„Říkáme ano, ale jednoznačně s jinými podmínkami. Ošetřovatelské volno je pro odbory vítanou možností či dokonce nutností. Se stárnutím populace se musí česká společnost připravit na případnou potřebu ošetřování člena rodiny,“ zdůraznil Josef Středula, předseda ČMKOS. Aby dnes mohli zaměstnanci pečovat o závislé členy rodiny, musejí ukončit pracovní poměr a s velkými obtížemi se pak navracejí do pracovního procesu, často již nové zaměstnání ani nenajdou. Vlastní péčí přitom stát ušetří obrovské částky, které by jinak musel vynaložit za péči v některém pobytovém zařízení. Navíc není ani reálné například po propuštění z nemocnice okamžitě takovou osobu v některém zařízení umístit, volná místa nejsou k dispozici. K tomu bude sloužit právě dlouhodobé ošetřovné. Jeho zavedení proto odbory podporují, otázkou však je, zda navržený rozsah 3 měsíce je dostatečný. Návrh se odvolává na to, že po 3 měsících už vzniká nárok na příspěvek na péči a z něho si pak může závislá osoba zajistit péči jinak, ale než je příspěvek přiznán a skutečně vyplacen uběhne často delší doba.
Pokračování textu TISKOVÁ ZPRÁVA: ČMKOS k zavedení ošetřovatelského volna
