Konec levné práce 2019!

Chceme konec levné práce v České republice! To už určitě víte dlouho.
 
Tisíce odborářů se za tímto účelem každý rok schází. A průběžně pracují na tom, abychom v Česku neměli nízké mzdy a platy. Ale není to jejich jediná práce.
 
Starají se o vaše pracovní prostředí, dodržování zákona, o vaši bezpečnost. I to je dobrý důvod, proč se na podzim přidat a jít s námi na mítink Konec Levné Práce!
 
 

Otevřený dopis čínskému velvyslanci ve věci veřejných protestů v Hongkongu

V solidaritě s našimi sestrami a bratry z hongkongské konfederace HKCTU adresoval předseda ČMKOS Josef Středula tento otevřený dopis Jeho Excelenci Ťien-minovi Čangovi, velvyslanci Čínské lidové republiky v České republice.
Vyzývá v něm k zajištění ukončení represí proti demonstrantům, upuštění od vyvíjení nátlaku na úřady a firmy, aby propouštěly své zaměstnance, kteří se do protestů zapojí. Vyzývá rovněž k zahájení dialogu s veřejností splněním pěti požadavků.
 
 
In solidarity with our sisters and brothers from Hong Kong Confederation of Trade Unions Josef Středula, President of CMKOS, addressed an open letter to His Excellency Jianmin Zhang, Ambassador of the People’s Republic of China to the Czech Republic. 
We urge the PRC’s government to ensure the end of police violence against protesters, to desist from pressurising the Hong Kong authorities to sack people who participate in protests. We also support the five demands of HKCTU and people in the streets.

Organizace požadují více peněz do zdravotnictví

Devět procent HDP místo plánovaných sedmi
 
Deset organizací, které poskytují zdravotní a sociální péči a zastupují zaměstnance zdravotnictví a občany a pacienty, se spojilo ve snaze ukončit pokračující krizi ve zdravotnictví a řešit existující problémy. Shodují se v názoru, že problém je v chybějících penězích, v celkovém podfinancování resortu zdravotnictví, protože v ČR do něj jde pouze necelých 7 % HDP. Požadují, aby se u nás dávalo do zdravotnictví 9 % HDP, což je průměr zemí OECD. Za nejvhodnější řešení pro rok 2020 považují uvolnění 25 miliard korun z rezervních fondů zdravotních pojišťoven, kde je nyní více než 55 miliard Kč. Na úhradu poskytnuté zdravotní péče tedy celkem požadují rozdělit 45 miliard Kč.
 
 
„Dlouhodobě upozorňujeme na problémy s financováním zdravotní péče. Dlouhodobým cílem asociace je, aby její členové poskytovali pacientům zdravotní péči na odpovídající úrovni. Za stávající situace je bohužel kvalita péče ohrožena. Pokud tak bude úhradová vyhláška zpracovaná bez přihlédnutí k návrhům AČMN, nastanou v regionálních zdravotnických zařízeních značné problémy. Odpovědnost za ně ponese Ministerstvo zdravotnictví. Chceme zdůraznit, že sazby úhrad malých nemocnic jsou stále výrazně nižší a podhodnocené, a to i s ohledem na rozdíly mezi VZP a svazovými ZP. AČMN v dohodovacím řízení vždy a všude deklarovala navýšení 12 %,“ zdůrazňuje předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich.
 
„Jsme téměř rok ve stávkové pohotovosti, předložili jsme občanům petici za záchranu domácí zdravotní péče. Chceme, aby nemocní a umírající mohli zůstat v pohodlí i se svými rodinami. Aby dál využívali domácí péči placenou ze zdravotního pojištění. Je nutné vyřešit vážné podfinancování domácí zdravotní péče, v níž dlouhodobě chybí minimálně třetina prostředků,“ uvádí Charita Česká republika.
 
„Staráme se o nevyléčitelně nemocné a umírající, staráme se o lidi propuštěné ze zdravotnických zařízeních, kteří již nevyžadují intenzivní zdravotní péči, již poskytuje nemocnice, ale zároveň se neobejdou bez pomoci jiné osoby, staráme se o lidi s nejrůznějšími hendikepy a postiženími. Zdravotní péče je nedílnou součástí našich služeb, proto je nezbytně nutné, aby byla finančně zabezpečena,“ vypočítává Diakonie Českobratrské církve evangelické.
„Je třeba narovnat dlouhodobě podfinancované úhrady za zdravotní péči poskytovanou klientům v pobytových zařízeních sociálních služeb. Z této zdravotní péče je hrazena jen část, a to ještě hluboko pod úrovní vynaložených nákladů. Dobře fungující zdravotní péče v pobytových zařízeních sociálních služeb může omezit plýtvání veřejnými financemi, kdy se kvůli banálním zdravotním problémům klientů volá záchranka a odvážejí se do nemocnic. Zdravotní péče v pobytových zařízeních sociálních služeb je totiž výrazně levnější než zdravotní péče poskytovaná v nemocnicích,“ upozorňuje Gratia futurum 913, odborná společnost sdružující poskytovatele sociálních služeb.
 
„Odbory po tvrdých vyjednáváních opakovaně prosadily zvýšení platů a mezd, což pomohlo zastavit odchod některých zaměstnanců z nemocnic. Je třeba pokračovat ve zvyšování platů a mezd, aby se vrátili i ti, kteří již odešli. A zvýšit počet zaměstnanců, aby nemuseli pracovat v neúnosných podmínkách a nebyli přetěžováni, protože to je také důvodem odcházení personálu. Na to nemocnice musí dostat finanční prostředky. Pro naplnění všech právních předpisů a zabezpečení kvalitní péče chybí 5500 sester a tisíce nižšího zdravotnického personálu,“ připomíná předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková.
 
„V nemocnicích se stále masivně porušuje zákon, falšují se výkazy práce a páchají se další podvody. Místo řešení tohoto problému se politici snaží postavit veřejnost proti lékařům, například informacemi o jejich platech. Ovšem nezveřejňují se údaje za základní pracovní dobu, ale celková suma za obrovské přesčasy, veškeré příplatky a služby. Přitom právě toto obrovské pracovní nasazení na úkor osobního života drží mnohé nemocnice v chodu,“ zdůrazňuje předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martin Engel.
 
„Tím, že zdravotní pojišťovny v tuto chvíli neoprávněně a protizákonně zadržují na svých účtech desítky miliard korun, omezují dostupnost péče pro pacienty a dostávají nemocnice, ale i soukromé lékaře do existenčních problémů. Ze zákona mohou pojišťovny vytvářet rezervy pouze ve výši 1,5 % vybraného pojistného, na jejich účtech ale leží nezákonně více než desetinásobek povolených rezerv,“ upozorňuje prezident České lékařské komory Milan Kubek.
 
„Není možné omezovat dostupnost zdravotní péče v regionech. Běžnou zdravotní péči musí pacient i nadále dostávat v blízké nemocnici, protože to umožňuje jak její snadnou dostupnost, tak i zachování kontaktu pacienta s rodinou, což je velice důležité pro jeho léčení a uzdravení,“ připomíná předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása.
 
„Všichni občané mají právo na ústavní listinou garantovanou dostupnou zdravotní péči, proto je nepřijatelné, aby se toto právo porušovalo a peníze určené na úhradu péče se hromadily ve zdravotních pojišťovnách, zatímco v nemocnicích se omezuje péče, zavírají se oddělení, odchází personál, prodlužují se čekací doby na operace, propouštějí nedoléčení pacienti a záchranky nemohou najít volné lůžko pro pacienta, kterého přivážejí,“ zdůrazňuje prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár.
 
„Rada seniorů ČR požaduje z nezákonných přebytků zdravotních pojišťoven podstatně navýšit preventivní programy, zejména na nepovinná očkování. Například u osob starších 65 let požadujeme zavedení bezplatného očkování proti klíšťové encefalitidě,“ uvádí předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes.
 
Zúčastněné organizace přijaly k situaci ve zdravotnictví společné prohlášení, které si můžete ve formě pdf. přečíst níže.
Přílohy:

Chceme zastavit krizi ve zdravotnictví

Záznam z tiskové konference na téma „Chceme zastavit krizi ve zdravotnictví a dosáhnout nápravy již existujících problémů“, kterou pořádali:
 
Asociace českých a moravských nemocnic
Charita Česká republika
Diakonie Českobratrské církve evangelické
Gratia futurum 913
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR
Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů
Česká lékařská komora
Svaz pacientů ČR
Národní rada osob se zdravotním postižením ČR
Rada seniorů ČR

Josef Středula, ČMKOS: Stravování zaměstnanců v ohrožení

Ministryně Schillerová směřuje k destrukci systému podpory stravování, odbory jsou zásadně proti
 
Údajný revoluční návrh ministryně financí Aleny Schillerové, prezentovaný v rozhovoru pro MF DNES, totiž zavést tzv. finanční paušál pro zaměstnance jako alternativu ke stravenkám, nepovažujeme za moudrý. Je to opakovaná snaha ministerstva financí bombardovat funkční, zavedený a oblíbený systém. Rád bych připomněl, že stravenky fungují jako alternativa tam, kde zaměstnavatel nemůže zřídit firemní kantýnu nebo jídelnu, ale zároveň je ochoten přispívat zaměstnancům na jídlo během pracovní doby.
 
Je v zájmu státu, aby se zaměstnanci v pracovní době stravovali, neboť v dlouhodobém měřítku má nepravidelná strava negativní dopad na zdraví člověka. Právě proto vznikla daňová podpora příspěvků na stravování.
 
Pokud by pro zmíněný finanční příspěvek mělo platit daňové zvýhodnění, stejně jako platí pro stravenky, pak stát bude logicky chtít prokázat, že takto vynaložené prostředky byly utraceny v souladu se zákonem.Nechápu potom, jak může paní ministryně hovořit o zmírnění administrativy, neboť zaměstnavatelé budou zahlceni účtenkami za jednotlivé obědy zaměstnanců pro případnou kontrolu finanční správy. Jestliže by stát toto nekontroloval, tak nedává smysl, aby cokoliv dotoval.
 
Obávám se, že paní ministryně nesměřuje k ničemu jinému než k celkovému zrušení podpory stravování, tedy včetně úplného zrušení stravenek. Argumentovat výší provize pro stravenkové společnosti je irelevantní, protože jde o záležitost svobodného trhu.
 
Považuji za nezdvořilé oznamovat takto zásadní plány bez projednání se sociálními partnery. Mohu ujistit, že odbory budou rozhodně bojovat za zachování stávajícího systému podpory stravování. Plán ministryně Schillerové není revoluční, naopak je destrukční a proti zájmu zaměstnanců.
 
V Praze, 8. 8. 2019

Kroky vlády neřeší „černé duše“, ani nezaručují úspory

Odbory odmítají nepromyšlenou změnu rozpočtových pravidel 
 
Vláda na svém zasedání schválila novelu zákona o rozpočtových pravidlech, která odebírá služebním úřadům část platových prostředků pro situace, kdy služební místo není obsazeno. Ministerstvo financí tvrdí, že dosavadní právní úprava nahrává kumulaci prostředků namísto rušení neobsazených míst. To odbory odmítají.
 
 
„S vázáním prostředků na platy za neobsazená služební a pracovní místa a jejich případným jiným využitím podle rozhodnutí vlády zásadně nesouhlasíme a nesouhlasili jsme s tímto návrhem už ve chvíli, kdy šel do připomínkového řízení. Místa jsou zřizována k zajištění konkrétní agendy, zpravidla stanovené zákonem. Jedná se o činnosti, které úřady musí zabezpečit. Pokud je v nějakém období dané místo neobsazené, agendu plní stávající zaměstnanci, a nečeká se až na obsazení služebního nebo pracovního místa,“ uvedl k tomu předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář.
 
Neobsazených míst je minimum
Podrobná úprava systemizace ve služebních úřadech a její aplikace do značné míry odbouraly „účelové“ vytváření neobsazovaných míst, ze kterých byly uspořené prostředky použity na odměny ostatních zaměstnanců. Takových míst je nyní naprosté minimum. „Naopak se setkáváme s nedostatečným obsazením některých útvarů, případně s až chronickým podstavem tam, kde o státní službu či jiné působení ve veřejné a státní správě není zájem,“ poznamenal předseda odborového svazu.
 
V této situaci je vázání dalších prostředků, které by mohly být využity na kompenzaci zvýšeného objemu práce státních zaměstnanců a zaměstnanců „suplujících“ neobsazená místa nelogický krok, který prohloubí špatnou konkurenceschopnost státu jako zaměstnavatele a zhorší kvalitu státní a veřejné správy a služeb.
 
Není jisté, že se ušetří
Ministryně financí tvrdí, že důsledně řeší problém černých duší, a to i škrtáním služebních míst. Podle nás je však předčasné o úsporách mluvit. Nebyly totiž ještě vypořádány všechny služební poměry touto změnou dotčené, včetně odbytného, které podle zákona může činit až 12 platů. Dosud nebyly vyhodnoceny finální dopady letošních škrtů, zejména finální počet dlouhodobě neobsazených míst, a ani neproběhla analýza agend, které by mohly být redukovány.
„Kroky vlády a ministerstva financí jsou jen škrty bez řádné přípravy s dopadem na zajištění všech vykonávaných správních činností a jejich dostupnost občanům,“ dodal Pavel Bednář.

Bývalý šéf Audi obžalován

Policie odhaluje další souvislosti v aféře „Dieselgate“
 
Státní zastupitelství Mnichov II vzneslo ve středu 31. července v rámci tzv. dieselové aféry žalobu proti bývalému nejvyššímu šéfovi automobilky Audi Rupertu Stadlerovi. On a další tři obvinění se podle ní dopustili „podvodu, vydávání nepravdivých osvědčení a podvodné reklamy.“ 
 
Obviněný Rupert Stadler
 
Zmíněným třem dalším obviněným státní zastupitelství klade za vinu, že vyvíjeli motory pro značky Audi, VW a Porsche, jejichž řídící jednotky byly vybaveny zmanipulovaným software. Šestapadesátiletý Stadler podle obžaloby „nejpozději od konce září 2015 o těchto manipulacích věděl, a přesto dále podporoval prodej dotyčných automobilů, popř. nezabránil, aby k němu dále docházelo.“ Podle vyšetřovatelů šlo o 250 712 vozidel značky Audi, 71 577 aut značky VW a 112 131 vozů značky Porsche, které se prodávaly zejména na evropském trhu a v USA.
 
Stadler byl 18. června 2018 zatčen v sídle firmy Audi v Ingolstadtu kvůli podezření z podvodu a vzhledem k možnosti, že by se mohl pokusit o zničení důkazů a ovlivňovat další svědky, strávil 4 měsíce ve vyšetřovací vazbě v Augsburgu-Gablingenu.  Během podzimu 2018 byla vazba po splnění zákonných podmínek soudem zrušena. Stadler ale nesměl bez povolení státního zastupitelství navázat žádný kontakt s dalšími spoluobviněnými a možnými svědky
 
O tom, zda a kdy na základě vznesené obžalobě dojde k soudnímu procesu, bude nyní rozhodovat zemský soud Mnichov II.   (fav)

Česká energetická firma Energo-Pro upírá práva gruzínským pracujícím

 Převzato z IndustriALL: Czech energy company denies rights to Georgian workers

Česká hydroenergetická společnost Energo-Pro Georgia pokračuje v odmítání reakce na požadavky svých zaměstnanců, aby se setkala s gruzínským odborových svazem pracujících v energetice, členem IndustriALL Global Union.

Gruzínské odbory zahájily kampaň za důstojnost a respekt v práci, uznání odborů a sjednané mzdy, které odpovídají životním nákladům a jsou indexovány s ohledem na inflaci. Česká firma se však s odbory odmítla setkat i zabývat se jakýmikoli požadavky pracujících.

Předseda odborového svazu, Amiran Zenajšvili, uvedl:

„Poté, co odbory v dubnu uskutečnili protestní akci, poslali jsme odpovědnému ministerstvu dopis, v němž jsme uvedli naše stížnosti na nízké mzdy, zdraví a bezpečnost a potlačování odborů.

Požádali jsme vládu, aby dělala ve sporu zprostředkovatele. Vláda určila prostředníka, který se setkal s odbory a zaměstnavatelem. Nyní čekáme na odpověď.

Mezitím firma pokračuje v protiodborové kampani a od dubna probíhá otevřený konflikt.”

Generální tajemník IndustriALL Valter Sanches napsal generálnímu řediteli společnosti Jaromírovi Tesařovi:

„IndustriALL Global Union vyzývá Energo-Pro, aby okamžitě zasáhl v Energo-Pro Georgia a aby zaručil, že místní vedení bude jednat v plném souladu s národním zákoníkem práce a základními mezinárodními normami práce a bude souhlasit se zahájením konstruktivního sociálního dialogu s gruzínským odborovým svazem pracujících v energetice na základě plného dodržování základních práv pracujících.“

Česká členská organizace IndustriALL, OS KOVO, adresovala dopis dceřiné firmě Energo-Pro, Litostroji Engineering, jejíž zaměstnance sdružuje. Firma odpověděla, že není v její moci ovlivnit místní vedení v Gruzii.

Společnost Energo-Pro se sídlem v Praze je nadnárodní hydroenergetická společnost, která prostřednictvím řady dceřiných společností zaměstnává 9 000 pracujících v pěti zemích. Společnost vyrábí energii v závodech v České republice, Gruzii, Bulharsku a Turecku a má inženýrská pracoviště vyvíjející technologická zařízení v České republice a Slovinsku.

Gruzínský podnik je se 6 180 zaměstnanci v 15 vodních elektrárnách a jedné plynové největší, které společnost provozuje. Výplaty v této firmě jsou výrazně pod průměrem v průmyslu, včetně státní elektrárenské společnosti a dalších nadnárodních společností z Ruska a Turecka.

Proč je důležité zachovat zdravotní péči v nemocnicích?

 
Záznam tiskové konference odborového svazu zdravotnictví a sociální péče
 
Témata:
– Proč jsou malé nemocnice výhodné pro pacienty, pojišťovny i systém zdravotnictví 
– Jak se tlakem na malé nemocnice zhoršuje dostupnost zdravotní péče
– Jaké má dopady politicky prosazená restrukturalizace nemocnic

Miliony chvilek a užitečné ohlédnutí

Editorial magazínu Sondy REVUE
 
 
Mediální výstupy, které se nyní vyrojily v souvislosti s občanskými protesty spolku Milion chvilek pro demokracii, se předhánějí v odhadech počtu demonstrantů. Jejich autoři nejraději zaokrouhlují nahoru a oslavují občanský postoj účastníků. Považuji za pokrytecké, že jsou mezi nimi i ti novináři, kteří naopak vždy velmi pohotově zpochybňovali počty na velkých odborářských demonstracích, a dokonce i samotný jejich smysl. Odborový předák Josef Středula v této souvislosti podotkl, že mu velmi vadí, že někteří politici, kteří ještě nedávno nazývali protestující odboráře „lůzou“, nyní freneticky jásají nad občanskou statečností organizátorů demonstrací.
 
Proč takový rozdílný pohled z hlediska občanských práv na zcela rovnocenné akce? Ano, byly stejné, ale měly rozdílný obsah. Odborům vždy šlo o to, počínaje už stotisícovou demonstrací na Staroměstském náměstí v listopadu 1997, aby reformy, které vlády připravovaly, nebyly namířeny proti zaměstnaným lidem, aby byly daňově spravedlivé, aby veřejné služby, zdravotnictví, důchody nesloužily jen zisku, aby nedocházelo k hazardnímu snižování daní a aby se ze zaměstnanců nestávali daňoví soumaři. Požadovaly spravedlivý zákoník práce, odmítaly nepromyšlené restrikce. „Zastavte škrtformu!“ znělo plným Václavákem v roce 2007 na demonstraci ČMKOS a v roce 2011 na stejném místě demonstrovaly odbory proti zákeřným reformám a nízkým mzdám a platům.
 
V červnu 2012 přes sto tisíc lidí na demonstraci odborů a občanských iniciativ vystavilo „Stop vládě“ a jejím rozpočtově nezodpovědným reformám, osekávání práv zaměstnanců a zadlužování státu. Důstojná životní úroveň lidí práce – to byl vždy hlavní motiv všech odborářských protestů.
 
Nyní se mají zaměstnanci nejlépe od roku 1990, ale podle organizátorů demonstrací je ohrožena nezávislost justice, demokracie a morální odpovědnost politiků. I to je naprosto legitimní téma pro vyjádření názorů, ale není o nic důležitější, než byly požadavky odborů. Když se oháníme občanskou společností, je třeba vnímat, že odbory a zaměstnanci jsou její velmi významnou součástí.