poskytování psychosociální podpory ve zdravotnictví „SPIS“.

Dobře je hodnoceno vyjednání možnosti zavedení stipendií studentům i od fakultních nemocnic. Jsou stanoveny maximální daňově uznatelné částky. Pro vysokoškoláky jde o částku maximálně 10 tisíc měsíčně, pro „nevysokoškoláky“ maximálně 5 tisíc Kč měsíčně. Stipendijní programy používají nemocnice, akciové společnosti, tyto programy mohou uplatňovat také fakultní nemocnice.

Odbory dlouhodobě nesouhlasí s nastavením limitů současné personální vyhlášky a požadují úpravu.  

Odměňování zaměstnanců, úhradová vyhláška

Pro odbory byl dalším důležitým bodem návrh k odměňování zaměstnanců. Ministerstvo ustavilo pracovní skupinu k odměňování zdravotnických pracovníků, konkrétně k návrhu novely katalogu prací pro nelékařská zdravotnická povolání.

Změny by měly vstoupit v platnost až k 1. lednu 2021. V návrhu se posunují platové třídy na úroveň porovnatelných prací a povolání.

Poslední projednávaný bod se vztahoval k úhradové vyhlášce, částečně k odměňování a ke kolektivnímu vyjednávání.

Podkladový materiál uvedl, že 4,9 mld. Kč, které byly do úhradové vyhlášky zahrnuty nad uzavřené původní dohody, zabezpečí minimální nárůst navýšení platových tarifů (a mezd) zaměstnanců v nemocnicích o 1500 Kč měsíčně.

Podrobněji bude projednáno na společném jednání odborů se zástupci Ministerstva zdravotnictví dne 10. prosince 2019.

Na závěr poděkovala řídící pracovního týmu Ing. Ivana Břeňková Ministerstvu zdravotnictví za organizaci kulatého stolu k reformě psychiatrické péče, současně byla domluvena přípravná organizace dalšího kulatého stolu.

  • Zdroj: OS zdravotnictví a sociální péče ČR

Škoda, že koalice nevyslyšela doporučení prezidenta

„Zvýšení minimální mzdy je velmi dobrý signál, že její růst pokračuje a to výrazně. Koalice tím vyjádřila důvěru v naší ekonomiku. Za minimální mzdu se musí vyplatit pracovat a její růst, motivaci k práci zvyšuje. Omezují se příjmové nerovnosti, protože se zvyšuje její podíl na průměrné mzdě, který je v zemích EU daleko vyšší než u nás.“
Předseda ČMKOS Josef Středula pro E-sondy dále uvedl, že ho ale velmi mrzí, že vládní koalice nevyslyšela prezidenta Miloše Zemana, který podpořil návrh odborů na 15 000 korun. „Rovněž je škoda, že nejdeme cestou Slovenska, kde i po našem zvýšení budou mít min. mzdu vyšší,“ dodal. Středula vidí problém v tom, že vzhledem k možnosti připravit se na růst minimální mzdy (m. m.) by bylo pro podnikatele rozhodně vhodnější, aby se o výši rozhodovalo už v polovině roku.
Podle odborů jde o dobrou ukázku důvěry v naši ekonomiku. Na zvýšení minimální mzdy stát rozhodně vydělá, respektive státní rozpočet, místní rozpočty i zdravotní pojištění. Podle odhadu odborů by se měl přínos pohybovat pod pět miliard korun. Ekonomice zvýšení m. m. prospěje, projeví se v nárůstu spotřeby. Rozhodně propouštění zaměstnanců nehrozí, pokud by hrozilo, s čímž tradičně opozice operuje, pak by musely Hospodářská komora a podnikatelské svazy zásadním způsobem přehodnotit svoje téměř astronomické požadavky na další dovoz levné pracovní síly (Ukrajina). 
 

Centrum Berlína blokovalo 40 000 zemědělců

Desítky tisíc farmářů v Berlíně protestovaly proti zemědělské politice federální vlády. Stěžují si na zvyšující se ekologické předpisy a klesající ceny produktů, které stále více poškozují jejich podnikání.

Dne 26. listopadu dorazilo až 40 000 demonstrantů z celého Německa do Berlína. Podle odhadů berlínské policie tvořilo odhadem 8 600 traktorů dlouhé konvoje traktorů až do délky deseti kilometrů.

Demonstraci pořádala Aliance „Země vytváří spojení“, ve které se zemědělci spojili mimo zavedená sdružení zemědělců. Zemědělci demonstrovali především proti zemědělskému balíčku schválenému Federálním kabinetem na začátku září. Opatření, která zahrnují akční program pro lepší ochranu před hmyzem a další omezení přípravků na ochranu zvířat a rostlin, představují pro německé zemědělství nepřijatelnou zátěž. Opatření byla částečně přijata jako reakce na druhé řízení o nesplnění povinnosti ze strany Komise EU proti Německu, za účelem snížení nepřijatelně vysokých hladin dusičnanů v podzemních vodách.

„Demonstrace je především známkou toho, že opatření je přijaté. Vidíme stále více a více podmínek a méně a méně peněz, “řekl farmář Benjamin Meise, který provozuje konvenční farmu v regionu Markisch Oderland. Problém není ve skutečnosti nejnovější zemědělský balíček, ale ekonomická základna mnoha zemědělců se v posledních letech dramaticky zhoršila.

Chov zvířat má smysl, s výjimkou masového chovu drůbeže, již tradičně výnosné plodiny řepky, cukrové řepy a pšenice již nejsou spolehlivým zdrojem příjmů, protože klesající kvóty, sucho a přísné omezení možností hnojení sklizeň výrazně snižuje. Ceny mléka jsou podle Meise také zdaleka nedostačující: „Cena mléka je pro zemědělce příliš nízká a pro spotřebitele příliš vysoká.“ Mnoho zemědělců se navíc obává tvrdé cenové konkurence z obchodní dohody Mercosur s Jižní Amerikou, která sníží celní bariéry pro zemědělské produkty.

Ministryně zemědělství Julia Klöcknerová (CDU) ve svém projevu proti demonstrantům potvrdila, že do rozhodovacího procesu chce více zapojit zemědělce. Oznámila setkání s kancléřkou Angelou Merkelovou a 40 zemědělskými a environmentálními sdruženími 2. prosince. Brzy bude také zahájeno národní fórum pro dialog, kde budou vyslechnuti zemědělci.

Klöckner také uvedl, že zemědělství musí být osvobozeno od špatného obrazu hříšníka klimatu: „Mým zájmem je dostat vás z ospravedlňujícího rohu jako farmáře. “K posílení farmářského podnikání bude zapotřebí větší finanční podpory. RBB hovořila o podpůrných programech, „o kterých se dnes rozhodneme v Bundestagu“.

Odmítla však kritiku zpřísněných předpisů o hnojivech: „Německo bylo žalováno a prohrálo. V Evropské unii není žádný manévrovací prostor, “řekl Klöckner redakční síti Německo. Před demonstrujícíimi vystoupila také ministryně životního prostředí Svenja Schulze, ale její proslov doprovázelo absolutní ticho davu.

Farmář Benjamin Meise byl potěšen Klöcknerovou řečí, ale zdůraznil své chápání hněvu zemědělců: „Klöcker tuto situaci nezavinil. Ale to ho nezajímá, kdo stojí zády ke zdi. „

Asociace venkovského zemědělství vyjádřila podporu protestům: „Po celá desetiletí se od politiky, vědy a asociací hlásí, že se nám daří, pokud se zaměřujeme na mezinárodní vedoucí postavení v oblasti nákladů s levnými cenami a na rychlý a velký růst a intenzitu kroků uskutečnit.

Tento zemědělský model racionalizace nyní stále více splňuje ekonomické, ekologické, sociální a politické hranice, “uvedl federální ředitel Georg Janßen. Nyní je čas, aby se federální vláda musela spojit s farmáři, spotřebiteli a environmentalisty, jakož i se strategií chovu hospodářských zvířat, ornou a travní strategií.

Kritika demonstrace přišla od Zelených. Vůdce frakce Anton Hofreiter uvedl, že opatření v oblasti životního prostředí jsou nevyhnutelná: „Dělat ještě méně ochrany, ještě více hnojiv, to není správná odpověď.“

  • Zdroj: euractiv.de

Budoucnost vzdělávání pracovníků v sociálních službách

Dne 22. května 2019 proběhla odborná konference se zahraniční účastí s názvem Budoucnost vzdělávání pracovníků v sociálních službách. Na konferenci zazněly příspěvky od spolupracujících organizací v ČR, v Německu, v Rakousku a na Slovensku.
 
Všechny příspěvky seznámily účastníky konference se stávajícími systémy vzdělávání v sociálních službách v jednotlivých státech, o rozdělení pracovníků působících v sociálních službách a samozřejmě také zazněly příklady dobré praxe. Po tomto zajímavém srovnání zahraničních systémů zazněly souhrnné informace z výzkumných šetření, které byly v rámci projektu realizovány a první verze koncepčního návrhu nového pojetí vzdělávání pracovníků v sociálních službách v České republice.
 
V současné době probíhá příprava koncepčního návrhu v několika variantách.
  • Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
 

Nůžky se rozevírají. Zaměstnanci platí na dani z příjmů více než firmy

tát vybírá stále vyšší částku na daních, které zaměstnancům strhává ze mzdy. Rostou i daňové příjmy od firem, ale výrazně pomaleji. Podle ekonomů se rozdíly mezi oběma příjmovými položkami mohou dále zvyšovat.

Těžiště břemena daně z příjmu se v České republice v posledních dvou letech začalo výrazně posouvat směrem k zaměstnancům. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí. Stát loni od zaměstnanců na dani z příjmu vybral téměř 194 miliard korun, v roce 2016 to bylo 149 miliard.

Za stejnou dobu vzrostla i částka, kterou na přímých daních stát vybral od firem, ale rozhodně ne tak rychle. V roce 2016 se vybralo 164,7 miliard, loni 174. Podíl přímých daní od zaměstnanců na příjmech státního rozpočtu tak roste, zatímco u právnických osob klesá (viz graf).

Podíl obou daní na příjmech státního rozpočtu:

  • Zdroj: Deník N

Stop násilí na ženách!

Násilí na ženách musí skončit, naprosto skončit. Odbory po celé Evropě plně podporují výzvu, aby Evropská unie udělala v boji s násilím na ženách vše, co je v jejích silách.
 
Představujeme vám veřejný dopis odborů Evropské komisi, který podporuje záměr zvýšit ochranu práv žen. Fyzické nebo psychické násilí na ženách se děje i v práci, bez ohledu na to, v jakém oboru a profesi pracují, bez ohledu na úroveň jejich vzdělání. Některé pracovní pozice jsou obzvláště ohrožené, na příklad zdravotní sestry, učitelky, pečovatelky, uklízečky, pracovnice v dopravě, obchodu, domácích a pohostinských službách. Ale riziko je zde pro všechny:
 
− 63% zaměstnankyň v dopravě v rámci Evropy zažilo alespoň jeden útok;
− 1 ze 4 zaměstnankyň v Nizozemí byla vystavena násilí ze strany klientů,zákazníků, studentů nebo cestujících;
− 50% zdravotnic v Bulharsku zažilo násilí v práci.
 
Přílohy:
 

MPSV otevřelo mezinárodní diskuzi o budoucnosti práce

 
První ročník konference Fórum zaměstnanosti se konal v Olomouci
 
Potřeby trhu práce, chybějící zaměstnanci, digitalizace a robotizace nebo rozvoj pracovníků – i o tom v Olomouci diskutovali 12. a 13. listopadu odborníci na prvním ročníku mezinárodní konference Fórum zaměstnanosti 2019, kterou uspořádalo MPSV.  Na konferenci zavítali ministři práce a sociálních věcí středoevropských zemí a více než 400 návštěvníků a 60 expertů z České republiky i ze zahraničí.
Ve dvanácti tematicky zaměřených diskusních panelech spolu debatovali odborníci na trh práce, pracovníci státní správy, zaměstnavatelé, zástupci odborů i zástupci zemí V4.
 
„Chtěli jsme vytvořit akci, na které se sejdou zástupci všech stran, kterých se týká problematika budoucnosti práce. Nešlo jen o definování možných rizik a hledání způsobů jak se na ně připravit, ale také o vytváření pevnějších vazeb mezi odborníky na toto téma a sdílení těch nejlepších řešení z ČR i zahraničí.“ vysvětluje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která navíc dodala, že akce takového typu v Česku dosud chyběla.
 
Mezinárodní konferenci otevřeli zástupci Visegrádské čtyřky, konkrétně ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, její slovenský protějšek Ján Richter, náměstek ministryně rodiny, práce a sociální politiky Polska, Kazimierz Kuberski a státní tajemník pro pracovní trh a obchodní vztahy Maďarska Zoltán István Marczinkó. Všichni zástupci se shodli, že jejich státy se potýkají s obdobnými problémy jako Česká republika.
 
„Co je před námi? Snižovat regionální rozdíly a v maximálně možné míře se věnovat tomu, abychom měli dostatek potřebné kvalifikované síly. A v tom si myslím, že máme velké problémy. Nemáme stále sladěné vzdělávání s potřebami trhu práce. To je jedna z velkých výzev, která souvisí s celoživotním vzděláváním, ale i s operativním řešením,“ řekl na úvod diskuze slovenský ministr práce, sociálních věcí a rodiny Ján Richter. Na závěr zdůraznil potřebu predikovat vývoj trhu práce.
 
Jedním z témat Fóra zaměstnanosti byla diskuse o definici práce. Podle některých expertů dostane v budoucnu tento pojem nový rozměr. „Rozhodně to nebude to, co známe v současných podobách. To znamená například 8mi hodinový pracovní den, nebo 40ti hodinový pracovní týden. Nebudou to ani standardní pracovněprávní vztahy, jak je vnímáme teď. Alespoň tomu v řadě případů nasvědčují současné trendy,“ vysvětlil náměstek pro řízení sekce zaměstnanosti MPSV Jiří Vaňásek.
 
Podle diskutujících musíme již dnes reagovat na robotizaci a digitalizaci na trhu práce. „Význam sdílené ekonomiky a podnikatelských startupů roste. Máme tady první úspěšné firmy, které se prodaly za miliardy dolarů do zahraničí, a je vidět, že tady jsou schopní lidé, kteří umí vytvořit produkty konkurenceschopné i v rámci celého světa,“ popisuje Filip Mikschik, Founder & CEO Startup Jobs.
 
Experti se shodli také na tom, že je důležité předvídat vývoj na trhu práce a zaměřit se na rozvoj kvalifikované pracovní síly. Podle projektového koordinátora společnosti Škoda Auto Enza Essenzy nebude tak podstatné jen samotné vzdělání pracovníků. „Je potřeba, aby se u většiny zaměstnavatelů změnil systém lidských zdrojů, více se pracovalo s člověkem jako takovým. Musí nás zajímat jeho myšlení, vůle, motivace, povaha. Vzdělání by nemělo být považováno za směrodatné,“ dodal Enzo Essenza.
 
Dostatečný prostor byl věnován také dotazům široké veřejnosti. Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje takové Fórum uspořádat i v příštím roce.
 

Tripartita: o výši minimální mzdy rozhodne vláda

 
Rozhodovat se bude mezi návrhem zaměstnavatelů a odborů
 
Dlouho očekávané jednání tripartity, které mělo vnést jasno o tom, jaká bude výše minimální mzdy v příštím roce, dalo vládě pouze mantinely, v jakých se bude pohybovat při svém rozhodnutí.
 
„Čekal jsem, že odbory a zaměstnavatelé se na částce dohodnou a vláda pak bude mít snazší roli, ale bohužel nestalo se. Takto se naše rozhodnutí bude pohybovat někde mezi návrhem podnikatelů 14 050 a 15 000 korun, jak si zvýšení představují odborové centrály ČMKOS a ASO, uvedl premiér Andrej Babiš.
 
Předseda ČMKOS Josef Středula zdůraznil, že ČR je výší minimální mzdy jak v kurzovém přepočtu, tak i v paritě kupní síly stále na chvostě zemí EU a zdůraznil, že vláda rozumným zvýšením vyjádří důvěru ve zdravou českou ekonomiku.
 
Zaměstnavatelé vyjadřovali obavy z celkového mzdového vzlínání, které zvýšená minimální mzda způsobuje, a apelovali na nutnost přijetí valorizačního mechanismu.  S tím souhlasí i odbory, shoda nepanuje na tom, z jakého základu výše minimální mzdy by se vycházelo. Představa odborů je 50 % průměrné mzdy, zaměstnavatelé vidí reálných 40 %.
 
Ocenění vládě se od obou sociálních partnerů dostalo za digitální agendu, vyzvedli, že stát investuje stovky milionů korun do e-governmentu a digitalizace státní správy. Stalo se tak díky zákonu o právu na digitální službu, projektům bankovní identity a digitálních technických map. Klíčem k tomuto úspěchu byla mimo jiné i příkladná spolupráce vlády se soukromým sektorem.
 
Vládě se nelíbí, že školské odbory a zaměstnavatelé připravují pozměňovací návrh, kterým chtějí při projednávání rozpočtu zvrátit rozhodnutí o výši platů učitelů. Premiér v tom vidí neseriózní počínání, když oba sociální partneři přitom podpořili návrh státního rozpočtu. Zaměstnavatelé a odbory chtějí, aby platy učitelů, které jsou dnes zhruba na úrovni 61 % mzdy průměrného vysokoškoláka, vzrostly v příštím roce výrazněji. Prohlubovat dluh státního rozpočtu rozhodně nechtějí, mají zájem hledat rezervy v rámci navrženého rozpočtu. Chtějí otevřít věcnou diskusi na půdě hospodářského a rozpočtového výboru PSP o parametrech státního rozpočtu na rok 2020.   Mladí učitelé do 30 let mají platy okolo 30 tisíc korun. Možná proto jich je v českém školství jen asi 8 %. Přitom už dnes chybí v našem školství 5 tisíc učitelů a do pěti let jich bude chybět dokonce 11 tisíc.

3. Sněm ČMKOS

 
ANOTACE
 
3. zasedání Sněmu ČMKOS se uskuteční dne 19. 11. 2019 (úterý)
 
Jednání bude zahájeno 19. listopadu 2019 v 9.30 hodin v Kongresovém sálu Hotelu Olšanka, Praha 3, Táboritská 23/1000.                
                                                                                       
Program 3. zasedání Sněmu ČMKOS – výtah v bodech 
 
1.     Návrh na složení pracovních komisí 3. Sněmu ČMKOS
2.     Aktuální odborové otázky
3.     Komplexní zpráva o kolektivním vyjednávání na podnikové úrovni a vyšším stupni v roce 2019
4.     Vývoj míry inflace v ČR v roce 2019 a její prognóza na rok 2020
5.     Informace o aktuální situaci na trhu práce
6.     Zpráva o činnosti Revizní komise ČMKOS