Aktivní komunikace se zaměstnavateli pomáhá posilovat zaměstnanost zejména v obcích

Nezaměstnanost v České republice je dlouhodobě nejnižší v rámci celé EU. Zaměstnavatelé nabízejí prostřednictvím Úřadu práce ČR (ÚP ČR) více volných pracovních míst, než je evidovaných uchazečů o zaměstnání.
 
Přitom pětinu z nich tvoří ti, kteří jsou bez práce déle než rok. Přesněji řečeno – 20,8 %, tedy 44 828. Právě pro tuto skupinu nezaměstnaných je určen projekt s názvem „Podpora zaměstnanosti dlouhodobě evidovaných uchazečů o zaměstnání“ (PDU), který je spolufinancován z ESF v rámciOperačního programu Zaměstnanost a státního rozpočtu. Dosud do něj vstoupilo přes 4 500 lidí. Projekt realizuje Úřad práce ČR v období od 1. 1. 2019 do 31. 12. 2021.
 
Jeho důležitou součástí je aktivní spolupráce ÚP ČR s regionálními zaměstnavateli, a to na bázi osobního kontaktu. Díky tomu mají specialisté ÚP ČR údaje o volných místech ve firmách a požadavcích na potenciální zaměstnance. V návaznosti na tyto informace mohou vytipovat ty nejvhodnější uchazeče, případně je adekvátně připravit, např. v rámci rekvalifikace. A to není zdaleka vše. ÚP ČR uzpůsobí každému zaměstnavateli portfolio služeb na míru. A v případě jeho zájmu uspořádá i výběrové řízení buď ve vlastních prostorách, nebo přímo ve firmě. Cílem je spárovat co nejvíce volných míst a (zejména) dlouhodobě evidovaných uchazečů. Pokud dá zaměstnavatel takovému člověku šanci, může získat loajálního, a tolik potřebného zaměstnance, a navíc i příspěvek na dotované pracovní místo. Konkrétně se jedná o společensky účelná pracovní
místa a veřejně prospěšné práce. Ve druhém případě navazuje ÚP ČR na dlouhodobou a osvědčenou spolupráci s obcemi a městy.
 
„Snižování dlouhodobé nezaměstnanosti patří mezi priority Úřadu práce ČR, a to hlavně prostřednictvím „vlajkové lodě“ – veřejně prospěšných prací. Pokračujeme proto v aktivním přístupu k zaměstnavatelům a ve vyhledávání pracovních příležitostí právě pro klienty, kteří mají ztížený přístup na trh práce,“ uvádí generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.
 
Všechny aktivity projektu určené jeho účastníkům, jsou založeny zejména na individuálním přístupu. Přestože jejich podíl dlouhodobě nezaměstnaných v evidenci ÚP ČR meziročně klesá, stále jde o početnou skupinu klientů, které úřad věnuje zvýšenou péči. Jde o lidi, u kterých dochází většinou ke kumulaci hned několika handicapů, včetně opakované nezaměstnanosti. Jejich uplatnění na trhu práce je obtížné.
 
PDU proto nabízí celou řadu činností s cílem zvýšit zaměstnatelnost této slupiny uchazečů. Účastníci mají možnost opakovaného individuálního poradenství kdykoli v průběhu projektu. Absolvují proškolení v oblasti finanční gramotnosti, komunikačních dovedností a pracovního práva. Naučí se, jak se mají prezentovat, orientovat na pracovním trhu a v neposlední řadě jak nejefektivněji hledat zaměstnání. ÚP ČR se je snaží umisťovat nejen na dotovaná místa, ale také přímo na volném trhu práce. Cílem je obnovit pracovní návyky a podporovat prostupné zaměstnávání a klientům tak pomoci k tomu, aby získali stálou práci.
 
Do projektu dosud vstoupilo přes 4 500 lidí. Prozatím 250 z nich získalo práci, nejčastěji v Ústeckém, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Pracují v úklidu, jako pomocníci ve výrobě, na farmách nebo třeba v administrativě. Další se pak účastní rekvalifikací. Mnohdy si doplňují či získávají novou kvalifikaci jako strážní, v oblasti obsluhy osobního počítače nebo jako pracovníci v osobních službách.
 
 
 
  • Zdroj: Úřad práce ČR

Kabinet dovládne bez penzijní reformy i zvýšení důchodového věku, prohlásila ministryně financí Alena Schillerová.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) prohlásila v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi, že tato vláda důchodovou reformu neprovede a ani nenavrhne zvýšení věku odchodu do důchodu. Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová a hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek vystoupil v tomto pořadu s tvrzením, že současná situace není dlouhodobě udržitelná, což se ví již deset let a každá vláda, která zde byla, řešení této situace zatím jen odkládala.

Podle Evy Zamrazilové je nejdůležitější zvýšení odchodu věku do důchodu. Představovala by si, že lidé narození v 80. letech by odcházeli v 66 a lidé o dekádu mladší až v 67 letech. Zároveň na televizní obrazovce uvedla, že se lidé nejen dožívají vyššího věku, ale jsou i déle zdraví a schopní pracovat. Podle ní by posun penzijního věku v prvních dvaceti letech vyřešil asi polovinu problému a do roku 2060 asi třetinu. Zároveň k tomu dodala, že by to velmi usnadnilo další kroky ohledně důchodové reformy.

Na to reagovala ministryně financí Alena Schillerová s tím, že tato vláda se již pozdějšími důchody zabývat nebude, neboť tato debata je uzavřena a současná vláda se k tomu nebude vracet.

V pořadu Václava Moravce dále zaznělo, že důchodovou reformou se zabývala Komise pro spravedlivé důchody a na začátku ledna představila tři varianty. Pro Alenu Schillerovou, jak sama podotkla, byly zklamáním. Především proto, že vůbec neřeší zdroje, a tedy ani udržitelnost systému.

S tím souhlasila i ekonomka Eva Zamrazilová, která komisi vytýká, že nepovažovala udržitelnost za hlavní téma. Podle ní by úsporná varianta přinesla velmi mírné zvýšení udržitelnosti. Ocenila pouze návrh na rozdělení prvního pilíře. Vznikl by tak nultý, v němž by byly minimální penze stejné pro všechny, a první by zůstal plně zásluhový.

Ekonom David Marek k tomu prohlásil, že po dvaceti letech debat všichni vědí, že problém je v nedostatku příjmů a možnosti jeho řešení jsou jasné: zvýšení věku odchodu do penze, zvýšení sociálního pojištění nebo vpuštění soukromých peněz do třetího pilíře systému. Přičemž ovšem zdůraznil, že rozhodnutí o tom, které řešení nebo jaká jejich kombinace se zvolí, je politické a mělo by být přijato co nejdříve. Kritizoval, že se to nestalo už dávno a že jsme promarnili celou generaci.

Ekonomka Eva Zamrazilová dále uvedla, že se jí líbily dřívější návrhy na povinný vstup do třetího pilíře soukromého spoření při nástupu do prvního zaměstnání s tím, že lidé by se z něj pak dobrovolně mohli stáhnout.

Alena Schillerová dále prohlásila, že na jaře loňského roku prosadila ve vládě, ať Česká republika požádá OECD, jako expertní nezávislou světovou organizaci, ať pro Českou republiku zpracuje návrh penzijní reformy. Zároveň k tomu dodala, že návrh OECD by měl být hotov v červenci.

Podle Evy Zamrazilové, která byla členkou důchodové komise OECD řadu let, jsou doporučení pro Českou republiku jasná už nyní, protože organizace je vydává stále stejná. Podle ní budou chtít zvýšit věk odchodu do důchodu, což České republice doporučují už deset let. Dále budou chtít zkrátit rodičovskou dovolenou, kterou má ČR nejdelší na světě. Zároveň budou chtít posílit roli třetího pilíře. Pokud by mělo dojít k daňovým změnám, pak OECD dlouhodobě doporučuje snížit zdanění práce.

Debata se poté dotkla také o otázky důchodového účtu, který loni opět skončil v přebytku.

Ekonom David Marek v této souvislosti uvedl, že vývoj důchodového účtu je silně cyklický. Pokud ekonomika a zejména mzdy rostou solidním sedmiprocentním tempem, potom i příjmy v důchodovém systému rostou takto rychle.

Na to navázala Eva Zamrazilová s tím, že přebytek důchodového účtu by nás neměl ukolébat, protože v současné době se Česká republika nalézá v nejlepší demografické situaci v novodobé historii naší republiky. Přičemž k tomu dodala, že silné ročníky narozené v sedmdesátých letech jsou na vrcholu kariéry a mají největší příjmy. Proto přebytek ještě pár let bude. Potom se, podle ní, situace zase rychle otočí, až tyto silné ročníky budou postupně odcházet do důchodu.

V tomto pořadu zazněly argumenty, které zaznívají již řadu let. Celkově byl pořad koncipován tak, aby vyzněl ve prospěch důchodové reformy, kterou si někteří čeští ekonomové představují tak, že se posune věk odchodu do důchodu do pozdějších let. Nicméně, v této souvislosti bych připomněl samotná slova ekonoma Davida Marka, které řekl z televizní obrazovky, že jde o politické rozhodnutí. V tomto duchu také ministryně financí Alena Schillerová v podstatě zopakovala, že vláda otázku pozdějšího odchodu do důchodu již uzavřela a vrátí se k ní nová vláda v roce 2024, kdy bude, podle statistických údajů, známo, jak se prodlužuje lidský věk a jaká také bude situace českých občanů po jejich ekonomické, ale i zdravotní stránce.

  • Autor: Miroslav Svoboda
 

Rekvalifikaci loni absolvovalo přes 9,5 tisíce lidí

Během uplynulého roku se 4 292 uchazečů a zájemců o zaměstnání zúčastnilo některého z široké nabídky zabezpečovaných rekvalifikačních kurzů, které hradil Úřad práce ČR. Dalších 5 270 lidí absolvovalo rekvalifikaci zvolenou. Nejčastěji realizovanou rekvalifikací byly v loňském roce kurzy zaměřené na získání základních počítačových dovedností (celkem 1 780).
 
Pro změnu profese nebo další prohloubení znalostí se většinou rozhodují lidé s výučním listem, úplným středním vzděláním s maturitou a základním vzděláním. Z hlediska věku pak převažují účastníci nad 50 let. V roce 2019 poskytl ÚP ČR na rekvalifikace 94 758 tis. Kč. Částka zahrnuje i prostředky z Evropského sociálního fondu.
 
Cílem rekvalifikačních kurzů je především odstranění bariér, které omezují určitou skupinu lidí ve vstupu na volný trh práce. Jednoduše řečeno – snahou ÚP ČR je umožnit lidem, kterým hrozí, že přijdou o práci, nebo už jsou nezaměstnaní, získání nové kvalifikace, a tím pádem i lepších vyhlídek na novou práci.
 
„Celoživotní vzdělávání je jednou z cest, jak může člověk zvýšit své šance na získání zaměstnání. Úřad práce ČR v tom může lidem pomoci mimo jiné poskytnutím příspěvků na rekvalifikační kurzy, které patří mezi nejvýznamnější nástroje aktivní politiky zaměstnanosti. I jejich prostřednictvím se tak úřad snaží přispět ke sladění nabídky a poptávky na trhu práce,“ říká generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková a dodává: „Současná příznivá situace odhaluje mimo jiné limity dostupné pracovní síly. Musíme tak umět reagovat na přicházející změny související s Průmyslem 4.0 a Prací 4.0. Ty mohou na jedné straně způsobit zánik některých profesí, na straně druhé ale přinesou možnosti pro vznik nebo posílení důležitosti těch oblastí, kde lidskou práci a osobní přístup stroje nahradit nemohou. A to je příležitost pro další vzdělávání, kariérové
poradenství a v neposlední řadě i rekvalifikace, na které Úřad práce ČR přispívá.
 
Pro srovnání – od ledna do prosince 2018 prošlo rekvalifikačními kurzy 12 900 lidí. ÚP ČR na ně tehdy poskytl 128 410 tis. Kč. Počet těch, kteří během loňského roku absolvovali rekvalifikaci je sice nižší, ale vzhledem k celkovému počtu uchazečů o zaměstnání, který v porovnání s předloňskými hodnotami klesl (jen ke konci prosince 2019 bylo v evidenci ÚP ČR o 16 tis. uchazečů o zaměstnání méně než v prosinci 2018), je poměr účastníků kurzů a nezaměstnaných v evidenci ÚP ČR srovnatelný.
 
 
  • Zdroj: Úřad práce ČR

Minimální mzda v nejméně 17 členských státech EU nechrání zaměstnance před chudobou

Podle nejnovějších oficiálních údajů jsou lidé pobírající zákonnou minimální mzdu ve většině členských států EU ohroženi chudobou.

Dvacet dva členských států Evropské unie má zákonem stanovenu výši minimální mzdy, ale ve většině z nich nedosahuje ani hranice rizika chudoby – 60 % mediánové mzdy (střední hodnota mezd, vždy je nižší než průměrná mzda).

V 10 členských státech je zákonné minimum 50 % mediánové mzdy nebo i méně.

To dnes znamená, že miliony lidí v celé Evropě si nemohou dovolit slušnou životní úroveň navzdory zaměstnání na plný úvazek. Podle OECD mají Španělsko, Česká republika a Estonsko nejnižší úroveň zákonné minimální mzdy ve srovnání se mediánovou mzdou.

Evropská odborová konfederace (ETUC) předkládá tyto údaje v rámci konzultací Evropské komise o tom, jak dodržet závazek Ursuly von der Leyenové, aby všichni zaměstnanci v EU měli prospěch ze spravedlivé minimální mzdy.

Zástupkyně generálního tajemníka EOK Esther Lynchová uvedla:

„Principem minimální mzdy je přesně vymezit hranici slušnosti a chudoby. Skutečnost je taková, že zákonná minimální mzda ve většině evropských zemí je vědomě stanovena pod hranicí chudoby, což je skandální. Pokud osoba pracuje na plný úvazek, neměla by si vybírat mezi vytápěním a jídlem.“

„Komise musí mít jasno v tom, co považuje za spravedlivou zákonnou minimální mzdu. To rozhodně nemůže být nižší než 60% mediánové mzdy, to je měřítko rizika chudoby.“

„Je třeba posoudit přiměřenost této hodnoty ve vztahu ke skutečným cenám (spotřebním košům zboží a služeb) definovaným odborovými svazy a zaměstnavateli na vnitrostátní úrovni. „Minimální mzda musí odrážet úroveň životních nákladů. Musí to být doprovázeno opatřeními na podporu kolektivního vyjednávání, které zůstává nejlepším ochranou před chudinskými mzdami.“

Postavení ČR mezi zeměmi EU, ve kterých je minimální mzda pod 60 % mediánové mzdy

(Zdroj: OECD)

Pozn. red.: Evropská odborová konfederace zastupuje 45 milionů členů z 89 odborových organizací EU.

 

Správce Pilsen Steel prodal balík emisních povolenek za 20 mil.

Insolvenčnímu správci zbankrotovaných plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel, které od loňského ledna nevyrábějí, se podařilo prodat za téměř 20 milionů korun balík skoro 34.000 kusů emisních povolenek za rok 2019. Kupní smlouva s amsterodamskou společností ACT FINANCIAL SOLUTIONS B.V. se objevila v insolvenčním rejstříku. Peníze už byly připsány na účet majetkové podstaty, řekl v pondělí 27. ledna ČTK Jaroslav Brož, insolvenční správce podniku, který naposledy vyplatil 530 zaměstnancům část srpnové výplaty.
 
„Část z těchto prostředků (ze zpeněžení povolenek) bude využita na úhradu dlužných mezd. Ale s ohledem na stadium insolvenčního řízení neumíme v tento moment vyčíslit, v jaké výši a kdy to bude,“ uvedl. Pohledávky zaměstnanců spadají do kategorie prioritních. O výplatě bude rozhodovat insolvenční soud v rámci rozvrhového usnesení. Správce nyní akumuluje peníze na účtu majetkové podstaty.
 
Prodej emisních povolenek za předchozí dva roky se správci podařil už loni. Díky tomu vyplatil zaměstnancům, kteří už jsou od loňského ledna na odstávce, květnové až srpnové mzdy.
 
Pilsen Steel začátkem letošního roku oznámil, že propustí 475 z 525 zaměstnanců. Minulé pondělí a středu zřídil úřad práce ve firmě mobilní kancelář. Podle informací ČTK se za oba dny dostavilo více než 90 procent propouštěných, z nichž zhruba polovina kývla na ukončení pracovního poměru dohodou a druhá požadovala výpověď s dvouměsíční lhůtou. Lidé, kteří podepsali dohodu, by měli do týdne a 14 dnů obdržet od úřadu práce 65 procent tříměsíčního odstupného. Museli se ale zaregistrovat jako nezaměstnaní na úřadu práce. Pracovníci s výpověďmi, kteří budou ještě do konce března zaměstnanci firmy, se hned ve středu 1. dubna zaregistrují na úřadu práce, a až od něj dostanou rozhodnutí o odstupném, mohou nastoupit do nové práce, pokud ji budou mít. Pracovnice úřadu práce budou ještě ve firmě pomáhat propouštěným 31. ledna.
 
Německá skupina Maxe Aichera, potenciální kupec firmy, si chce nechat jen 50 lidí. Kupní smlouvu má uzavřít v nejbližších dnech, poté ji ještě musí schválit insolvenční soud. Bývalé hutě a kovárny Škody Plzeň koupila před 20 lety ruská strojírensko-metalurgická skupina OMZ, od roku 2010 vlastnil stoprocentní obchodní podíl firmy ruský podnikatel Igor Šamis.
 
 
 
  • Zdroj: ČTK, OS KOVO
 

Odborové organizace na železnici se shodly na potřebě požádat o jednání s premiérem

Odborové organizace působící na české železnici vyzývají Vládu České republiky a Ministerstvo dopravy ČR, aby neprodleně začaly aktivněji plnit poslání ústředních orgánů státní správy ve věcech dopravy, garantujících zájmy České republiky a dodržování platných právních norem na železnici.

Současné pojetí regionalizace veřejné dopravy ze strany některých krajů představuje zhoršení fungování služeb železniční dopravy jako celku a postupný rozklad síťových služeb železnice, který nemá v Evropě obdoby. České kraje jsou v porovnání s územněsprávními celky jiných evropských zemí příliš malým územím na to, aby vytvářely svoje samostatné systémy veřejné dopravy bez dostatečného ohledu na sousední regiony, čímž dochází k rozkladu železniční sítě, snížení dosavadního komfortu poskytovaných síťových služeb a možnosti jednoduchého odbavení cestujících, což je mimo jiné i v rozporu s cíli tzv. 4. evropského železničního balíčku.

Ze strany některých krajů dochází rovněž ke zpochybňování benefitu jízdních výhod jako tradičního železničářského benefitu s téměř stoletou tradicí, což vnímáme jako narušení sociálního smíru ze strany těchto krajů i ministerstva dopravy.

Odborové organizace na železnici se vzhledem ke zhoršující se situaci v sektoru železniční dopravy a v souvislosti s personální změnou na pozici ministra dopravy shodly na potřebě požádat o jednání s premiérem vlády České republiky s cílem seznámit jej se zhoršujícím se stavem bezpečnosti na železnici, narušením systému železniční osobní dopravy a ohrožením sociálního smíru.

V Praze dne 27. 1. 2020

Odborové sdružení železničářů (OSŽ)
Federace strojvůdců ČR (FSČR)
Svaz Odborářů Služeb a Dopravy (SOSaD)
Aliance drážního provozu (ADP)
Federace vlakových čet (FVČ)
Federace železničářů ČR (FŽČR)
Federace vozmistrů (FV)
Demokratická Unie Odborářů (DUO)
Unie železničních zaměstnanců (UŽZ)
Odborové sdružení zaměstnanců síťových odvětví (OSZSO)
Cech strojvůdců ČR (CS ČR)

 

  • Zdroj: Společné stanovisko odborových svazů na železnici

Ministryně financí Alena Schillerová: Česká republika potřebuje důchodovou reformu, ale i zdroje

S chystanou důchodovou reformou pomohou České republice odborníci z Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OEDC). „Podle serveru Novinky.cz, který přinesl zpravodajství z nedělního diskusního pořadu Partie TV Prima, to sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Česká republika, podle ní, reformu potřebuj, potřebuje však vyřešit i její financování.

Ministryně financí Alena Schillerová prohlásila v pořadu, že důchodová komise funguje už přes rok a vůbec neřeší zdroje. To je pro ni nepřijatelné. Přirovnala to ke stavbě domu, kdy je zapotřebí nejprve si spočítat. Kolik má člověk na stavbu domu a teprve potom rozjet samotný projekt stavby domu. Jinak, podle ní, člověk bude stavět vzdušné zámky.

Podle ministryně financí žádná z variant reformy, které nedávno zveřejnila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), neřeší základní problém. Tím je dlouhodobá finanční udržitelnost veřejných financí, a tedy penzí na důstojné úrovni. Zároveň k tomu dodala, že do České republiky již přijeli odborníci z OECD a začínají pracovat na svých návrzích, jak řešit tento problém u nás. Své návrhy na provedení důchodové reformy mají vládě předložit do konce července.

Alena Schillerová dále zopakovala své připomínky ke zvažovanému nultému pilíři, tedy k zaručenému minimálnímu důchodu ve výši 10.500 korun měsíčně. Jak upozornila, státní rozpočet by to přišlo ročně na 304 miliard korun, což by bylo, podle ní, neufinancovatelné.

Podle Komise pro spravedlivé důchody, jak jej nedávno prezentovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, by se měl nynější veřejný důchodový pilíř rozdělit na dva. Nultý, z nějž by se platil solidární základní důchod z daní, a zásluhový první pilíř podle odpracovaných let a výdělků lidí.

Podle Aleny Schillerové je třeba lidi více motivovat ke spoření na důchod, které by mohlo být od určitého věku povinné. Toto možnost řešení daného problému, jak ufinancovat důchody v budoucnosti, v podstatě Alena Schillerová v pořadu Partie zdůraznila.

Server Novinky.cz k tomu dále dodává, že připravit důchodovou reformu bylo jednou z priorit programového prohlášení vlády Andreje Babiše (ANO). Předseda koaliční ČSSD Jana Hamáčka ale nedávno vyslovil vážnou obavu, že se to konce funkčního období této vlády nestihne.

Pochybnosti má i ministryně Alena Schillerová. Podle ní je však určitě možné přijmout do voleb alespoň parametrické změny důchodů. Umožnit například lidem s fyzicky náročným povoláním dřívější odchod do penze bez krácení její výše.

Spory se vedou také o zrušení superhrubé mzdy, které by umožnilo nechat lidem z výplaty o pár stovek víc peněz. Jak Schillerová připomněla, i toto opatření má vláda ve svém programovém prohlášení.

Ministryně Alena Schillerová k tomu dále říká, že by to způsobilo „velkou díku“ ve státním rozpočtu. Proto je, podle ní, potřebné ve vládní koalici položit všechny argumenty na stůl a posoudit, zda zrušení superhrubé mzdy mezi prioritami nechat.

  • Zdroj: Novinky.cz
 

Dohody byly splněny, prostor pro stávku není, je to ale degradace režijek a začátek jejich konce, zaznělo na jednání Ústředí OSŽ

roblematika jízdních výhod v Jihomoravském kraji byla jedním z devíti bodů programu prvního letošního zasedání Ústředí OSŽ, které se konalo ve středu 22. 1. 2020 v Praze. Právě kvůli tomuto bodu byli do Prahy přizváni předsedové třinácti (dva se omluvili) největších ZO OSŽ z Jihomoravského kraje. Jednání, které řídil předseda OSŽ Mgr. Martin Malý, mělo ale standardní úvod: kontrolu plnění úkolů (v níž mimo jiné zaznělo, že 4. 2. 2020 by měl po téměř třinácti letech padnout prvoinstanční rozsudek ve věci žaloby bývalého předsedy Jaromíra Duška na neplatnost pozastavení a odvolání z funkce v roce 2007) a Informace ze zásadních jednání.

„Tentokrát budu stručný,“ načal I. místopředseda OSŽ a předseda Podnikového výboru (PV) OSŽ při ČD, a. s., Vladislav Vokoun tradiční kolečko informací. „Nepředpokládám, že by se v nejbližších dnech a hodinách staly nějaké převratné věci, nicméně připravuje se významný a komplikovaný dokument – podnikatelský plán. Pozitivní informací je, že se pro letošní rok opět počítá se 40 miliony korun na zlepšení pracovního prostředí zaměstnanců. To je odezva na vaše priority, v tuto chvíli se sešly požadavky za cca 60 milionů korun, takže i na tom se pracuje,“ poznamenal Vladislav Vokoun s tím, že rozhodnutí by mělo padnout 4. 2. „Hitem posledních dvou let jsou klimatizace,“ dodal.
Vladislav Vokoun dále mluvil o smlouvách Českých drah s kraji a státem („Všechny smlouvy s objednateli jsou na rok 2020 uzavřeny, i když někde se ukazuje, že jsou tam pro nás těžko pochopitelné závazky. Takže v některých krajích se smlouvy ještě dopilovávají.“) i o personálních otřesech ve vedení společnosti, respektive o doplnění představenstva Českých drah a personálního odboru GŘ ČD. „Představenstvo (ČD) je kompletní (novým členem je JUDr. Petr Pavelec, LL.M), mezi 1. únorem a 1. březnem by měla nastoupit i nová personální ředitelka. Klíčové posty by tak měly být obsazené.“

O pokračujícím kolektivním vyjednávání ve společnosti ČD Cargo informoval členy Ústředí místopředseda OSŽ a předseda PV OSŽ ČD Cargo Radek Nekola: „Kolektivní vyjednávání jde do finále, platnost naší kolektivní smlouvy zasahuje do prvního kvartálu letošního roku. Největší problém je kolem aplikace katalogu zaměstnání. Otázkou je, zda najdeme shodu na nárůstu mezd. Bohužel vývoj hospodaření není pozitivní a dostáváme se do problémů. Uvidíme, zítra (ve čtvrtek 23. 1.) máme pokračování kolektivního vyjednávání,“ uvedl a na adresu Sociálního fondu dodal: „Uzavřeli jsme poměrně významnou dohodu se zaměstnavatelem, že ze Sociálního fondu budeme platit operace, které povedou k tomu, aby zaměstnanec neztratil zdravotní způsobilost, protože nahradit takového člověka je mnohdy komplikovanější a dražší. Jsem rád, že zaměstnavatel vzal za svou filozofii, kterou tady OSŽ už léta praktikuje (jinak zásady čerpání SF se nemění)“. K vývoji hospodaření společnosti pak poznamenal, že zástupci zaměstnanců ještě neobdrželi finální údaje z roku 2019, „…v tuto chvíli společnost ještě nemá uzavřené účetnictví, ale její kondice (tržby a objemy přepraveného zboží) šla poměrně dost dolů, ekonomika se zakývala. Čekáme na informace, jak vypadá leden a zda je predikce plánu na leden naplňována,“ uzavřel.

Stručný byl i místopředseda OSŽ a předseda PV OSŽ SŽDC Petr Štěpánek. „Nic zásadního nemám, z nejbližších jednání nás (odborové centrály) čeká jednání se zaměstnavatelem (30. 1.) a poslední aktiv (27. ledna v Přerově), kde prezentujeme PKS i zásady FKSP.“ Petr Štěpánek připomenul i změnu názvu SŽDC na Správu železnic, státní organizace, od 1. 1. 2020. „Oficiální zkratka ještě neexistuje. Předpisy a cedule se budou měnit postupně. Jinak finalizujeme připomínky ke Katalogu prací, měli jsme několik zasedání pracovních skupin k jeho novelizaci, a projednáme ho i na jednání 29. 1. (PV OSŽ SŽDC), kde se budeme zabývat i první změnou rámcových zásad čerpání FKSP,“ dodal.

Místopředsedkyně OSŽ a předsedkyně NeRV (Nedrážní republikový výbor) Bc. Renata Dousková mluvila o tarifních mzdách v nedrážních společnostech, v nichž má OSŽ členskou základnu. „RYKO Děčín vyplatila zaměstnancům 13. plat, odměna navíc se týkala preferovaných profesí; společnost Legios Louny, neboli HMS, nyní vlastní bratři Šuškové, majitelé společnosti TSS Rail Invest, kteří se již nechali slyšet, že chtějí stávajícím zaměstnancům navýšit mzdy. Nyní ještě ve spolupráci s insolvenční správkyní řešíme zadržovaní členských příspěvků odborové organizaci. U Dopravního zdravotnictví probíhá kolektivní vyjednávání ohledně navýšení tarifních mezd a ostatních benefitů,“ uvedla Renata Dousková a na závěr informovala, že společnost Skanska získala novou zakázku – problematický úsek dálnice D1 u Humpolce.

Blok Informací ze zásadních jednání uzavřel předseda OSŽ Martin Malý konstatací o odvolání ministra dopravy Vladimíra Kremlíka a také o pověření ministra Karla Havlíčka vedením resortu ministerstva dopravy (MD): „Mně to nepřijde jako moc dobrý nápad, aby jeden ministr trvale řídil tato dvě ministerstva, ani jeden z těch resortů není jednoduchý. Je to poměrně odvážná myšlenka,“ poznamenal s tím, že OSŽ má prostřednictvím ASO zastoupení jak v poradní skupině MD, tak i MPO. „A je otázkou, kdy někoho napadne sloučit i tyto poradní skupiny. Jinak minulý týden tady skončil roční vzdělávací kurz pro funkcionáře. Slavnostní předání diplomů proběhlo minulý týden a já věřím, že získané znalosti absolventi využijí pro práci v OSŽ.“

Problematika jízdních výhod v Jihomoravském kraji
Na úvod bodu, ke kterému byli přizváni předsedové větších ZO z Jihomoravského kraje, shrnul Martin Malý poslední vývoj kolem jízdních výhod v Jihomoravském kraji počínaje usnesením Ústředí OSŽ ze dne 18.12.2019 a Stávkového výboru OSŽ ze dne 2. 1. 2020 a konče Opatřením ČD o podmínkách uznávání zaměstnaneckých jízdních výhod ČD v rámci obvodu vymezeném objednávkou Jihomoravského kraje (s účinností od 23. 1. 2020 byl zahájen prodej časového příplatku na vlaky ČD objednávané JMK). „Takže příplatek byl do 30. 1. tímto vyřešen, ale do budoucna není možné, aby to takto zůstalo,“ řekl předseda OSŽ na úvod tohoto bloku.

Poté dostali prostor předsedové jednotlivých ZO OSŽ z Jihomoravského kraje. Jaromír Strýček (ZO OSŽ SDC Brno) uvedl, že i mezi neodboráři převládá názor, že „dohody byly splněny a prostor pro stávku není“„Nicméně doporučují pokračovat ve stávkové pohotovosti za zachování režijních výhod do budoucna. Ano, zaměstnanci Správy železnic (SŽDC) dostali příspěvek na dopravu, ale nemuselo se otálet a mohlo to být vyřešeno do konce roku, spousta zaměstnanců si už nakoupila čtvrtletní kupony.“
Marcela Kohoutová (ZO OSŽ žst. Brno Maloměřice) konstatovala, že členové její ZO považují informaci o zahájení prodeje časového příplatku JMK za splněný úkol a částku 1500 Kč za nutné zlo, proto pro stávku nejsou. „Pro mnoho členů je časový příplatek řešením situace, pro dojíždějící je to určitě významná pomoc, nicméně ostatní říkají, že je to degradace režijek a začátek jejich konce. Doporučuji zůstat ve stávkové pohotovosti, pojmenovat problémy a jít bod po bodu, to je názor naší ZO.“
Karel Chvála (ZO OSŽ SEE Brno) uvedl, že průzkumem zjistil, že 44 % je pro stávku 30. 1. a 56 % pro zachování stávkové pohotovosti, a Zdeněk Poklemba (ZO OSŽ žst. Olomouc) tlumočil návrh ZO vyhlásit celostátní stávku za zachování síťovosti režijek. „Když stávkovat, tak všichni!“
Josef Hlaváček (ZO OSŽ Slovácko) konstatoval, že lidé na Slovácku jsou spokojeni: „1500 Kč je paskvil, ale máme vrabce v hrsti. Doporučujeme ponechat stávkovou pohotovost do doby kompletního vyřešení této problematiky. Je potřeba celosíťově vyřešit režijky.“
„Kdyby stávka proběhla koncem roku, tak jsme těch lidí do stávky dostali víc,“ uvedl Karel Tomeček (ZO OSŽ žst. Břeclav) a upozornil, že současný stav na železnici je problémem státu (respektive ministerstva dopravy): „Stát připustil rozpad síťovosti, stát vypustil regulaci síťovosti na železnici, a je to problém státu.“ Zdeněk Radkovič (ZO OSŽ Břeclav/ČD Cargo) si dělal průzkum přímo v terénu: „Ze 70 lidí mi jediný řekl, že stávkovat nebude. Lidé nejsou spokojeni, moje stanovisko je stávkovat.“ Stejný názor sdílela i Monika Časarová (ZO OSŽ žst. Havlíčkův Brod). „Chceme uznat režijní výhody, ale ne za ně zaplatit. Jsme pro změnu tarifu.“
„U nás se stávkovat nebude. Ti, co by šli do stávky, v Jihomoravském kraji nepracují,“ uvedla Pavla Packová (ZO OSŽ žst. Jihlava) s tím, že ti, co jsou v Jihomoravském kraji zaměstnáni, jsou za příplatek (1500 Kč) rádi. „Doporučuji rozšířit stávkovou pohotovost na celou republiku.“ Vladimír Kroupa (ZO OSŽ žst. Brno hl. n.) poznamenal, že pro mnoho lidí je současný stav paskvil a Josef Matůšů k tomu dodal, že „stávka by měla být ne za těch 1500 Kč, ale za systémovost, aby to bylo celosíťově, prostě za režijku bez doplatků.“ V závěru bloku vystoupil i člen Ústředí OSŽ Ing. Bc. Petr Toman, BA (Hons), který připomenul, že podobný problém jako v Jihomoravském kraji může vzniknout ještě letos v Plzni. „Pojďme krajským politikům pohrozit stávkou v roce voleb.“

Jak tenká může být hranice mezi názorem pro to jít do stávky a nestávkovat se mohli členové Ústředí OSŽ a přizvaní hosté přesvědčit v následné diskusi k tomuto bodu, kde zazněly četné argumenty pro i proti. „Udělejme všechno pro to, aby ta stávka 30. ledna byla,“ vyzval Radek Nekola. „Máme povinnost z usnesení sjezdu zachovat režijní výhody zaměstnancům, je třeba ukázat, že tu sílu ještě máme,“ dodal Petr Kubička (PV OSŽ ČD Cargo a člen Ústředí OSŽ). „Reakce mých členů je od listopadu stávkovat, chtěli by stávkovat, neustupovat, stávkový výbor měl být aktivnější,“ přidal se Stanislav Hlouch (ZO OSŽ SSZT Brno). Ale ozývaly se i hlasy opačné: Kdyby si od 1. 1. 2020 mohli zaměstnanci koupit příplatek za 1500 Kč, tak tady dnes nesedíme! Klidně stávkujme, ale obrátíme si veřejnost proti sobě.

Nakonec převážil názor, že z důvodu toho, že od 23. 1. 2020 bude zajištěna pro držitele režijek na základě úhrady časového příplatku možnost využívat vlaky ČD objednávané Jihomoravským krajem, čímž byl splněn první požadavek Stávkového výboru OSŽ z 2. 1. 2020, Ústředí OSŽ ruší termín stávky v Jihomoravském kraji dne 30. 1. 2020.

  • Zdroj: ODBOROVÉ SDRUŽENÍ ŽELEZNIČÁŘŮ

Horší důchod než teď. Když se nenajde nová daň, klesne až na 7740 korun

Národní rozpočtová rada se kritickým okem podívala na návrh penzijní reformy. Chválí za zjednodušení, chybí jí ale plán na zajištění příjmů. O ně se důchodová komise začala více zajímat až nyní.

Komise pro spravedlivé důchody měly několik měsíců podobu spíše kusých informací bez hlubšího kontextu. To se změnilo před necelými dvěma týdny, kdy komise představila ucelenější představu o budoucnosti českých penzí. Lépe řečeno tři představy – úspornou, technickou a spravedlivou.

Společným jmenovatelem je rozdělení současného veřejného systému na dva pilíře – z jednoho má plynout minimální důchod, z druhého zásluhová část vyztužená oceněním kariéry, péče o děti nebo odměnami za delší pracovní nasazení, než ukládá zákon.

Podle Národní rozpočtové rady v čele s ekonomkou Evou Zamrazilovou už takové rozdělení funguje v několika zemích OECD a má své výhody.

„Za nejpodstatnější z nich je možné považovat otevření prostoru pro snížení sazeb pojistného na sociální zabezpečení a změnu struktury daňového břemene ve prospěch snížení daňového zatížení práce,” hodnotí rada návrh. Záleží podle ní ale na tom, jaké daně by se naopak zvýšily.

Pozitivní je podle ekonomů také celkové zjednodušení systému. Všichni by tak mohli mít průběžné informace o svém důchodovém nároku.

Na druhou stranu se radě nelíbí, že varianty důchodové reformy významně neřeší udržitelnost systému, nebo ji dokonce zhoršují.

Nižší penze?

Pokud jde o úspornou variantu, znamenala by pouhé překlopení systému do nové architektury, ale žádné změny v daňovém systému. Minimální důchod by v takovém případě dosáhl na 22 procent průměrné mzdy, tedy 7740 korun.

Jinými slovy – snížení nákladů důchodového systému vykoupené snížením důchodů. Takový scénář ale ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) odmítá.

Další možností je technická varianta. Systém překlápí do nové struktury a zároveň do pěti let počítá s reformou daňového systému. Chudobu seniorů omezuje jen částečně a jen částečně také oceňuje péči. Základní důchod by dosáhl na 10 500 korun.

„Varianta představuje možnost, jak provést změnu výdajové struktury směrem k vyšší přehlednosti a srozumitelnosti, aniž by došlo ke zhoršení udržitelnosti systému. Zároveň však ukazuje, že ji není možné provést tak, aby si polepšili všichni,” komentuje návrh rozpočtová rada.

Udržitelnost veřejných financí by podle rady ohrozila především třetí navrhovaná varianta, takzvaná spravedlivá. Ta počítá se základním důchodem na 10 500 korun a zvýšením průměrné penze ve všech 10 hlavních příjmových skupinách. Kromě toho zahrnuje 500korunové bonusy na dítě a bonus 240 korun za každý navíc odpracovaný rok. Při jejím zavedení by se zároveň muselo pracovat i na změnách daňového systému.

„Varianta přináší významný růst nákladů na penzijní systém jak bezprostředně po jejím případném zavedení, tak i v dalších letech. Její implementace by tak dlouhodobou udržitelnost veřejných financí velmi významně zhoršila,” míní rozpočtová rada.

Kde na to vzít

„Prezentované návrhy zatím nepřináší systémové řešení udržitelnosti důchodového systému v České republice. V tomto kontextu je nutné uvést, že již existující nastavení důchodového systému lze z dlouhodobého hlediska označit za neudržitelné,” varují dále odborníci.

Jakékoli další výdaje bez nastavení nových příjmů přitom podle nich problém ještě prohlubují.

Případné zhoršení neudržitelnosti veřejných financí by se přitom podle rady neprojevilo až po roce 2030 při nástupu silných generací ze 70. let 20. století do penze, ale mnohem dříve – v podobě zpřísnění hodnoty střednědobého rozpočtového cíle.

Ministryně Maláčová přesto přijala hodnocení Národní rozpočtové rady relativně pozitivně. Souhlasí, že je změnu penzijního systému potřeba doprovodit daňovou reformou. Peníze chce hledat hlavně ve zdanění bank a nadnárodních korporací.

Premiér Andrej Babiš (ANO) i šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO) se ale zatím k výsledkům práce Komise pro spravedlivé důchody vyjadřují rezervovaně. Premiér chce vytvořit užší tým složený pouze z expertů, který má návrhy změn projednat.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/horsi-duchod-nez-ted-kdyz-se-nenajde-nova-dan-klesne-az-na-7740-korun-86972?dop-ab-variant=0&seq-no=1&source=hp&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

  • Zdroj: Seznamzpravy.cz

Učitelé dostanou také přidáno aneb zavádějící titulek

V deníku Právo a o den později na serveru Novinky.cz vyšel článek s titulkem „Učitelé dostanou výrazně přidáno“. Článek obsahuje jistě zajímavé informace, nicméně titulek je podle našeho názoru zavádějící. Spíše by měl znít: „Učitelé dostanou také přidáno“.
 
V letošním roce si platově polepší všichni zaměstnanci placení ze státního rozpočtu, proč se stále tedy hovoří jen o učitelích, není to někoho zájem? V každém případě je to nefér vůči učitelům. Celou dobu slyšíme učitele berou …, stále se jim přidává, závazek vlády je v roce 2021 dosáhnou učitelské platy v průměru 45 tisíc. Tím je krmena společnost prostřednictvím médií. Ano možná to bude pravda, ale už se nepíše, že všem platy rostou. Takže ve výsledku platy učitelů se možná přehoupnou v průměru přes 100 % průměrné mzdy v ČR na 110 %. To je priorita, tomu máme tleskat? Výsledkem celého přidání v letošním roce zatím je, že leckde učitelé v platových výměrech mají osobní ohodnocení nula. V roce 2019 měly platy učitelů stoupnout v průměru o 15 %, uvidíme, zda toho bylo vůbec dosaženo. Tyto údaje bychom měli mít během března 2020.
 
 
 
 
  • Zdroj: Českomoravský OS pracovníků školství