ODMÍTÁME ŠTVAVOU KAMPAŇ PROTI HORNÍKŮM!

Sdružení hornických odborů (SHO) se velmi důrazně ohrazuje vůči vyjádření pana hejtmana Vondráka, ředitelky Krajské hygieny v Ostravě paní Svrčinové i pana ministra Vojtěcha na úkor zaměstnanců OKD,a.s., kdy tito veřejně prezentují, že za současnou situaci, která nastala v důsledku šíření koronaviru na Karvinsku a okolí, zodpovídají zejména nezodpovědní a neukáznění horníci, kteří nedodržují karanténu a scházejí se zahrádkách restaurací a tím dále šíří virus.
 
Je s podivem, že všem výše jmenovaným nevadilo, že od začátku pandemie museli havíři dál pracovat a fárali do dolu společně v klecích, sprchovali se společně ve sprchách, převlékali se společně v šatnách, obědvali společně v jídelnách, jezdili do práce společně v autobusech. A to vše bez možnosti rozestupu či bez možnosti aktivně používat doporučené postupy. Museli, nic jiného jim totiž nezbývalo, pokud nechtěli ztratit práci!
 
Nikomu to nevadilo, i když SHO již březnu upozorňovalo vedení firmy, že práce v dole je extrémně riziková a není možné, a to ze samotné podstaty této práce, dodržovat protiepidemiologická doporučení a navrhovali jsme, že by se měly práce omezit jen na bezpečnostní minimum. 
 
Nevadilo to dokonce ani Krajské hygienické stanici v Ostravě, která nám na náš podnět sdělila, že vše, co OKD,a.s. činí je v pořádku a dostatečné. 
Nevadilo to ani ministerstvu zdravotnictví, které o situaci vědělo. 
 
Pro nikoho nebyl ani problém, když se nemoc začala šířit na lokalitě Darkov. Začalo se hromadně testovat, když zde bylo více jak 20 pozitivních případů. Na lokalitě ČSM se začalo hromadně testovat, až když se objevilo více jak 100 pozitivních případů! A lidé dál museli pracovat!
 
Teď, když situace na Karvinsku a okolí začala nabývat nebývalých rozměrů, se najednou všichni chovají, jako by se stalo něco nečekaného. 
Media nás staví do role roznašečů nebezpečné nemoci po celé zemi a jsou i tací, kteří navrhují uzavřít okres Karviná a Frýdek-Místek do nepropustné karantény. Některá media si dokonce dovolují prezentovat názory nás odborářů, které nikdy nezazněly a kdy např. Seznamzprávy.cz evidentně vědomě lhal.
 
Všichni zaměstnanci OKD,a.s. jsme už z celé situace velmi frustrovaní. Mnoho z nás je v karanténě, protože jsme se setkali s pozitivními kolegy. Mzda v karanténě činí 60% ze mzdy. Většina pozitivních byla infikována v práci, protože do té museli docházet, aniž by to mohli nějak ovlivnit, jsou postiženi oni i jejich rodiny. A to nejen finančně. 
V neposlední řadě je totiž celý náš okres Karviná, společně s okresem Frýdek-Místek, celou touto situaci stigmatizován nejen vůči zbytku republiky, ale i vůči celému světu. 
 
Zodpovědnost za tuto situaci v žádném případě nenesou horníci! 
Sdružení hornických odborů
Karviná, 30. června 2020
 

Program COVID Plus je postaven na principu poskytování záruk na úvěry, přímá vazba na nesnižování počtu zaměstnanců zde není, říká předseda OSŽ Mgr. Martin Malý

Vláda v pondělí 29. 6. 2020 rozhodla, že velkým dopravním firmám včetně Smartwings umožní žádat o garance z podpůrného programu COVID Plus. Ale letecká skupina Smartwings, do níž patří i ČSA, přesto oznámila, že propustí až šest set zaměstnanců. Důvodem jsou finanční problémy po koronavirové krizi. To je ten program, který jste měli slíbený od ministra Havlíčka? Program možná pomůže firmám, ale ne zachování zaměstnanosti, nakonec i drážní firmy začnou propouštět, nebo se mýlím? Jak hodnotíte podpůrný program COVID Plus? zeptali jsme se předsedy OSŽ Mgr. Martina Malého.
 
To je několik otázek na jednou, pane redaktore, zkusím odpovědět postupně. Začnu asi od poslední otázky. Program COVID Plus je postaven na principu poskytování záruk na úvěry, kterými mohou firmy, jejichž hospodaření je poškozené v důsledku epidemie COVID-19, řešit aktuální nedostatek finančních prostředků na úhradu provozních výdajů, například na úhradu mezd či dodavatelských faktur. V tomto smyslu samozřejmě tento program může dočasně nepřímo napomáhat i udržení zaměstnanosti. A v současné obtížné situaci je každá forma pomoci postiženým firmám určitě prospěšná. Nicméně, pokud se ptáte na ochranu před propouštěním, tak přímá vazba na nesnižování počtu zaměstnanců zde není. Jinak řečeno, možnost využití této pomoci nebude podmíněna přímým závazkem dané firmy nesnižovat počet svých zaměstnanců. Dále je také třeba vnímat podstatnou skutečnost, že se jedná o poskytování úvěrů, tedy o čerpání finančních prostředků, které budou muset firmy v budoucnu věřitelům vrátit.
 
Pokud bychom měli hovořit o účinných nástrojích k udržení zaměstnanosti, tak k tomuto účelu slouží spíše programy Antivirus A a B, které jsou postaveny na tom principu, že stát přispívá podnikatelům (včetně podnikatelů v dopravě) na úhradu náhrad mezd, které zaměstnavatelé vyplatí svým zaměstnancům, kterým dočasně nemohou z důvodu omezení nebo zastavení provozu v souvislosti s epidemií COVID-19 přidělovat práci. Na jiné výdaje tyto příspěvky čerpat nelze – je zde tedy přímá vazba na trvání pracovních poměrů zaměstnanců, pro které zaměstnavatelé dočasně nemají práci. Proto také samozřejmě v současné době jednoznačně podporujeme myšlenku prodloužení fungování těchto programů (dosud platí do konce srpna) až do konce letošního roku. To by byla i v podmínkách železnice velice důležitá pomoc pro zachování zaměstnanosti.
 
A konečně pokud se týká možnosti vytvoření nějakého speciálního programu podpory pro železniční dopravce, o kterém jsme s panem ministrem Havlíčkem předběžně hovořili na jednání pracovního týmu tripartity pro dopravu a dopravní infrastrukturu, tak naše návrhy (formulované mj. v dopise ministru dopravy s žádostí o pomoc železničním dopravcům ze dne 30. 4. 2020) směřují nikoliv k poskytování úvěrů, ale spíše k možnostem snižování konkrétních výdajů železničních dopravců, jako například k poskytování úlev při úhradě poplatku za použití dopravní cesty, odpuštění sankcí za neodebranou elektrickou energii, odpuštění poplatků na obnovitelné zdroje elektrické energie, nebo posunutí stanovených termínů realizace investičně náročných programů, jako jsou zavádění provozu v režimu ETCS nebo dodržování standardů ECM. O těchto a případně dalších možnostech pomoci železniční dopravě bychom však měli s ministerstvem v průběhu příštího týdne teprve jednat.
 
  • Zdroj: ODBOROVÉ SDRUŽENÍ ŽELEZNIČÁŘŮ

Potřebují sestry komoru? Může předložený návrh zlepšit jejich postavení?

O komoře sester a dalších zdravotnických pracovníků se diskutuje léta. Názor odborů na komoru sester je už také léta neměnný. Otázka komory je otázkou svobodných povolání. Do komor se převážně sdružují profese, které mají určitým způsobem výjimečné postavení. To ovšem neznamená, že by tyto profese byly nějakým způsobem nadřazené jiným, jde spíše o způsob jejich práce.
 
V České republice mají svoji komoru například advokáti, exekutoři, daňoví poradci, architekti, auditoři a další. Ze zdravotnických profesí mají komoru také lékaři, zubaři a lékárníci. Velká část z nich vykonává profesi jako zdravotnické zařízení a tady má komora své opodstatnění. Sestry většinou pracují v pracovním poměru, v systému závislé práce, a to není předpokladem pro samostatné povolání, jak ho běžně známe. Sestry jsou navíc v České republice a v Evropské unii regulovanou profesí, což samo o sobě znamená mnoho povinností, které jim ukládá zákon. Každé další povinnosti, a komora by povinnosti ukládala, mohou působit kontraproduktivně.
 
Návrh zákona, tak jak byl předložen, je z pohledu odborového svazu velmi problematický. Sestrám ukládá, že se musí pro výkon povolání za poplatek registrovat v komoře. Bez registrace by nemohly vykonávat povolání. Současně se s registrací nestávají členy komory, ale na její činnost musí povinně odvádět příspěvek, který určí právě členové komory. Nejvyšší orgán komory, který rozhoduje o výši poplatku, je usnášeníschopný v jakémkoliv počtu. Tak trochu demokracie naruby.
 
Před pár lety se s pompou rušily povinné registrace a kreditní systém, dnes šněrujeme sestry prostřednictvím připravovaného zákona ještě více. Pár jedinců by mohlo rozhodovat o statisících sester – členství v komoře není nárokové, nemusí nové členy přijímat.
Argument o registru je už také za zenitem. Od loňského roku existuje Národní registr zdravotnických pracovníků, který eviduje všechny zdravotnické profese. Nyní při epidemii koronaviru byl prof. Ladislav Dušek schopný poskytnout kompletní informace o aktuálních počtech zdravotníků v COVID nemocnicích a COVID jednotkách. Registr je bezúplatný a poskytuje naprosto přesné informace o počtech zdravotníků, jejich vzdělání, věku a také přesunech. Za registr náleží řediteli Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR prof. Ladislavu Duškovi velké poděkování.
 
Současný stav je dle našeho názoru vyhovující. Existuje plejáda profesních organizací, které mohou současný stav ovlivňovat a působit ve prospěch sester. Kromě České asociace sester je zde také Profesní a odborová unie zdravotnických pracovníků a náš odborový svaz, ti všichni se bezpochyby mohou ve prospěch sester angažovat. Odborový svaz se dlouhodobě a velmi intenzivně angažuje, což dokazuje mnoho konkrétních příkladů i výsledků jeho práce.
 
Návrh zákona o České komoře všeobecných a dětských sester i připomínky odborového svazu k tomuto návrhu najdete níže jako soubory ke stažení.
 
Přílohy:
  • Zdroj: OS zdravotnictví a sociální péče ČR

Tripartita o čerpání prostředků EU i mimořádných odměnách v nemocnicích

V pondělí 29. června jednalo formou videokonference 153. plénum Rady hospodářské a sociální dohody (tripartity). Původní program jednání byl poměrně zkrácen, projednaly se jen tři plánované body a následně další problémy v bodě různé. Jednání jako vždy zahájil premiér Andrej Babiš.
 
Čerpání prostředků EU a příprava nového období
První projednávaný bod Stav čerpání prostředků fondů EU a příprava nového programového období uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která podala informace o čerpání financí z evropských strukturálních fondů a představila pohled vlády na nové programové období. Máme vyčerpaných 85,3 % z alokovaných částek a proplaceno okolo 50 %. Vláda připravuje přesuny mezi programy a plánuje vyčerpat všechny alokované finance co nejdříve. Prioritu budou mít programy zaměřené na vědu, výzkum a inovace a také investiční programy.
 
V současné době připravují také nové programové období, problém je široký, bude záležet především na tom, jaké priority si stanoví Evropská unie. Za ČR vláda nechce, aby se rozšiřovaly další osy, a požaduje rovnoměrné čerpání pro jednotlivé země.
 
V současné době se vláda připravuje také na čerpání prostředků z programů spojených s obnovou ekonomiky po pandemii COVID.
Za odbory vystoupil předseda ČMKOS Josef Středula, který upozornil na problémy v čerpání u některých programů a uvítal, že vláda připravuje přesuny financí mezi jednotlivými programy. Připomněl, že bude nutné vše zvládnout také administrativně.
 
Za svaz průmyslu a dopravy ČR zaznělo poděkování vládě za čerpání a zlepšení pozice České republiky v objemu vyčerpaných peněz. Vláda má plnou podporu zaměstnavatelů v jejich přístupu pro příští programové období. Plně podporují stanovisko vlády na co největší přenesení zodpovědnosti za hospodaření s fondy na národní úroveň. Závěrem zaměstnavatelé vyjádřili zájem o užší spolupráci.
 
Vládní informaci doplnil vicepremiér Karel Havlíček, který doplnil informace o možnosti přesunu alokací pro dopravní infrastrukturu.
 
Premiér Andrej Babiš shrnul závěry. Připomněl, že současné programové období jako vláda neplánovali, museli se přizpůsobit a snaží se, aby finanční prostředky byly alokované na smysluplné projekty, a to v co nejkratším období. Čerpání je prioritou, je nezbytně nutné, aby se evropské peníze čerpaly prioritně. Pro příští období je potřeba podpořit také sociální služby a zdravotnictví, kde by alokace měly být vyšší, a to především na investiční projekty. Zařazení ČR v čerpání prostředků na 13. místo je jistě zlepšení, ale je nutné, abychom se posunuli ještě více dopředu.  
 
Přehled přípravy dopravních staveb
Druhý bod Přehled přípravy dopravních staveb s plánovaným zahájením v nejbližších letech a stavebními náklady nad 300 mil. Kč uvedl vicepremiér a ministr dopravy Karel Havlíček. Připomněl, že stavby běží, letos proinvestujeme o 30 mld. Kč více než vloni. V minulém týdnu byl schválen zákon o liniových stavbách, který významně posune stavební řízení.
 
Zaměstnavatelé vyjádřili vládě pochvalu, a to jak za výstavbu, tak za nový zákon.
 
Odbory vládu v tomto směru také podpořily.
 
Předseda vlády Andrej Babiš připomněl konkrétní situace, kdy kvůli aktivistům stojí stavby a není možné se posunout z místa. Léta trvá blokace výstavby důležitých silnic a dálnic. Nová právní úprava přinese změnu. Vyzval zaměstnavatele i odbory, aby vládu podpořili.
 
Hodnocení programů COVID a Antivirus
Ve třetím bodě sociální partneři projednali Průběžné vyhodnocení programů COVID a Antivirus. Bod opět uvedl vicepremiér Karel Havlíček, který připomněl programy COVID1 až COVID 3 a program COVID Plus. Připomněl, že programy COVID 1 a COVID 2 jsou uzavřené a Českomoravská národní a rozvojová banka za ně poskytla záruky ve výši 25 mld. Program COVID 3 se rozjíždí a COVID Plus funguje přes EGAP.
 
Vystoupení doplnila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která uvedla, že programy Antivirus také jedou výborně, přes ANTIVIRUS bylo podpořeno 792 000 pracovních míst a vyplaceno 13,7 mld. Kč podpory.
 
Odbory i zaměstnavatelé se shodli na přínosu programu a sdělili, že dle jejich názoru je nutné, aby vyplácení příspěvků vláda prodloužila. Program jednoznačně chrání před hromadným propouštěním a zaměstnavatelé by měli mít jistotu, že i na podzim budou moci příspěvky čerpat, pokud dojde ke zhoršení epidemiologické situace.
 
Premiér Andrej Babiš sdělil, že se v této záležitosti sejdou sociální partneři do konce července.
Zaměstnavatelé připomněli, že je potřeba řešit podporu firem, které zaměstnávají zdravotně postižené.
Ministryně Jana Maláčová sdělila, že má připraven návrh řešení a tento týden ho předá do meziresortního připomínkového řízení.
Agenturní zaměstnávání, daňové změny, mimořádné odměny v nemocnicích, komora sester
V bodě různé předseda ČMKOS Josef Středula upozornil na další aktuální problémy, které je nutné řešit. Hovořil o agenturním zaměstnávání a jeho negativních dopadech na zaměstnance, o situaci v OKD, o připravované změně v oblasti daní pro OSVČ a vysoké daňové zátěži zaměstnanců. Závěrem připomněl nedořešenou situaci odměn ve zdravotnictví a návrh zákona o České komoře všeobecných a dětských sester.
 
Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek znovu požádal, aby příště tripartita řešila zvláštní příplatky.
Závěrem jednání vystoupila předsedkyně OS Dagmar Žitníková, která přednesla konkrétní výhrady odborů k návrhu zákona o České komoře všeobecných a dětských sester (stanovisko OS je na webu). V úplném závěru svého vystoupení opět připomněla, že zaměstnanci ve zdravotnictví jsou jediní zaměstnanci z první linie, kteří se ve většině případů nedočkali ocenění své práce za období pandemie COVID-19 a přitom byli pro ochranu zdraví a péči o pacienty ti nejdůležitější, a proto znovu žádá premiéra o jednání a vyplacení odměn pro všechny.
Premiér Andrej Babiš sdělil, že chtěl vyjít vstříc sestrám a připravit pro ně komoru. Ovšem návrh zákona byl zpracován špatně, je dle jeho názoru úplně mimo a bude stažen. Kvůli odměnám pro zaměstnance nemocnic se s předsedkyní Dagmar Žitníkovou a dalšími účastníky sejde příští týden.
 
  • Zdroj: OS zdravotnictví a sociální péče ČR

Stát se zaručí za firmy podnikající v dopravě a cestovním ruchu. Pracovníci na dohodu dostanou kompenzaci

Firmy z odvětví dopravy a cestovního ruchu budou mít možnost využít záruky v programu COVID Plus. Podle zpravodajství České televize to v pondělí na svém jednání schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámil vicepremiér, ministr dopravy a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Česká televize dále uvedla, že vláda na svém zasedání rovněž přijala návrh na kompenzaci lidem, kteří pracují na dohodu. V programu COVID Plus mohou žádat o podporu firmy s více než 250 zaměstnanci a minimálně pětinovým podílem vývozu na loňských tržbách, včetně výrobních dodávek pro jiného exportéra. Prostřednictvím komerčních bank mohou žádat o půjčky od pěti milionů do dvou miliard korun, maximální výše úvěru odpovídá 25 procentům ročního obratu společnosti. Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) garantuje 80 procent jistiny.

Na úvěr z programu COVID Plus nemají nárok firmy, které měly existenční problémy před vyhlášením nouzového stavu 12. března. Dosud jej nemohly získat ani podniky, jejichž převážná ekonomická činnost spočívá v dopravě, ubytování, cestovním ruchu a hazardu. 

Vláda dále schválila i návrh, který počítá s tím, že živnostníci (OSVČ) s příjmem do 800 tisíc korun ročně budou moci v příštím roce platit jen jednu paušální daň. Pro příští rok by měla činit 5740 korun měsíčně. Paušální daň znamená jedinou platbu místo tří a tím významně méně papírování. Platit bude od 1. ledna 2021, v příštím roce bude měsíční odvod 5740 Kč. Zahrnuje daň 100 Kč, minimální sociální +15 % a minimální zdravotní. Limitem bude roční příjem z podnikání do 800 000 Kč.

V částce paušální daně je zahrnuto zdravotní pojistné 2514 korun, daň z příjmů v symbolické výši 100 korun a minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent. To pro příští rok odpovídá 3126 korunám. Paušální daň má podnikatelům, podle ministryně financí Aleny Schillerové, přinést kromě finanční úspory také méně administrativní zátěže a důvodů k většině kontrol z finančního úřadu.

Ministryně Alena Schillerová již dříve také uvedla, že zvýšené sociální pojistné má pomoci živnostníkům s ohledem na starobní důchod. Většina si totiž nyní platí jen nezbytné minimum. Paušální daň by jim měla zajistit vyšší důchod. S přihlášením k paušální dani už ale nebude moci živnostník uplatňovat žádné další daňové slevy a úlevy, jako je například bonus na děti nebo sleva na manželku.

Pokud jde o otázku pomoci pracovníkům na dohodu, tak ti by měli dosáhnout na kompenzaci za ztráty způsobené opatřeními proti koronaviru ve výši až 31.150 korun měsíčně. Pokud se účastnili nemocenského pojištění, budou moci žádat finanční správu o 350 korun denně za období od 12. března do 8. června 2020. Žádat budou moci ti, kteří práci na dohodu plnili nejméně čtyři z šesti měsíců před krizí.

Alena Schillerová také připomněla, že novelou řeší vláda i problém živnostníků a společníků malých firem pracujících během koronavirové krize na dohodu. O kompenzační bonus 500 korun denně nepřijdou, uvedla. Souběh čerpání obou bonusů nebude možný.

Ovšem, na rozdíl od živnostníků či malých firem budou muset takzvaní dohodáři přiložit k žádosti doklad o placení pojištění od zaměstnavatele, protože finanční správa o nich nevede evidenci. Vyřizování žádostí tak bude delší než u předešlých kategorií.

Opatření bude stát zhruba 1,7 až dvě miliardy korun ze sdílených daní, z toho obce přijdou zhruba o půl miliardy. Ministryně Alena Schillerová proto navrhne vrátit obcím 50 korun na jednoho obyvatele.

Vláda také řešila otázku pomoci lázním. Takže, po projednání a schválení tohoto bodu programu ve vládě, je našim občanům umožněno, že budou moci od 1. července do 31. prosince využívat státní poukazy na pobyty v tuzemských lázních. Podmínkou pro slevu na pobyt čtyři tisíce korun bude strávit v lázeňském zařízení alespoň šest nocí a využít minimálně pět procedur. Poukazy budou k dispozici k vytištění od počátku července na portálu Kudyznudy.cz. Poukaz budou moci využít jen dospělí, kteří platí veřejné pojištění.

Zájemci o státní příspěvek na pobyt bude poukaz zaslán na e-mail. Po jeho vygenerování by si lidé měli rezervovat pobyt. Slevový poukaz bude možné generovat i v jednotlivých lázeňských zařízeních. Vláda na program vyčlenila miliardu korun, za kterou bude moci být vydáno maximálně 250 tisíc poukazů.

  • Zdroj: Česká televize
 

Mezi odboráři se zvedla vlna solidarity

Poslední dny a týdny na odborovém svazu řešíme odměny pro všechny zdravotníky a další zaměstnance pobytových lůžkových zařízení. Bohužel nenacházíme podporu u ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, který si stále vede svou, že odměny ano, ale jen pro zdravotníky, kteří se starali o pacienty s COVID onemocněním.
 
Mohli bychom dlouho polemizovat o jeho názoru a přístupu, ale všichni víme, že je to ministr, který je sice na pozici ministra zdravotnictví, ale zdravotníci jsou mu na hony vzdálení. Mohli bychom přemýšlet, proč to tak je. Příčinou nejspíš bude, že nikdy nevyzkoušel nést zodpovědnost zdravotníka za život člověka.
 
O mnohém vypovídá například to, že na podporu odměn pro všechny zaměstnance všech nemocnic se ozvali odboráři ze zdravotnických záchranných služeb všech krajů. Oni totiž, na rozdíl od ministra, vědí, jak to v nemocnicích chodí a jak náročná tam byla práce v tomto vypjatém období.
 
Odměny si zaslouží všichni zaměstnanci nemocnic. Měly by to být odměny transparentní a v důstojné výši, která ohodnotí jejich nasazení nejen při péči o COVID pacienty, ale i při péči o ostatní pacienty. Odborový svaz požaduje odměny pro všechny zaměstnance, protože pracovní nasazení všech bylo nevídané. Řada týmů byla oslabena o kolegyně a kolegy starající se o své děti, kolegy, kteří museli zůstat doma v karanténě, nebo kteří dokonce onemocněli COVID-19.
 
Nestačí jen tleskat a nechat zvonit zvony, ale měli bychom všichni svým tlakem a názorem přispět k tomu, aby všichni zdravotníci a ostatní zaměstnanci nemocnic byli adekvátně finančně oceněni.
 
Život v naší zemi se na mnoha místech zastavil, ale byly oblasti, ve kterých museli zaměstnanci přijít do práce a odvést i za velmi ztížených podmínek svou práci na výbornou. Za to jim přináleží odměna.
 
Mezi našimi odboráři se zvedla vlna solidarity a sounáležitosti a ve svých nahrávkách a videích oslovují premiéra této země, aby konal, když jeho ministr zdravotnictví v jeho vládě nekoná, a aby zajistil odměny zaměstnancům nemocnic. Jednotlivé nahrávky zasíláme premiérovi, aby viděl, co se opravdu děje v terénu, aby viděl a slyšel na vlastní uši, kam vedou kroky jeho ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.
 
  • Zdroj: OS zdravotnictví a sociální péče ČR
 

Snížením DPH u potravin by lidé neušetřili, vydělaly by obchodní řetězce, tvrdí ministryně financí Alena Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) neuvažuje o snížení DPH na potraviny, řekla to pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Vládě to navrhuje Svaz obchodu a cestovního ruchu. Podle ministryně Aleny Schillerové by to ale nevedlo ke snížení cen potravin v obchodech, ale desítky miliard korun by si nechaly obchodní řetězce na maržích.

Země v Evropě zavádí různá opatření, aby se znovu nastartovala spotřeba, například Německo snížilo sazbu DPH u potravin. Podle ministryně financí by to však v České reoublice nemělo žádný vliv na cenu v obchodech. 

„Já jsem zásadně proti snížení DPH na potraviny, protože kdybychom ho snížili, tak když pominu to, že by to byly desítky miliard korun, tak komu by ty peníze zůstaly? Zůstaly by řetězcům, to je absolutně něco, co tady v žádném případě nedopustíme,“ upozornila Alena Schillerová.

Potvrdila to také ekonomka Ilona Švihlíková, která konstatovala, že když se v České republice zvýší DPH, okamžitě se to odrazí v cenách. Naopak když se sníží, ceny zůstanou podle Švihlíkové stejné. „Obávám se, že by došlo k tomu, co říká paní ministryně, že by se nesnížily ceny, ale šly by do marží,“ doplnila Ilona Švihlíková.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové neexistuje žádná záruka, že se řetězce o peníze podělí. Odmítla však to, že by Německo tímto krokem dotovalo obchodní řetězce. „Oni (tj. obchodní řetězce) si v Německu v životě nedovolí to, co si dovolí v České republice,“ uvedla Alena Schillerova. Ministryně financí zároveň upozornila, že obchodní řetězce v Česku mají velmi vysoké marže na potraviny. „Pokud někdo vydělal na pandemii, tak to byly především řetězce s potravinami. Už je čas, aby se s lidmi podělili a aby ty marže snížili a promítlo se to do ceny potravin,“ řekla Alena Schillerová.

Ministryně financí současně však odmítla regulaci cen, kterou nyní plánuje například Rakousko. „Je to něco, co není v tržní ekonomice běžné, abychom regulovali ceny. Pokud ale říkáte, že v Rakousku nebo Polsku chtějí touto cestou jít, já se s tím ráda seznámím,“ dodala Alena Schillerová.

Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová upozornila na to, že v Německu nebo Rakousku není tolik zahraničních obchodních řetězců jako v Česku. „Oni by to nechali svým domácím (tj. řetězcům), v tom je ten obrovský rozdíl,“ upozornila Eva Zamrazilová.

Naproti tomu prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza, v souvislosti s návrhem zvýšit podíl českých potravin na pultech obchodů ve srovnání se zahraničním zbožím, již dříve uvedl, že snížení DPH u potravin z patnácti na deset procent by bylo lepší řešení než například povinné minimální množství českých potravin na pultech obchodů. V této návaznosti Tomáš Prouza rovněž upozornil, že v České republice je dnes DPH u potravin čtvrtá nebo pátá nejvyšší v Evropě. Snížit DPH by chtěl od 1. ledna 2021. „Dnes jsme totiž pro mě až v perverzní situaci, kdy DPH na pivo je nižší než na chleba,“ řekl nedávno v České televizi.

K tomu můžeme jen dodat, že návrh novely zákona o potravinách zavést vyšší podíl českých potravina, zejména na pultech supermarketů a hypermarketů, které jsou v majetku zahraničních obchodních řetězců, nakonec, po určité době, prosadila Agrární komora ČR. Zdůvodnila to tím, že jde o ochranu zájmů českých zemědělců, protože jejich potravinářské výrobky nemají, ve srovnání se zahraničními potravinářskými výrobky, jednoduchou pozici, neboť západoevropští farmáři mají jejich potraviny mnohem levnější, než jsou ty české, jelikož původní členské státy EU15 (dnes EU14) dotují své zemědělce mnohem vyššími finančními částkami, než je tomu v České republice. Proto jsou našim zákazníkům na pultech supermarketů a hypermarketů nabízeny v levnější ceně, než jsou ty, které na trh dodávají čeští zemědělci.

  • Zdroj: Česká televize, Agrární komora ČR

Plánovaná rekonstrukce školy ani ředitelské volno nejsou důvody, s nimiž je podle předpisů o nemocenském pojištění spojen nárok na ošetřovné

Konec školního roku se blíží a některé školy se rozhodly vyhlásit ředitelské volno či zahájit plánovanou rekonstrukci objektu. Jelikož se v těchto případech jedná o plánované uzavření z rozhodnutí ředitele či ředitelky školského zařízení, osobám pobírajícím dávku ošetřovného za této situace ošetřovné nenáleží. V době letních prázdnin již nárok na ošetřovné nemáte, jelikož přijatá mimořádná vládní opatření v souvislosti s úpravou podmínek nároku na ošetřovné jsou platná do 30. června 2020.
 
Plánovaná rekonstrukce školy ani ředitelské volno nejsou důvody, s nimiž je podle předpisů o nemocenském pojištění spojen nárok na ošetřovné.
 
Právní úprava provedená březnovým zákonem č. 133/2020 Sb., o úpravách v sociálním zabezpečení v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii v roce 2020, ve znění pozdějších dvou novel se dotkla věkové hranice dětí, na které lze ošetřovné čerpat, jeho výše a podpůrčí doby, avšak nezasahuje do výše zmíněné základní podmínky nároku na dávku (uzavření školy z nařízení příslušného orgánu z důvodu havárie, mimořádného opatření při epidemii nebo jiné nepředvídané události).
 
Ředitelské volno ohlášené na poslední dva červnové dny nepředvídanou událostí není. Vyhlašuje se i během roku a rodiče s ním při zajišťování péče o děti počítají, mohou si v zaměstnání vyřídit dovolenou a trávit tak s dětmi delší čas. I táborové turnusy letos začínají již o posledním červnovém víkendu. Pečující osoba takovéto dny nevykazuje ve výkazu péče jako dny, kdy o dítě pečovala z důvodu mimořádného uzavření školy. A tyto dny nejsou omluvenou překážkou v práci na straně zaměstnance.
 
Ze stejných důvodů by ošetřovné nenáleželo ani v případě plánované rekonstrukce školy.
 
Nárok na ošetřovné rovněž nevzniká ve dnech, kdy je dítě ve škole, a to včetně předání vysvědčení či odevzdání knih. Proto pojištěnec/pojištěnka takové dny nebude uvádět ve výkazu péče jako dny péče o dítě, i když bude dítě ve škole např. jenom 1 hodinu.
 
Příklady:
 
1)Škola bude mít ke konci června ředitelské volno (29. a 30. 6. 2020)
V případě, kdy bude škola uzavřena od pondělí 29. 6. 2020 z důvodu ředitelského volna, je možné čerpat ošetřovné ještě za kalendářní dny sobotu a neděli 27. a 28. 6. 2020, pokud dítě nenavštěvuje školu ze zákonných důvodů a pokud v nich zaměstnanec o dítě pečoval.
 
2)Škola plánuje v červnu desetidenní rekonstrukci, po kterou bude uzavřena
Po dobu, po kterou je škola uzavřena kvůli rekonstrukci, není dán nárok na ošetřovné. Tyto dny si pojištěnec/pojištěnka nemůže uvést jako dny, kdy o dítě pečoval/a s nárokem na ošetřovné.
 
Podmínky pro nárok na čerpání ošetřovného se od 1. 7. 2020 mění zpět do původního stavu. Čerpání ošetřovného během letních prázdnin bude možné pouze za splnění zákonem stanovených podmínek:
 
– Rodič nemůže vykonávat zaměstnání z důvodu ošetřování dítěte mladšího 10 let, které onemocnělo nebo utrpělo úraz.
– Ošetřování člena domácnosti (např. staršího dítěte), jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou osobou.
 
Ošetřovné je poskytováno na 9 kalendářních dnů, u samoživitelů na 16 kalendářních dnů.
 
Více informací k ošetřovnému z důvodu uzavření škol lze nalézt zde: https://www.cssz.cz/web/cz/aktualni-informace-k-osetrovnemu.
 
  • Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení

Zasedání Rady hospodářské a sociální dohody ČR

V pondělí 29. června 2020 od 9.00 hodin se uskuteční formou videokonference 153. zasedání Plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody ČR, kterého se kromě předsedy vlády Andreje Babiše zúčastní také další členové vlády, zástupci zaměstnavatelských svazů a představitelé odborových organizací.
 
Program jednání tripartity:
  • Valorizace zvláštního příplatku a příplatku za práci ve ztíženém pracovním prostředí
    Ministerstvo práce a sociálních předkládá materiál, který se věnuje zvláštnímu příplatku a příplatku za práci ve ztíženém pracovním prostředí.
  • Stav čerpání prostředků fondů EU a příprava nového programového období
    Od počátku programového období 2014–2020 bylo vyhlášeno kumulativně za všechny programy 1 064 výzev s alokací 797,3 mld. Kč, což představuje 125,4 % hlavní alokace tohoto programového období, která činí 635,7 mld. Kč. Materiál je předkládán Ministerstvem pro místní rozvoj ČR.
  • Přehled přípravy dopravních staveb s plánovaným zahájením v nejbližších letech a stavebními náklady nad 300 mil. Kč
    Ministerstvo dopravy předkládá aktualizovaný harmonogram přípravy výstavby velkých dopravních staveb. Materiál také obsahuje informace ve vztahu k přípravě prioritních dopravních záměrů, pro které byl zvolen zrychlený režim znovu posouzení vlivů záměrů na životní prostředí.
  • Průběžné vyhodnocení programů COVID a ANTIVIRUS
    Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Ministerstvem práce a sociálních věcí předkládají sociálním partnerům průběžné vyhodnocení programů, které jsou určeny na pomoc zaměstnavatelům i zaměstnancům.

V osobní dopravě jsme někde kolem padesáti procent standardní přepravy, normál zřejmě nastane až v listopadu, řekl Vladislav Vokoun na jednání Ústředí OSŽ

Rekordních 19 bodů bylo na programu prvního „pokoronavirového“ zasedání Ústředí OSŽ, které se konalo po více než čtyřměsíční pauze, v Praze, ve středu 24. června 2020.
 
„V době nárůstu epidemie COVID-19 jsme se snažili maximálně omezit přítomnost funkcionářů v budově, abychom co nejvíce snížili riziko zavlečení nákazy do centrály OSŽ, což se nám dosud dařilo a jsme rádi, že jsme v tomto ohledu nedopadli jako pražský Magistrát. A doufám, že to tak zůstane i po dnešním jednání,“ řekl na úvod s lehkou nadsázkou předseda OSŽ Mgr. Martin Malý, který jednání Ústředí OSŽ moderoval.
 
Po nezbytné kontrole plnění úkolů (v níž například vedoucí ESO OSŽ-Ú JUDr. Petr Večeř informoval a vývoji soudních sporů s Ing. Jaromírem Duškem – ve sporu o neplatnost odvolání Duška bylo OSŽ nepravomocně odsouzeno. Martin Malý: „Odvoláváme se!“) přišly na řadu informace ze zásadních jednání.
 
„Jsem moc rád, že se zase vidíme, stejně jako většina z vás jsem začínal pociťovat jisté abstinenční příznaky z nepotkávání se…,“ řekl na úvod s úsměvem I. místopředseda OSŽ a předseda Podnikového výboru (PV) OSŽ při Českých drahách Vladislav Vokoun s dovětkem, že vše podstatné bylo v uplynulých měsících zveřejněno na webu OSŽ a v Obzoru. „V tuto chvíli se vracíme k normovému stavu a sčítáme škody,“ uvedl s tím, že počáteční až 90% výpadek tržeb se nemohl neprojevit. „A ty ztráty budou pokračovat až do podzimu. Děti v podstatě stále nejezdí, je masivní výpadek zahraniční klientely, takže v této chvíli jsme kolem padesáti procent standardní přepravy a normál zřejmě nastane až v listopadu, možná až koncem roku,“ dodal.
 
OSŽ se podle něj snaží tlačit na orgány státní správy, aby participovaly na pomoci železnici. „Čekáme, že se stát přihlásí k veřejné dopravě, ale naše vláda hodně často slibuje. A pokud jde o zaměstnance, máme podepsané dohody na překážky práce na straně zaměstnavatele, které pokračují, byť v omezené míře, i nadále. I v oblasti kultury a sportu (FISAIC, USIC) jsme museli přistoupit k opatřením, teď se to začíná pomalu rozjíždět.“ Velkým problémem jsou podle Vladislava Vokouna periodické prohlídky, které poznamenal „obrovský propad“. A komplikovaná je i situace u kondičních pobytů. „Nebudeme je (KOP) skrečovat, došlo k dohodě, že pokud se je nepodaří z kapacitních či termínových důvodů letos vyčerpat, mohou se čerpat až do února 2021. Momentálně se testuje, jaká je ochota zaměstnanců cestovat na KOP o prázdninách,“ referoval dále. „Takže když to vyhodnotím z globálního hlediska, tak se České dráhy s epidemií dobře vypořádaly, a to jak z hlediska rozložení překážek v práci, tak i z hlediska sociální výpomoci. Firma udělala maximum. Od 1. 7. snad už nebudou muset nosit vlakové čety roušky,“ uzavřel.
 
Shrnutí doby posledních čtyř měsíců se věnoval i místopředseda OSŽ a předseda PV OSŽ ČD Cargo Radek Nekola: „Na začátku (koronavirové epidemie) těžila nákladní doprava z omezení osobní dopravy z hlediska tras a kapacity, první tři měsíce byl útlum na úrovni 30 %. A co se týče částečné nezaměstnanosti, naše společnost čerpá a čerpat bude státní příspěvek, i my jsme totiž přistoupili k aplikaci paragrafu 209, který částečně řešil propad tržeb i počty zaměstnanců na pracovištích, abychom minimalizovali kontakty mezi zaměstnanci. Mohu určitě říct, že institut částečné nezaměstnanosti zachránil zhruba 650 zaměstnanců, jinak bychom museli propouštět,“ konstatoval s tím, že „rozjezd“ nákladní dopravy je ale oproti dopravě osobní komplikovaný: COVID má za následek jeden velký problém – a tím je změna orientace průmyslu – opouštění zavedených komodit, jako je přeprava uhlí, útlumu těžby hnědého uhlí a odstávka uhelných elektráren. „Zatím se ale daří označené zaměstnance v provozních profesích umísťovat u jiných složek,“ kvitoval.
 
Radek Nekola dále informoval o PKS, o Katalogu zaměstnání i dalším vyjednávání o prodloužení paragrafu 209 na prázdninové měsíce. „Proto se omlouváme z dnešního jednání, budeme o tom dnes jednat se zaměstnavatelem. Bohužel ekonomika se vrací velice pozvolna k normálu, některá odvětví se už neprobudí vůbec a my se s tím musíme vyrovnat. Institut paragrafu 209 není nutný z důvodu toho, že bychom potřebovali chránit naše zaměstnance před koronavirem, ale že jej budeme používat jen v těch lokalitách, kde ten rozjezd je pomalý, i z důvodu, že váznou některé dodavatelské vztahy, někteří dodavatelé dokonce ukončili svoji činnost. Takže paragraf 209 využijeme tam, kde ten rozjezd je pomalý a kde musíme řešit částečnou nezaměstnanost v době prázdnin, samozřejmě upřednostňujeme čerpání dovolené,“ dodal. Radek Nekola dále mluvil o upravených parametrech C-SF (ztráta zdravotní způsobilosti) i vytvoření (v gesci společnosti ČD Cargo) nové nadace „Železnice srdcem“, která by sloužila k odškodňování pozůstalých po mimořádných událostech.
O dění u Správy železnic, kde naopak institut paragrafu 209 (částečné nezaměstnanosti) využit nebyl, informoval místopředseda OSŽ a předseda PV OSŽ při Správě železnic Petr Štěpánek. „Namísto institutu částečné nezaměstnanosti byl vydán pokyn generálního ředitele, kterým se eliminovala přítomnost zaměstnanců na pracovištích, jak v rámci řízení provozu, tak i infrastruktury (střídání skupin po 9 až 14 dnech). Vypětí zaměstnanců bylo sice veliké, na druhou stranu jsme se tím snažili eliminovat možnost nákazy.“
 
Podle Petra Štěpánka se po ukončení nouzového stavu objevili „nespokojení zaměstnanci“, ale v principu se vše obešlo bez problémů, a to včetně kondičních pobytů: „Někteří využili možnosti být na nařízené KOP doma a 700 lidí valíme před sebou. V současné době máme na stole návrh od zaměstnavatele na 3. změnu PKS, která řeší právě KOP. Třetí změna PKS je tedy v jednání, vypracovali jsme za odborové centrály společné stanovisko.“
Telegraficky pak Petr Štěpánek informoval o prodloužení termínů prověrek BOZP, o sociální výpomoci a sociálních výpůjčkách, a také o Katalogu zaměstnání, který by měl platit od 1. 1. 2021 („140 povolání rušíme, 42 přejmenováváme, 13 nových zavádíme.“). „Pokud katalog začne platit 1. 1. 2021, budeme mít 164 KZAM čísel,“ upřesnil Petr Štěpánek a poreferoval i o připomínkování předpisu BP1 (je ve druhém kole připomínkového řízení) i o novelizaci předpisu D1 („Obdrželi jsme 600 připomínek.“).
 
„Máme za sebou nouzový stav, který ukázal, jak společnosti dokážou být flexibilní,“ řekla na úvod místopředsedkyně OSŽ a předsedkyně Nedrážního republikového výboru Bc. Renata Dousková, která přednesla informace ze světa nedrážních organizací. Mimo jiné z Dopravního zdravotnictví (společnost skončila se ziskem), kde pokračuje kolektivní vyjednávání o rozšíření sortimentu benefitů a úpravě tarifních tabulek u jednotlivých profesí. U stavebních firem došlo k podpisu PKS u společnosti OHL ŽS a SKANSKA byla nucena změnit organizaci činností vzhledem k zaměstnávání cizinců. Problém podle ní vzniká v bývalé ŽOS Nymburk. „Firma už má od podzimu třetí název – NYMWAG CS, a. s., a kolektivní vyjednávání tam probíhá nestandardním způsobem,“ podotkla. Dále uvedla, že společně s předsedou OSŽ navštívila brněnskou primátorku v rámci přístupových jednání ohledně odborové organizace v Dopravním podniku města Brna a spolupráce s dalšími odborovými organizacemi. Telegraficky se pak zmínila o TSS (kde je situace „různorodá“), a HMS, která přechází pod nového majitele: „Pro nás je zásadní, že noví majitelé nechali zaměstnance doma na 100 % mzdy při překážkách na straně zaměstnavatele. Poslední moje informace se týká SON (Sdružení nájemníků), respektive jednání RR (Republikové rady) SON.“ Tuto informaci doplnil Miroslav Novotný, který zmínil pomoc SONu občanským inciativám v oblasti bydlení, poradenskou činnost, a mezinárodní spolupráci SON prostřednictvím Mezinárodní unie nájemníků. „SON ČR je jedinou organizací v České republice, která má zastoupení v předsednictvu této instituce,“ dodal.
 
Místopředseda OSŽ pro správu majetku Martin Vavrečka poté referoval o stavu rekreačních zařízení: „Nejsme výjimkou, i naší snahou je udržet tuto oblast s co nejmenšími ztrátami,“ poznamenal s tím, že avizovaný boom (zájem o tuzemskou rekreaci) se zatím bohužel nekonal. „Je to zkušenost, uvidíme, co přinese léto,“ konstatoval. V případě Penzionu Pacifik a hotelu Skalka v Rajeckých Teplicích využilo OSŽ nabídek podpory českého a slovenského státu, přesto je letošní hospodaření zatím ve ztrátě. Kondiční pobyty zaměstnanců ČD v Rajeckých Teplicích začnou v září, u ČD Cargo se podařilo stihnout dva turnusy ještě do prázdnin: „U Správy železnic je předpoklad, že bychom mohli mít KOP i přes červenec a srpen,“ dodal s tím, že pokud jde o rekreaci v apartmánovém domě Orion v Řecku, z 600 lidí, kteří by mohli do Řecka vyjet, „(…)Po té nejistotě nám zhruba 300 lidí zůstalo věrných. Bohužel to došlo tak daleko, že z Prahy se létat nebude, ale bude se létat z Brna. Co bude dál, nedokáži v tuto chvíli ještě přesně říct.“
 
Poslední slovo měl tradičně předseda OSŽ Mgr. Martin Malý, který nejprve informoval o opatřeních uvnitř OSŽ (zopakoval základní fakta v otázce finanční pomoci samoživitelům/samoživitelkám: 2000/dítě – celkem už bylo podáno přes sto žádostí) a pomoci členům OSŽ v nouzi: „Předpokládáme pomoc i členům postižených povodní,“ upřesnil. Poté Martin Malý telegraficky zopakoval veškeré kroky, které OSŽ podniklo ohledně pomoci státu dopravcům: „Budeme o tom dále jednat s ministrem dopravy v týdnu od 7. července (odpuštění poplatku za dopravní cestu, odpuštění sankcí za neodebranou elektrickou energii, odložení režimu ETCS, odsunutí ECM, odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje železnice, které železnice nelogicky platí), kde bychom se měli věnovat také pro nás velmi důležité záležitosti režijních jízdních výhod a materiálu Koncepce veřejné dopravy 2020–2025 s výhledem do roku 2030, jejíž součástí jsou mimo jiné právě také Ministerstvem dopravy ČR navrhované varianty řešení jízdních výhod. Většina dotčených subjektů má na nalezení systémového řešení této problematiky, které bude v souladu se současným vývojem na železnici, zájem. Proto doufám, že se nám brzy podaří na všestranně přijatelném řešení dohodnout,“ uzavřel.
 
 
 
  • Zdroj: ODBOROVÉ SDRUŽENÍ ŽELEZNIČÁŘŮ