V uzavírání škol kvůli nákaze chybí pravidla, lidé na to doplácejí

Vláda by měla upřesnit pravidla pro uzavírání škol kvůli výskytu nákazy koronavirem. V současnosti mohou hygienici nechat školu při karanténě pedagogů otevřenou. Například v Praze poslali hygienici do karantény několik pedagogických sborů, ale rozhodnutí o uzavření škol nechali na ředitelích.
 
Nyní čelí vedení škol i jejich zaměstnanci negativní odezvě od rodičů, kteří museli zůstat doma s dětmi bez ošetřovného. ČTK to mj. řekla zástupkyně školských odborů v Praze Eva Dvořáčková.
 
Předseda školských odborů František Dobšík zaslal ministru školství dopis, ve kterém ho upozornil, že některé školy v Praze musely kvůli karanténě pedagogů vyhlásit ředitelské volno. Toto volno však může trvat nejvýše pět dní. Karanténa by měla být alespoň desetidenní.
Potíž je i s výukou na dálku. Pokud totiž hygienici sami o uzavření školy nerozhodnou, neplatí ustanovení zákona, že se žáci musí distančního vzdělávání účastnit. Není ani nárok na ošetřovné. Pokud by školu uzavřela krajská hygienická stanice, problémy by nenastaly. Bez ošetřovného musí být nyní s dětmi doma stovky rodičů a později by se mohl problém týkat více lidí.
 
Vláda by podle školských odborů proto měla upřesnit pravidla pro uzavírání škol kvůli výskytu nákazy koronavirem.
 
Ministr školství Robert Plaga o tom chce s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem jednat v následujících dnech. „Budu chtít, aby ministerstvo zdravotnictví nebo krajské hygienické stanice na území celé republiky postupovaly konzistentně,“ řekl. „Není možné ještě k povinnostem, které ředitelé škol již mají, přidávat další, které má plnit krajská hygienická stanice nebo praktičtí lékaři,“ dodal.
 
Do řešení problému by se podle Evy Dvořáčkové měla zapojit i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ošetřovné se nyní dává z nemocenského pojištění ve výši 60 procent základu výdělku devět dnů na děti do deseti let. Aktuální návrh ministerstva práce počítá s tím, že by se vyplácelo po celou dobu případného uzavření tříd či škol. Podpora by měla být na školáky do 13 let. Podle Evy Dvořáčkové to ale Jana Maláčová měla řešit dřív. „To je pozdě, když už máme některé školy zavřené,“ dodala.
 
  • Zdroj: Českomoravský OS pracovníků školství

Opětovné zavedení roušek v Nošovicích lidem vadí

Řadě zaměstnanců a odborům v nošovické automobilce Hyundai vadí obnovení povinnosti nosit v práci roušky. Jde podle nich o omezující opatření, které zhoršuje pracovní podmínky. Vedení firmy nařídilo zaměstnancům povinně nosit roušky od úterý 1 září poté, co se nákaza Covid-19 prokázala u tří z nich.
 
Několik jejich kolegů je v karanténě. Podle mluvčího automobilky Petra Michníka to výrobu neohrožuje. Mluvčí Krajské hygienické stanice v Ostravě Aleš Kotrla potvrdil, že hygienici v souvislosti s automobilkou Hyundai neevidují žádné významné ohnisko nákazy. Na Frýdecko-Místecku přitom dosud platila zpřísněná opatření nařízená hygieniky, jejichž platnost skončila v pondělí.
 
Předseda OS KOVO Hyundai Czech Patrik Fupšo uvedl, že vzhledem k minimálnímu množství nakažených zaměstnanců jim toto opatření přijde nepřiměřené. „Trpěli jsme s tím o prázdninách a ode dneška jsme měli být konečně bez. Je to neadekvátní. Ti tři nakažení zaměstnanci jsou z jednoho kolektivu. Stačilo zvýšit opatření v převodovkárně. Kvůli třem pozitivním z jednoho kolektivu a haly, totiž nařídili více jak 3 300 zaměstnancům používat roušky i nadále,“ řekl Fupšo.
 
Místní odboráři vytýkají zaměstnavateli, že vůbec nevzal v potaz zavedení jiných možných opatření, která by lidé vzali lépe. „Vůbec neřešili například zamezení kontaktu mezi směnami,“ zdůraznil předseda. Zaměstnavatel podle něj poskytl zaměstnancům málo roušek. „Ministerstvo zdravotnictví říká, že životnost jednorázových roušek bývá okolo dvou hodin. Naši zaměstnanci mají dostat deset kusů na deset směn,“ řekl Fupšo. Roušku lze podle něj brát jako obtěžující pracovní prostředek, a proto by zaměstnavatel měl zaměstnancům poskytovat bezpečnostní pauzy. Odborářům vadí také způsob, jakým s nimi zaměstnavatel jedná a jak zavádění opatření oznamuje. „Chystáme se podat stížnost na inspektorát práce. Někteří členové organizace dokonce navrhují stávkovou pohotovost, ale ta přichází v úvahu pouze v krajním případě, „ řekl Fupšo.
 
  • Zdroj: OS KOVO

Školní rok začíná ve výjimečné době

Výrazně změněné podmínky výuky čekají v novém školním roce na učitele, žáky, rodiče i všechny pracovníky škol. Názory školských odborů na tuto situaci Týdeníku Školství přiblížil František Dobšík, předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství.
 
Co chystají odbory pro školy a učitele s novým školním rokem?
Školské odbory pokračují ve svých aktivitách, pokud jde o další zlepšování platových poměrů ve školství. Jednáme s ministerstvem financí, ministerstvem školství i ministerstvem práce a sociálních věcí. Souvisí to i s přípravou státního rozpočtu na rok 2021, kde bude nutno řešit další finance na vybavení škol.
Pro odborové organizace je zpracován a zveřejněn nový vzor kolektivní smlouvy. Současně bedlivě registrujeme problémy související s covidem-19, na něž nás upozorňují naši členové, ale i nečlenové odborů, jejich podněty a požadavky. Odpovídáme na ně a projednáváme je s ministerstvem školství. Zároveň jednáme o možnosti uzavřít pro členy školských odborů smlouvu o poskytování právních služeb nejen v pracovní oblasti, ale i v občanskoprávních sporech.
 
Co vás ještě v současné době nejvíc zaměstnává?
Analyzujeme stav a vývoj členské základny školských odborů, průběžně poskytujeme právní pomoc jejich členům a připravujeme aktualizaci dokumentu České školství – co chceme.Věnujeme se také připomínkování návrhů legislativních změn novel zákonů, vládních nařízení a vyhlášek a průběžně také zlepšování informačního systému, vedení evidence členů, povinnostem vůči rejstříkovému soudu.
 
Ministerstvo školství vydalo pro školy manuál, jak se chovat v době koronavirové. Podporují odbory to, co manuál obsahuje?
Manuál je užitečným a využitelným dokumentem. Je přehledný, rozdělený na informativní, doporučující a závazné části. Nečekali jsme, že půjde o návod k řešení všech případů a problémů, které se ve školách mohou vyskytnout. To, co chybí, je řešení pro dětské domovy, velmi okrajově jsou řešeny mateřské a střední školy. Postup ministerstva školství byl na programu porady s předsedy KROS, OROS a profesních sekcí, za účasti náměstka ministra školství Karla Kováře. Školské odbory považují za nutné, aby ministerstvo školství pohotově reagovalo na nové skutečnosti, efektivně spolupracovalo s ostatními ministerstvy a zajistilo dobré fungování své konzultační linky pro školy.
 
Kde je hlavní rozpor mezi odbory a ministerstvem školství v ochraně učitelů?
Nevím, zda to nazvat rozporem, ale máme požadavek, aby byly pohotově řešeny, třeba formou právního výkladu, některé problémy v ochraně učitelů, například roušky jako ochranné prostředky, posouzení nákazy jako nemoci z povolání, jednoznačné vymezení rizikové skupiny zaměstnanců a možnost bezplatných dobrovolných testů na koronavirus. S náměty v tomto směru jsem se obrátil na ministra školství dopisem už na začátku srpna.
 
Vláda navýšila o 1,3 miliardy korun peníze určené školám na dovybavení výpočetní technikou a výukovými programy. Jak by se podle vás měly tyto peníze mezi školy dělit?
Na potřebu finančně zajistit vybavení škol jsem rovněž spolu s dalšími náměty upozornil ministra školství dopisem z 15. června 2020. Kritériem pro rozdělení prostředků by měl být počet osob, které s touto technikou budou pracovat. Bylo by dobré přihlédnou také ke stávajícímu stavu vybavení škol a k jejich možnosti zapůjčení techniky žákům.
 
Poslanci schválili začlenění distanční výuky do školského zákona. Mají školské odbory k tomuto kroku nějaké výhrady?
Školské odbory navrhovaly ministerstvu školství už v červnu řešit distanční výuku legislativní cestou. K návrhu novely školského zákona jsme zaujali stanovisko, předali jsme je ministerstvu školství a jednali v dané věci i s některými poslanci. Upozornili jsme na nezbytnost upravit některá ustanovení zákona o pedagogických pracovnících. Za velmi nutné považujeme vyjasnit rozsah distanční výuky v souvislosti s přímou vyučovací povinností.
 
Jaký je váš vzkaz učitelům do nového školního roku?
Především bych chtěl poděkovat nejen učitelům, ale všem školským pracovníkům za úspěšné zvládnutí nelehkého a nestandardního předchozího roku. Přál bych všem, aby nový školní rok probíhal pokud možno standardně a nebyl stresovaný covidem a také aby si zachovali dosavadní přístup, elán, zdravý rozum a hrdost na to, co v dané situaci dokázali. Těm, kteří váhají se vstupem do odborového svazu, navrhuji povšimnout si práce a přínosu odborů a rozhodnout se pro takovou angažovanost.
 
 
  • Zdroj: Týdeník Školství
 

TZ: Zrušení superhrubé mzdy nesmí nahradit vyjednávání o růstu mezd!

ČMKOS delší dobu upozorňuje, že zrušit superhrubou mzdu nebude snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je to příležitost, jak postupně v daních pro zaměstnance nastolit spravedlnost a odstranit podvodný slib rovné daně za kterým stojí minulé vlády. Ale největší problém, před nímž odbory i představitelé ČNB v této krizové době varují, jsou negativní dopady na státní finance. Při navrhovaném 15 % zdanění připraví veřejné rozpočty o 90 miliard korun.
 
„Někteří zaměstnavatelé už vysílají signály, že zrušení superhrubé mzdy je  příležitost, jak svým zaměstnancům  nezvyšovat mzdy, protože to za ně udělal stát. Považujeme za velmi nebezpečné a nepřijatelné, aby vyjednávání o růstu mezd zaměstnavatelé blokovali s výmluvou na zrušení superhrubé mzdy,“ uvedl Josef Středula, předseda ČMKOS.
 
„Důsledně před takovýmto hazardním krokem varujeme, pokud by skutečně došlo ke zmrazení růstu mezd a platů, mohlo by to  stát ochudit o dalších 20 miliard. A jako domeček z karet se pak mohou sesypat i budoucí valorizace důchodů, které jsou navázány na růst průměrné mzdy,“ zdůrazňuje Středula.
 
 
  • Zdroj: ČMKOS

Odbory s vámi na západě Čech a na Moravě

V září 2020 na západě Čech a na Moravě
 
 
Odbory opět vyrážejí do regionů. Akce „Odbory s vámi“ má v září své pokračování na západě Čech a na Moravě. Právní porady budou zájemcům poskytovat specialisté odborů v Chodově, Chebu, Břeclavi, Znojmě a ve Velké Bíteši.

Na červený stan Českomoravské konfederace odborových svazů můžete narazit v centrech těchto měst v následujících termínech:

  • Chodov – 4. 9. 2020
  • Cheb – 5. 9. 2020
  • Břeclav – 22. 9. 2020
  • Znojmo – 23. 9. 2020
  • Velká Bíteš – 24. 9. 2020

V Karlovarském kraji se můžete na stáncích potkat s předsedou ČMKOS Josefem Středulou a popovídat si s ním .

Na místě odboroví specialisté poskytnou i bezplatnou pracovně-právní poradnu.

Propagační plakáty k jednotlivým výjezdům ke stažení ve formátu pdf a informační obrázky naleznete níže.

 
Přílohy:

Projekt MPSV „Obědy do škol“ pomáhá už pátým rokem

I v nadcházejícím školním roce 2020/2021 se budou moci díky projektu MPSV „Obědy do škol“ ve školách a školkách stravovat děti, jejichž rodiče si nemohou dovolit hradit stravné z vlastních zdrojů. Obědy budou zajištěny až pro 20 000 dětí v téměř tisícovce škol, školek a stravovacích zařízení ve všech 14 krajích České republiky, které se do projektu zapojily. Projekt je financován z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD).
 
„Obědy do škol“ pomáhají dětem ve věku 3–15 let, jejichž zákonní zástupci pobírají dávky v hmotné nouzi. V zapojených školách a školkách se tyto děti mohou bezplatně stravovat na základě potvrzení, které jejich rodiče získali na Úřadu práce ČR. Oběd musí být sněden přímo ve škole, nejedná se tedy o přímou finanční podporu rodin.
 
„Projekt má primárně za cíl zajistit dětem ze znevýhodněných rodin pravidelnou kvalitní stravu a vypěstovat v nich základní stravovací návyky, které z domova bohužel často neznají. To, že budou moci ve škole jít společně s ostatními dětmi normálně na oběd, jim také pomůže lépe se začlenit do kolektivu,“ vysvětluje ministryně Jana Maláčová (ČSSD) význam projektu i s ohledem na zdravý fyzický, ale i psychický vývoj dítěte.
 
Děti neodcházejí hned po vyučování domů, ale i po obědě často zůstávají ve škole a účastní se různých volnočasových aktivit, mnohem více času tráví se svými spolužáky. Zlepšují si studijní výsledky a celkově se zvyšuje jejich šance na lepší budoucnost. V případě mateřských škol dochází někdy k tomu, že rodiče v obtížné finanční situaci své děti kvůli povinnému stravnému do školky vůbec neposílají. I těmto situacím se daří předcházet.
 
V tomto školním roce je pomoc připravena až pro 20 tisíc dětí v téměř tisícovce škol, školek a stravovacích zařízeních. Projekty jednotlivých krajů jsou financovány z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD) prostřednictvím Operačního programu potravinové a materiální pomoci (OP PMP).
 
  • Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Hejtman MS kraje navrhl vládě kroky, které pomohou zmírnit negativní dopady útlumu těžby uhlí

V nejbližších týdnech má vláda projednávat převod majetku OKD pod státní podnik DIAMO. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák poslal Vládě ČR k útlumu těžby plánovanému nejpozději na konec roku 2022 vyjádření. Hejtman opět upozornil vládu na dopady, které by urychlený útlum těžby na Karvinsku přinesl. Navrhl konkrétní kroky, které by celý proces optimalizovaly.
 
„Všichni víme, že útlum těžby černého uhlí na Karvinsku je nevyhnutelný. Nemáme za cíl tento proces zastavit, ale považujeme za zásadní, aby útlum těžby nebyl pro náš region a lidi, kteří v něm žijí, fatální. Na postupné uzavření dolů se dlouhodobě připravujeme, náš region prochází transformací, podporujeme podnikání a inovace, hledáme investory, chystáme smysluplné využívání pohornické krajiny a nové příležitosti, které nám toto území může přinést. Tento proces je v našem kraji velmi dobře nastartovaný, vždyť v informačních technologiích a automobilovém průmyslu už v našem kraji pracuje stejný počet lidí jako v dolech, hutích a slévárnách. Transformace celého regionu je dlouhá a náročná a je nutné, aby se tento proces zbytečně neuspěchal,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, který vládě odeslal připomínky k materiálu o převodu OKD pod DIAMO, který má vláda projednávat.
Připomněl svůj už dříve avizovaný nesouhlas s navrhovanou rychlostí ukončení těžby a také upozornil na nedostatečné zapojení kraje do rozhodování v této oblasti. „Ve svém dopise jsem navrhl vznik koordinační skupiny, ve které by kromě zástupců dotčených ministerstev figurovali také zástupci Moravskoslezského kraje. Také jsem doporučil velmi důležité opatření, aby v mezidobí, než bude OKD převedeno pod DIAMO, nedošlo k znehodnocení majetku ať už jeho likvidací nebo prodejem. Pohornickou krajinu čeká přeměna na ekonomicky prosperující a atraktivní území, takže považuji za nutné, aby byly všechny změny koordinované a byly v souladu s naším programem POHO 2030, na kterém již intenzivně pracujeme. A s tím souvisí i má další zásadní připomínka, aby státní podnik DIAMO, který bude majetek po OKD spravovat, mohl na programu POHO 2030 participovat. Tedy, aby mohl být zapojen do připravovaných investičních projektů financovaných z evropských zdrojů a mohl k transformaci této krajiny přispět,“ vysvětlil hejtman kraje Ivo Vondrák.
Upřesnil, že Moravskoslezský kraj připravuje konkrétní projekty, aby mohl čerpat evropské zdroje z Fondu pro spravedlivou transformaci, ze kterého by si kraj mohl sáhnout až na 40 miliard korun. Celkově by Moravskoslezský kraj mohl na svou transformaci z různých evropských fondů získat dokonce 120 miliard korun. „Pro opravdu spravedlivou transformaci je ovšem důležité, aby se tyto evropské zdroje vzájemně propojily s nezbytnými investicemi státu a odmítáme představu, že na tom státní pokladna ušetří. Zpackaná privatizace v režii předchozích vlád náš region už tak dost poškodila“, upozornil hejtman kraje Ivo Vondrák. 
„Aktuálně dokončujeme dopadovou studii odchodu od energetického spalování uhlí v našem kraji. Tento klíčový dokument prověří nejrůznější scénáře a pomůže najít optimální způsob přechodu na dobu bezuhelnou. Je třeba si uvědomit důležitou věc. Na jedné straně je ekonomika, ceny uhlí a tabulky má dáti-dal. Ale je nutné myslet i na lidi. Musíme myslet na pracovní místa nejen v samotném OKD, ale i ve firmách, pro jejichž provoz je černé uhlí nepostradatelné. Musíme myslet na energetiku a na to, že jakmile přijdeme o zdroj uhlí, výrazně stoupnou ceny za vytápění, což může být pro mnohé domácnosti kritické. Jsme v nelehké situaci, kterou navíc ztížila pandemie koronaviru, která způsobila pokles ceny uhlí. Unáhlená rozhodnutí mohou mít fatální důsledky,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák. 
„Urychlený konec těžby černého uhlí může mít v našem kraji negativní ekonomické, ale i sociální dopady, s čímž rozhodně nemůžeme souhlasit a budeme hledat co nejvhodnější řešení. Celou věc budeme projednávat na konci tohoto týdne. V Praze se setkáme se zástupci ministerstva financí a ministerstva průmyslu a obchodu. Věřím, že se nám podaří vykomunikovat co nejvhodnější způsob i načasování,“ uzavřel hejtman kraje Ivo Vondrák.
 
  • Zdroj: Moravskoslezský kraj
 

Náklady opatření proti koronakrizi nesou čeští zaměstnanci

První číslo odborné revue Pohledy, které vyšlo v červenci v nakladatelství Českomoravské konfederace odborových svazů Sondy, přináší mimo jiné obsáhlou úvahu vedoucího makroekonomického oddělení ČMKOS Martina Fassmanna o postavení českých zaměstnanců v době koronavirové a postkoronavirové. Reakcí vlády ČR na pandemii a analýzou opatření Anti­virus C se zabývá článek ekonomky Ilony Švihlíkové.
 
Martin Fassmann ve své úvaze upozorňuje na nedostatečnou pomoc největší společenské a ekonomické skupině v ČR – českým zaměstnancům, a absenci jejich zástupců v Národní ekonomické radě vlády. „Je proto potřeba s velkou pokorou, a nebojím se říci i vděčností, vnímat, že peníze, které se dnes rozdělují v řádu stovek miliard korun na různá podpůrná opatření, jsou především peníze zaměstnanců. Na to by neměl nikdo, kdo se nyní dere o nejrůznější podpory tzv. státu, nikdy zapome­nout. A neměli by na to zapomínat ani ti, kteří o těchto podporách někdy až příliš lehce rozhodují. Zdá se opravdu, že se rozdává na všechny strany – tedy kromě zaměstnanců samotných. Až to vypadá, že všichni považují českého zaměstnance za toho posledního v řadě. Už sám fakt, že v Národní ekonomické radě vlády (NERV), kde se veškeré návrhy podrobně projednávají, není ani jeden člen, který by zastupoval zaměstnance, na rozdíl od mnohonásobného zastoupení zástupců podnikatelů, bank či jednotlivých podnikatelů, je více než výmluvný,“ zdůrazňuje ekonom ČMKOS. Podle něj se zaměstnanci z principu musí nějakou formou účastnit všech jednání, kde se rozhoduje, ve pro­spěch koho a čeho se jejich daně a jejich pojistné použijí.
 
Doposud přijatá opatření ČR proti ekonomickým dopadům koronaviro­vé epidemie podle Fassmanna nebyla nástrojem podpory českých zaměstnanců a jejich kupní síly, ale podporou podnikatelů. Rozšiřující se nejistota v naší i světové ekonomice volá po stabilizujících opatřeních. „Pokud se totiž nepřijmou zásadní opatření na zvýšení podpor v nezaměstnanosti, hrozí, že se rostoucí nezaměstnanost (a vědomí, že pád do ní znamená pro zaměstnance a jejich rodiny automaticky pád do bídy) překlo­pí do ochoty zaměstnanců ,souhlasit´ s poklesem nejen reálných, ale i nomi­nálních příjmů, s horšími pracovními podmínkami atd.,“ varuje ekonom ČMKOS Martin Fassmann.
 
Revue Pohledy si můžete stáhnout v elektronické verzi na webu ČMKOS.

Bezpečně do prvního zaměstnání

Jak připravit žáky posledních ročníků vybraných stavebních oborů na požadavky praxe v oblasti BOZP? Jak zajímavou formou předat poznatky, zkušenosti a informace o BOZP?
 
Kampaň pilotně připravená pro učňovské obory zedník, zednické práce, stavební práce nebo montér suchých staveb v období od září do prosince školního roku 2020/2021 bezplatně nabídne přihlášeným školám seminář k této problematice, a jejich žákům soutěž o zajímavé a hodnotné ceny.
 
Problematika bezpečnosti a ochrany zdraví při práci bude interpretována s ohledem na uplatnění absolventů daných učňovských oborů, tzn. z pohledu zaměstnance, zaměstnavatele nebo OSVČ. Akcentována jsou témata: rizika práce a pracovního prostředí, předpisová základna, povinnosti při zajištění BOZP při práci a činnostech v prostředí staveb a stavenišť aj. Semináře povedou zábavnou a netradiční formou zkušení lektoři.
 
O účast v kampani může škola požádat prostřednictvím e-mailové adresy projektosveta@vubp-praha.cz. Přihlašování do aktuálního ročníku kampaně je možné do 30. září 2020.
 
Kampaň i její pilotní ročník se koná pod záštitou Ministerstva práce a sociálních věcí ve spolupráci s Výzkumným ústavem bezpečnosti práce, v. v. i., Českomoravskou konfederací odborových svazů a Českou školní inspekcí.
 
  • Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
 

MUŽÍK: „Na seniorech nelze šetřit, zaslouží si pozornost ze strany aktivní členské základny.“

Odložení sportovních her seniorů, vliv koronavirové epidemie na práci Rady seniorů OSŽ, ale i hodnocení současné situace na železnici pohledem seniorů – na tyto a další otázky odpovídá předseda Republikové rady seniorů OSŽ Kurt Mužík v rozhovoru, který vyšel v Obzoru č. 17.
 
Sportovní hry seniorů za účasti sportovců OSŽ z celé republiky, které se měly konat 26. srpna v hotelu Skalka Rájeckých Teplicích, byly odloženy. Co je hlavním důvodem tohoto odkladu?
Důvod je jediný a prostý – zhoršující se situace ohledně koronavirové nákazy. Region Rájeckých Teplic je sice v bezpečném „zeleném semaforu“, nicméně panovaly obavy ze zavlečení nákazy na Slovensko z některého regionu v České republice. Současně se ze soutěže odhlásilo i slovenské družstvo, neboť na Slovensku jsou protivirová opatření přísnější než u nás. S těžkým srdcem, avšak s vědomím velké odpovědnosti, jsme se po dohodě s čestnou ředitelkou těchto sportovních her a ředitelkou hotelu Skalka Emilií Duračinskou dohodli, že konání sportovních her odložíme na pozdější dobu, až se situace uklidní. Věřím tomu, že se konání těchto dlouho připravovaných her uskuteční ještě letos, nejpozději do 15. listopadu.
Můžete alespoň v krátkosti přiblížit rozsah těchto her?
Přihlášeno je devět osmičlenných družstev z České republiky i ze Slovenska. V každém družstvu jsou čtyři muži, čtyři ženy a jeden vedoucí, všichni členové OSŽ. Hry proběhnou přímo v areálu hotelu OSŽ Skalka v Rájeckých Teplicích a na pořadu jsou soutěže v pétanque, ruských kuželkách, adventure golfu a disc golfu, jízda na koloběžkách na čas, házení na koš, bollo ball, hod míčkem na cíl, běh s míčkem na raketě a šipky. V případě nepřízně počasí jsou jako náhradní disciplíny určeny kulečník a stolní hry. Hry jsou plánovány na tři dny, přičemž vlastní soutěže proběhnou druhý den, první a poslední den slouží pro příjezd a odjezd.
Koronavirová infekce zasáhla nejen sportovní hry, ale ochromila život v celé republice, stejně jako i jinde ve světě. Jak dalece ovlivnila práci Rady seniorů OSŽ?
Jednání Rady probíhá podle plánu, poslední jednání se uskutečnilo v červnu. Po prázdninové přestávce je další jednání naplánováno na 17. září. Ctíme samozřejmě všechna vládní nařízení, týkající se zdravotní situace, či omezení počtu osob na společných jednáních, práce Rady seniorů OSŽ však dosud žádným omezením nebyla znemožněna.
Jak členové Rady hodnotí současnou situaci na železnici?
Všichni pozorně sledujeme dění na železnici, máme k dispozici všechny aktuální zprávy z jednání vrcholných orgánů OSŽ, z jednání Ústředí, Představenstva, či jednotlivých podnikových výborů. Co nás, stejně jako ostatní železničáře, v současné době nejvíce znepokojuje, je nedávná dlouhá série nehod a mimořádností v provozu. Jsme toho názoru, že hlavní příčinou jsou vysoké nároky, kladené na práci strojvedoucích. Stačí se jen podívat na jejich vytíženost během směny, kdy nemají žádnou delší přestávku mezi vlaky – obratové časy jsou naprosto minimální. Úprava turnusů, jakož i lepší zabezpečení jízdy vlaků ze strany techniky, především na lokálních tratích, je nezbytné. Také problémy společnosti ČD Cargo, způsobené koronavirovou krizí, nutí k zamyšlení, jak navýšit objem nákladní přepravy.
Na závěr otázka, týkající se činnosti klubů seniorů OSŽ v jednotlivých lokalitách. Jak jste s jejich prací spokojen?
Naprostá většina klubů, jichž je přibližně 40 v celé republice, pracuje ke spokojenosti svých členů. Tam, kde kluby nejsou založeny, funguje spolupráce se seniory na bázi samotných závodních výborů OSŽ. Co nás mrzí, je fakt, že v poslední době jakoby upadal zájem některých ZV OSŽ o seniory. Na seniorech však nelze šetřit, zaslouží si pozornost ze strany aktivní členské základny. Vždyť i oni se podíleli na dobrém jméně OSŽ. A OSŽ se opravdu, i díky jim, nemá za co stydět.
  • Zdroj: ODBOROVÉ SDRUŽENÍ ŽELEZNIČÁŘŮ